כרמל מקנדה יפה ממקסיקו, נטלי מקולומביה ואלכסנדרה מברזיל לא חשבו שהמילים שלמדו באולפן כמו "כבוד השופט", "תביעה" ו"התחזות" ישמשו אותן כל כך מהר: הן החליטו לעזוב את הדירה, אחרי שהאדם שממנו שכרו אותה התגלה כשוכר בעצמו. הוא לקח מהן את כספי הפיקדון, בגובה 22 אלף שקלים - אז הן פנו נגדו לבית המשפט לתביעות קטנות בתל אביב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הנתבע - שחר - התייצב בבית המשפט בדקה ה-90. למרות שאחרי הדיון, טרם התקבלה ההכרעה, הוא נשמע מעט מרוכך יותר - יומיים אחר כך קיבל לידיו את פסק הדין.

מהחלטת השופט התברר כי שלוש העולות החדשות כבר הספיקו ליישם את מה שלמדו באשר לישירות, התעוזה ומעט החוצפה הנדרשת בחברה הישראלית: הן זכו במלוא הסכום שתבעו יחד עם פיצויים - מה שאפשר להן לשלשל לכיסן 25 אלף שקלים.

אין כניסה לעורכי דין 

לבית המשפט לתביעות קטנות יכול לפנות רק אדם פרטי הדורש סכום מרבי של 33 אלף שקלים. במשך שנה אחת יכול כל אדם לפנות אליו לא יותר מחמש פעמים, וב-12 החודשים האחרונים נידונו שם לא פחות מאשר 40 אלף תביעות.

גלית והתכשיר הסורר
גלית והתכשיר הסורר | צילום:

המיוחד בבית המשפט הזה הוא שאין כניסה לעורכי דין - כלומר: כל אחד מייצג את עצמו. כדי להגיש עזרה, פועל שם מרכז לסיוע בניצוחם של אסתי זך ושלושים מתנדבים בפנסיה. אישה אחרת שיצאה נשכרת מההליך היא גלית: במשך השנים היא מקפידה בתכשיר "רסס וכבס" של "סנו", עד שיום בהיר אחד נחרדה לראות שכל בגדיה הוכתמו.

גלית פנתה ל"סנו" בדרישה לפצותה על עשרות בגדיה שנהרסו, אך בחברה בחרו להציע לה תלושים בגובה כמה מאות שקלים. בין הצדדים נערך הליך גישור שלא הניב תוצאות - ובסופו החליטה גלית לתבוע מ"סנו" 1,500 שקלים. בסוף הדיון התגבשה פשרה שבמסגרתה זכתה גלית במלוא הסכום שתבעה.