הבריחה שמביכה את רשויות אכיפת החוק: זה כל כך פשוט עד שזה נראה לא הגיוני. מרי אגדז'ניאן הייתה אמורה להיכנס לכלא בנובמבר שעבר אחרי שהורשעה במרמה בנסיבות מחמירות של עולים חדשים קשי יום שביקשו לקבל דיור ציבורי. בין קורבנותיה של מרי היו פנסיונרים ואימהות חד-הוריות, אבל מרי שנידונה ל-26 חודשי מאסר, פשוט ברחה מהארץ.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

אף אחד לא שם לב להיעלמותה עד לתחקיר שפורסם בתאגיד השידור הציבורי (כאן 11). "יש לי דרכון זר, יצאתי מהארץ עם דרכון זר", היא אמרה בשיחה בלעדית עם החדשות. "ברחתי מאי צדק, כדי להיות עם הילדה שלי", הוסיפה.

"מרשתי חוותה מצוקה נפשית אמיתית בשל העובדה שהייתה צריכה להתייצב בפני מאסר ארוך ולהשאיר בחוץ ילדה בת שנה וחצי, היא קיבלה החלטה שגויה בדיעבד והיום מבקשת לחזור לארץ ולכפר על מעשיה", מסר סניגורה של אגדז'ניאן, עו"ד קובי מרגולוב ממשרד כ"ץ, מרגולוב, הראל.

היא הבטיחה לעולים טיפול וקיצור הטיפול בעניינם בתמורה לעשרות אלפי שקלים כספי שוחד. הכסף נעלם. "הייתי מעורבת בסיפור והייתי זו שהעבירה את המעטפות, אבל לא הייתי ראש הפשע כמו שהציגו אותי", היא אמרה. "כן ידעתי שאני עושה משהו לא חוקי אבל לא ראיתי דרך אחרת. אותם אנשים שהעבירו לי שוחד היו בטוחים שאין להם דרך חוקית לקבל את הדירות".

בדיקת הדרכונים בנתב"ג (צילום: החדשות)
נמלטה עם דרכון זר - ואף באה לביקור | צילום: החדשות

"לא ייתכן שהגתה והוציאה לפועל לבדה את תוכנית המרמה הזו"

רק בת 20 היא ניהלה את לשכת ח"כ מיסז'ניקוב, הייתה בת הזוג של מנהל סניף ראשון לציון של ישראל ביתנו וסגן ראש עיריית ראשון לציון. היא אומרת שהייתה אישה מוכה ושאת כספי השוחד ותרגילי העוקץ עשתה עם ובשביל בן הזוג, שהכה אותה בלי הרף.

"הגעתי למשטרה כולי כחולה ממכות", טענה. "אף אחד לא טרח לשאול אותי למה הגעתי במצב כזה, המשטרה לא עשתה דבר בשביל לבדוק את מה שסיפרתי. אני לא יודעת מי היה ראש הפשע, אלא רק מול מי עבדתי". בערעור הקל בית המשפט המחוזי בעונשה אחרי שקיבל את טענת סניגורה, עו"ד קובי מרגולוב, שלא סביר שהגתה והוציאה לפועל את תכנית המרמה הזו.

עו"ד קובי מרגולוב (צילום: חדשות)
עו"ד קובי מרגולוב | צילום: חדשות

סיפור הבריחה שלה מביך את רשויות האכיפה בישראל. לפני כמה חודשים היא אפילו הגיעה לכאן לביקור משפחתי - נכנסה ויצאה באין מפריע. "יצאתי מהארץ עם דרכון זר כתיירת, היה לי גם את הדרכון הישראלי שלי עליי", היא מספרת. "זה הזוי שחודשיים אחרי שברחתי מהארץ הגיע להורים שלי מכתב צו העיכוב יציאה מהארץ שלי. הייתי מאוד רוצה לחזור לארץ אבל לא לשלם מחיר על מה שלא עשיתי".