אחרי שנים של תלונות - חזרה בה בSMS. אילוסטרציה (צילום: חדשות 2)
אחרי שנים של תלונות - חסרה בה בSMS. אילו | צילום: חדשות 2

מסכת התעללות או תלונה שיקרית? השאלה הזו העסיקה בשנתיים האחרונות שופטים מבית המשפט המחוזי בתל אביב, ולאחרונה גם את שופטי העליון.

צעירה, היום בשנות ה-30 לחייה, טענה במשך שנים כי סבה נהג לאנוס אותה מאז הייתה בת 4, ועד שהגיע לגיל 17. את הטענות העלתה לראשונה בגיל 25, אז החל להתנהל משפטו של הסב. בפברואר 2010 הורשע הסב בדעת רוב, בלא פחות מ-11 סעיפי אישום של אונס ומעשים מגונים, ונגזרו עליו 15 שנות מאסר.

אך שלושה חודשים אחר כך, חלה תפנית דרמטית בתיק - המתלוננת שלחה כ-10 מסרונים, בין היתר לדודתה, בתו של הסב, התובעת שליוותה אותה בתיק, וכן שתי עיתונאיות. "סליחה", כתבה המתלוננת לעורכת-הדין שליוותה אותה, "לא יכולה להרגיש אשמה זה הורג אותי. מודיעה גם לך - פלוני חף מפשע. הוא לא נגע ולא אנס אותי. תודה על הכל".

שאר המסרונים נכתבו ברוח דומה, אך כל אחד מהם בניסוח שונה. תוך פחות משעה, שלחה המתלוננת הודעות לכל הנמענים, בהם חזרה בה מדבריה לחלוטין, וטענה כי הייתה עייפה ונתונה תחת לחץ נפשי, וכי סבה אכן התעלל בה לכל אורך התקופה.

"בנתה יופי יופי של עדות פה, כמו שהיא תפרה כבר על אחרים"

ההתרחשות המוזרה עוררה את חשדם של עורכי-הדין של הסב, שהחליטו לצרף אותם לערעור שהגישו לבית המשפט העליון. לאור הראיות החדשות, חזר התיק לדיון בבית המשפט המחוזי - שם הורשע הסב בשנית, כשרק שופטת אחת שינתה את דעתה. סנגוריו של הסב לא וויתרו, החליטו לערער פעם נוספת - וחזרו לבית המשפט העליון.

לערעור החדש הם הוסיפו גם עדות של בן זוגה של הצעירה, אותו האשימה בעבירות אלימות. "היא בנתה יופי יופי של עדות פה, כמו שהיא תפרה כבר על אחרים", אמר בן הזוג בחקירתו, "לא נורא".

הרכב שופטי העליון, הנשיא אשר גרוניס, סגן הנשיא בדימוס, השופט אליעזר ריבלין, והשופט סלים ג'וברן, קבע היום כי החומרים החדשים אכן מהווים "אירוע דרמטי ויוצא דופן", והחליטו לזכות הסב, בשל מה שהוגדר "ספק סביר".