ג'מאל ג'ולאני, שנפצע בלינץ' (צילום: חדשות 2)
ג'מאל ג'ולאני, שנפצע בלינץ' | צילום: חדשות 2

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר היום (ב') עונשי מאסר בפועל על שלושה נערים, שהורשעו בתקיפתו של ג'מאל ג'ולאני וצעירים ערבים נוספים במדרחוב בירושלים בחודש אוגוסט 2012. "אין אלא לכנות את המעשה כלינץ'", אמר השופט יעקב צבן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כתבי אישום הוגשו נגד שמונה נאשמים באירוע התקיפה שהתרחש בכיכר החתולות ובכיכר ציון, והיום נגזר דינם של השלושה שהורשעו. אחד מהם נשלח ל-8 חודשים בכלא ובנוסף נקבע כי ישלם פיצוי של 5,000 שקל לג'ולאני. זאת, לאחר שהודה בחבלה בנסיבות מחמירות ובסיוע לתקיפה מתוך מניע גזעני. 

התוקף השני ירצה מאסר של שלושה חודשים לאחר שהודה בהסתה לגזענות ולאלימות, והמורשע השלישי הודה בסיוע בתקיפה בנסיבות מחמירות מתוך מניע גזעני ונשלח ל-30 יום בכלא. מהעונשים ינוכו ימי המעצר שלהם.

אחד החשודים בלינץ' (צילום: חדשות 2)
אחד החשודים בלינץ' | צילום: חדשות 2

"ההמון משלהב את עצמו לשנאה"

"פעילות עבריינית אישית ראויה לעונש. פעילות עבריינית קבוצתית מוסיפה נופך של חומרה ואף יותר מכך. פעילות עבריינית המונית היא מסוכנת ואלימה לפרט ולחברה", אמר השופט יעקב צבן. "כאשר הוצתה הלהבה באמירה גזענית, היא הפכה במהרה לאש לוחכת שהלהיבה עשרות שפרצו בזעקות גזעניות פסולות ואסורות. הצעקות הפכו לאיתור ערבים, דחיפתם, הכאתם וסילוקם מהכיכר, והמשיכו בתהלוכה מאיימת של עשרות רבות של נערים תוך הפרחת צעקות גזעניות מבזות, כאשר ההמון משלהב את עצמו לשנאה".

השופט הדגיש בגזר הדין כי "הם מצאו להם קורבנות תמימים, שכל חטאם שהם ערבים צעירים, וההמון הפליא מכותיו באחד מהם, שאך כפסע היה בינו ובין מוות. כאשר המון מסתער על אדם בודד, אין אלא לכנות את המעשה כלינץ'. הצעקות והמעשים מלהיבים אחד את השני, הצעירים מאבדים את תבונתם, נסחפים אחרי גלי האלימות ומסכנים עוברי אורח תמימים. המתפרעים החליטו כי אותו ג'ולנאי אינו אדם אלא חפץ שניתן לעשות בו כרצונם. מכאן החומרה הרבה שיש באירוע כולו".

 

חשוד נוסף בלינץ' (צילום: חדשות 2)
חשוד נוסף בלינץ' | צילום: חדשות 2

"כל עתידו של בני חוסל"

ב-16 באוגוסט 2012, בסביבות השעה 22:00, שהו עשרות נערים בכיכר החתולות במרכז העיר בירושלים. על פי כתב האישום, אחת הנאשמות הודיעה כי בכיכר נמצאים ערבים וקראה להכותם: "מי שגבר שיבוא להרביץ לערבים". נאשמים נוספים הצטרפו אליה בקריאות גזעניות, והתעמתו פיזית עם ערבים שישבו בכיכר.

לאחר כשעה עשרות נערים עזבו את הכיכר והלכו לעבר כיכר ציון כדי "לחפש ערבים ולהכותם". בדרכם הבחינה החבורה במספר ערבים ובהם ג'מאל ג'ולאני. הנערים הפילו את ג'ולאני לקרקע והכו אותו גם לאחר שנפל, במשך דקות ארוכות. כתוצאה מהמכות איבד ג'ולני את הכרתו, נשימתו ולבו נעצרו, הוא נזקק להחייאה ופונה במצב קריטי לבית חולים, שם אובחנו אצלו חבלות בריאות ובצקת, בגינם אושפז למשך שבוע.

אביו של ג'ולאני אמר בבית המשפט כי בנו נפצע קשה, וכי התקיפה משפיעה עליו קשות גם כיום - הוא אינו יכול ללמוד, לא ישן טוב ומתעייף תוף זמן קצר. "כל עתידו חוסל, הוא מטפול מבחינה נפשית וגם על ידי רופא נוירולוג", אמר האב.