בית המשפט המחוזי בחיפה גזר הבוקר 9 שנות מאסר בפועל ושנתיים נוספות על תנאי על אמיל סוואעד, צעיר בן 28 מהכפר סלמה בצפון, שהורשע בהשתתפות באונס קבוצתי של צעירה בהריון וכן במעשים מגונים בצעירה נוספת. על סוואעד נגזר גם לשלם פיצויים לקורבן האונס בסך 40 אלף שקלים. משפטו של הנאשם השני באונס טרם הסתיים.

האירוע החמור יותר התרחש בינואר 2008. סוואעד, שהיה אז לוחם בחטיבת גבעתי, פגש במלצרית בת 30 בפאב בנהריה, שהייתה בשבוע ה-17 להריונה. הוא וחבר נוסף הציעו להסיע אותה לביתה בתום משמרתה בפאב, וזו הסכימה.

בשלב מסוים במהלך הנסיעה, פנו שני החברים למטע זיתים - שם אנסו אותה בזה אחר זה באלימות ותוך איומים כלפיה. לאחר האונס ניסתה הצעירה להימלט מן הרכב בתוך כדי נסיעה, ונפצעה תוך כדי נפילה.

"הרגשתי חסרת אונים ופשוט רעדתי כולי"

"הם עצרו את האוטו, הצעיר יותר בא ונתן לי סטירה", סיפרה הצעירה שנאנסה בראיון לחדשות 2. פשוט רעדתי כולי. חסרת אונים הרגשתי. הצעיר יותר אנס אותי פעמיים. אחרי שהוא סיים, נתן כביכול אישור לגבוה יותר".

אחרי שעה ארוכה של התעללות, הצליחה הצעירה לברוח לכפר סמוך ולהזעיק את המשטרה. היא מסרה עדות, עברה בדיקות ואפילו נתנה דגימות דנ"א של החשודים. ואולם כמה חודשים לאחר מכן, כשנמצאה התאמת דנ"א ונמצאו החשודים במעשה, נעלם המסמך מתיק החקירה המשטרתי והאנסים נותרו חופשיים.

רק בהמשך, בעקבות תקיפה נוספת בספטמבר 2009, נעצרו האנסים. סוואעד הגיע אז לאסוף מכרה שלו בשנות ה-30 לחייה "על מנת לצאת עמה לטיול". בכתב האישום נטען כי הוא הגיע יחד עם חברו לאסוף אותה מביתה, ובמהלך הנסיעה פנה הרכב בו נסעו השלושה לשטח חקלאי סמוך - שם ביצע סוואעד בצעירה מעשים מגונים וניסה להוריד את תחתוניה - אולם זו התנגדה לו וניסתה להימלט מהמקום.

"ניצל את אמון המתלוננות"

עונש כבד על אונס קבוצתי. צילום ארכיון (צילום: חדשות 2)
עונש כבד על אונס קבוצתי. צילום ארכיון | צילום: חדשות 2

אב בית הדין השופט יוסף אלרון והשופטים מנחם רניאל ואברהם אליקים כתבו בגזר הדין כי "המתלוננת עברה פגיעה מינית קשה ביותר, עת נשאה ברחמה את עוברה והחוויה הקשה של התעללות בה".

"הנאשם ניצל את אמונן של שתי המתלוננות, כאשר הראשונה סברה לתומה כי המדובר בהסעה לביתה ומצאה עצמה במטע זיתים, לא רק נאנסת אלא חוששת לחייה ולחיי עוברה. בנסיבות העניין, מעשיו מחייבים תגובה עונשית הולמת אשר יהא בה מענה ראוי לחומרת מעשיו על מכלול היבטיו", הוסיפו השופטים.

"אין אנו מתעלמים מהנימוקים לקולא, ובכלל זה הודאת הנאשם כבר בתחילת ההליך הפלילי בעניינו, הבעת החרטה, העדר עבר פלילי מכביד, שירות צבאי מלא כלוחם חי"ר בחטיבת גבעתי, אך יחד עם זאת, עוצמת הפגיעה במתלוננות עולה לאין שעור על הנימוקים להקלה בעונש", כתבו השופטים - וגזרו על המורשע 11 שנות מאסר - תשע מהן בפועל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק