בית המשפט המחוזי בתל אביב סתם בצהריים את הגולל על פרשת הרופאה המרדימה: שמונה שנות מאסר בפועל נגזרו ד"ר סווטלנה רוסו-לופו, מבית החולים אסותא, שהורשעה בחודש מרס בהריגת הילדה נטע-לי בורוסקי בת ה-4. על הרופא המנתח חיים סולוביץ' נגזרו ארבעה חודשי מאסר בפועל וחמישה חודשי מאסר על תנאי.

"מעשיה של רוסו חמורים מאין כמותם", אמר בהחלטתו השופט צבי גורפינקל, רגע לפני שגזר עונש יוצא דופן בחומרתו על הרופאה המרדימה. בדומה לתגובותיה לאורך כל הדיונים בעניינה, גם לשמע גזר הדין שמרה רוסו על ארשת פנים חתומה, ולא הראתה כל סימן של רגש - גם לאחר קבלת העונש הכבד.

במהלך הטיעונים לעונש אמר נציג הפרקליטות ניסים מרום שמעשיה ומחדליה הנוראים של הרופאה הובילו למותה של פעוטה אשר טרם טעמה טעם חיים. "נטע-לי נפלה קורבן לאדישות, לזלזול ולאי אכפתיות של הנאשמים, והיא לעולם תישאר ילדה זהובת תלתלים", אמר. "משפחתה הפכה באחת למשפחה כואבת ושכולה שעולמה השתנה לבלי שוב".

השופט: "נטע לי נכנסה מלאת שמחת חיים"

את הדברים הללו ציטט כמעט מילה במילה השופט גורפינקל בהחלטתו. "הפסול במעשיה של רוסו הוא כה גדול", הוסיף. "נטע-לי נכנסה לניתוח מלאת שמחת חיים - ויצאה עם דום לב".

בתום הדיון סיפר פרקליטה של רוסו, עו"ד שמשון וייס, כי הוא מאוד מופתע מהעונש. "לא ציפינו לעונש כה חמור", אמר. "מדובר בעונש אכזרי. הנאשמת היא רופאה מרדימה, מהטובות בתחומה, ואני שואל את עצמי אם זה היחס לרופא שטעה".

טע לי. מתה כשהורדמה לקראת ניתוח עיניים מתוך עובדה (צילום: מתוך עובדה, קשת)
הילדה נטע-לי בורוסקי. ארכיון | צילום: מתוך עובדה, קשת

טרם הדיון סיפרו הוריה של נטע-לי לחדשות 2 באינטרנט כי הם לחוצים וממתינים לראות מה יקרה. בתום הדיון התקשו ההורים להביע שמחה ואמרו כי למרות העונש, אין להם רווחה. "אין הקלה", אמר אביה של נטע לי, מרסלו. "אתה מחפש את הצדק", הוסיפה דבי, אמה. "היא לא נרדמה במקרה, היא הלכה לניתוח כדי לישון".

בתום הדיון ביקש פרקליטה של רוסו עיכוב ביצוע על מנת שיוכל להגיש ערעור. בית המשפט סירב לבקשה, אך לאחר שסוכם שרוסו תבלה את פרק הזמן עד הערעור במעצר בית, קיבל השופט את בקשתם.

הרופאה הפעילה את מכשיר ההרדמה - ונרדמה

נטע-לי אושפזה בבית החולים ב-2 ביוני 2005 לשם ניתוח תיקון פזילה, בסופו נפטרה. בית המשפט הטיל את האחריות על הרופאה המרדימה. "מעשיה עולים בהרבה על רשלנות", אמר בהכרעת הדין השופט גורפינקל. "יש לייחס לנאשמת אחריות פלילית עקב כך שהחלישה את קולות הביפ במוניטור או עקב הירדמותה במהלך הניתוח".

על פי כתב האישום, בתחילת הניתוח החלה הרופאה המרדימה, ד"ר רוסו-לופו, במתן מינון גבוה מחומר הרדמה מסוג "אלוטן". על פי הנהלים היה עליה להפחית את מינון החומר בתוך מספר דקות, אולם במקום להשגיח על החולה, כיסתה רוסו-לופו את רגליה בסדין ונרדמה. קודם לכן היא הפחיתה את עוצמת הקול של המוניטור שעקב אחר סימני החיים של הילדה.

עם הרשעתה, מתח השופט ביקורת קשה על הרופאה וקבע כי אין עוררין על כך שנטע-לי הקטנה מתה בעקבות הזרמת יתר של גז. במהלך המשפט, שארך כשלוש שנים, התברר כי כאשר נדם לבה של הילדה, בדקה הרופאה את המוניטור מאחר וחשבה כי אי הסדירות שבצפצופים נובעת ממנו, ואף כיבתה את כפתור ההתרעה.

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2