אילוסטרציה
נהלי מעצר המסתננים שונו | צילום: AP

היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין הורה היום (ד') על שחרורו של באבי איברהים, שחקן התיאטרון הסודני שנעצר בכפוף לנוהל החדש המאפשר כליאה ממושכת של מסתננים על סמך חשד בלבד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

איברהים נעצר ביום חמישי האחרון בחשד שגנב אופניים בתל אביב. הוא טען כי הוא לא עשה זאת, וכי השוטרים טעו בזיהוי החשוד, אך לאחר מעצרו הראשוני המשך כליאתו התאפשר בכפוף לנוהל "טיפול במסתננים שמעורבים בפלילים".

היום הורה היועץ המשפטי לממשלה לשחרר את מבקש המקלט ממאסר בטענה כי בניגוד לנוהל החדש, הקובע כי חייבות להיות ראיות ברורות לביצוע העבירה, הראיות במקרה הזה לא מספקות.

יחד עם איברהים, שוחרר אזרח סודני נוסף שזוכה בבית המשפט לאחר שנחשד בביצוע עבירות מין - לאחר שהסניגור הציבורי הארצי שלח מכתב על כך לוינשטיין. "לאור קביעתו של בית המשפט המטילה ספק במהימנות גרסתה של המתלוננת ומעלה חשש בדבר אי קיומם של האירועים הנטענים בכתב האישום", קבע המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, "הרי שקשה לחלוק על כך שבמקרה לא מתקיים הרף הראיתי הנדרש על-פי הנוהל, וממילא אין מקום להמשיך ולהחזיקו".

לנוכח המקרה, שעורר את זעמם של אזרחים ומשפטים רבים, החליטו במשרדו של היועץ המשפטי לנקוט בצעדים נוספים שיבטיחו אכיפה זהירה וקפדנית של הנוהל. בין השאר ביקשו בלשכת המבקר כי בכל מקרה בו המשטרה תבקש להפעיל את הנוהל החדש, היא תצטרך לפנות למשרד המבקר לפני העברת העניין לרשות האוכלוסין וההגירה.