כ-30 שעות נותרו עד לשובו הצפוי של גלעד שליט לביתו - והמתח בשיאו. היום בשעה 12:00 יתקיים בבג"ץ דיון בארבע עתירות שהוגשו נגד ביצוע עסקת שליט, בין היתר של ארגון אלמגור המסייע למשפחות של נפגעי פעולות האיבה ועתירה פרטית שיזמה אחת המשפחות השכולות.

נועם שליט, אביו של החייל החטוף, ביקש אמש מבית המשפט העליון להשתתף בתשובה לאותן עתירות, ובית המשפט קיבל את הבקשה. בתשובתו כתב שליט: "במציאות שאנו חיים בה במזרח התיכון, כל עיכוב דחייה או שינוי של העסקה עלול לגרום לביטולה ומהווה סכנת חיים לבננו זהו פיקוח נפש מוחלט. המשפחה מבינה את כאב המשפחות השכולות, מפני שהיא משפחה שכולה בעצמה", הוסיף אביו של גלעד, ששכל את אחיו התאום במלחמת יום הכיפורים.

כבר אתמול בלילה נסע שליט לירושלים, שם הוא לן לקראת הדיונים. חלק מהעותרים, משפחות שכולות, שיגרו היום מסר ברור לשליט והפצירו בו שלא להגיע לבג"ץ. לדבריהם, מדובר בפרובוקציה שעלולה למנוע את ההזדמנות שלהם להתנגדות לגיטימית.

"אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו עיכוב כלשהו אחרי שגלעד בילה יותר מחמישית מחייו בשבי בעזה, ולכן אנחנו נוקטים את כל הפעולות שאנחנו יכולים", אמר שליט בשיחה עם חדשות 2. "העסקה היא קשה, ואני מסכים עם כל מי שיטען את הטענה הזו, אבל זה מה שמדינת ישראל הייתה מסוגלת לבצע אחרי כל כך הרבה שנים וגם לנו זה לא קל".

"בימים האחרונים אנחנו מנסים לישון בלילה, ומצליחים חלקית", הוסיף נועם. "בסופו של דבר אנחנו צריכים כוחות לעבור את הימים האלה, ובהמשך להתמודד עם הקשיים שיבואו אחר כך".

יו"ר ארגון אלמגור סא"ל (במיל') מאיר אינדור אמר כי הוא "מצפה שבית המשפט יתעלם מלחץ דעת הקהל והתקשורת ולא ייתן לקמפיין רחוב לקבוע את ההחלטות הכי גדולות בחברה הישראלית".

אביבה שליט: "תעזרו לנו לעזור לגלעד להשתקם"

אביבה שליט בחרה אמש לשתף את רגשותיה עם כלי התקשורת הרבים שממתינים מחוץ לביתה, והודתה לעם ישראל על התמיכה. "אני רוצה להודות לפעילים, לתקשורת ולאזרחי ישראל, שליוו אותנו לכל אורך הדרך ועוטפים אותנו בחום ובאהבה", אמרה אמש אביבה שליט בהצהרה קצרה מחוץ לביתה במצפה הילה. "רגעי ההמתנה הינם מורכבים".

בהודעתה התייחסה גם לעתירות שהגישו המתנגדים לעסקה לבג"ץ. "אנחנו מבינים שהמשפחות השכולות עוברות רגעים קשים, גם אנחנו משפחה שכולה", אמרה והוסיפה "ובכל זאת כל עיכוב, כל שינוי, כל דחייה של העסקה, עלולים לסכן את חייו של גלעד, זה עניין של פיקוח נפש".

לסיום, ביקשה אמו של גלעד לצנן את הפעילות מחוץ לביתה שצפויה להתגבר ככל שיקרב מועד העסקה. "אני מבקשת שעם חזרתו של בני הביתה תעזרו לנו לעזור לגלעד להשתקם", סיכמה. "אני מודה לכם על ההבנה וערב טוב".

הגישה ליישוב נסגרה לזרים

אתמול הגיע קצין בכיר בצה"ל לבית משפחתו של החייל החטוף, עם עדכונים לקראת סגירת הפרטים האחרונים על האופן שבו יוחזר גלעד. בצהריים נערכה הערכת מצב בפיקוד צפון, משותפת לאנשי המשטרה הצבאית והמחוז הצפוני במשטרה הכחולה. קציני המחוז הצפוני דנו באופן שבו יש לקבל את שליט במצפה הילה ובסידורי האבטחה סביב הבית.

במקביל, נסגרו אתמול דרכי הגישה למצפה הילה ולבית משפחת שליט למי שאינו תושב המקום ולמי שאינו נמנה על כלי התקשורת, זאת כדי למנוע התקהלות של סקרנים סביב הבית. החשש הוא מפני הגעת מתנגדים שיגיעו למקום ומעימותים בינם לבין תומכי העסקה.

בימים האחרונים נשלמו ההכנות האחרונות לבואו של שליט. אחרי שהדשא שהיה יבש כבר סודר והבית שהיה ריק בשנה האחרונה מיושביו התמלא בהם שוב, נערכו בני משפחתו של החייל לקבלו באופן הטוב ביותר, תוך התחשבות בזוועות שעמן התמודד בחמש שנים וחצי האחרונות.

בסוף השבוע העפיל אביו של גלעד, נועם, אל גג ביתו והניף שוב בגאון את דגל ישראל - שהסיר לפני כמה שנים כצעד מחאה על הקיפאון במגעים לשחרור בנו. השבת הדגל אל הגג היא הצהרה של האב שלפיה בזכות העסקה - שב אליו האמון במדינה

עסקת שליט - עדכונים אחרונים:

נציגי הצלב האדום זיהו את האסירים

המתווך שב מקהיר: עסקת שליט סוכמה סופית

בין המשתחררים: מבצע הלינץ' ברמאללה

החל מבצע שחרור האסירים

עתירות לבג"ץ נגד העסקה: "חיי חייל יקרים מחיי אזרח"

הראשונה לדבר עם גלעד: אביבה שליט

שב"ס פרסם את רשימת האסירים בעסקת שליט

חמאס: "גלעד שליט לא עבר עינויים בשבי בעזה"

בוא הביתה: חדרו של שליט מוכן

נועם שליט לקראת העסקה: "מחכה לראות אותו יורד במדרגות"

כך תתבצע העסקה: שלב אחר שלב