המעבדה לא מצאה DNA בדגימה
זירת רצח תאיר ראדה ב-2006 | צילום: מתוך "צל של אמת", ערוץ 8, HOT‎, החדשות, יונתן סינדל, פלאש 90

פרשת תאיר ראדה - מה יהיו ההשלכות של הראיה החדשה? בשבוע שעבר חשף גיא פלג בחדשות כי נמצאה התאמה בין שערה שאותרה על גופה של תאיר ראדה ז"ל לבין א.ח, בן זוגה לשעבר של א.ק - הצעירה שהתרברבה בעבר ברצח ראדה. דוח המכון לרפואה משפטית, שהוגש היום (רביעי) לפרקליטות ולסנגורו של רומן זדורוב, קובע, כפי שטען מומחה בשבוע שעבר, כי עשויה להיות התאמה לאלפי ואף עשרות אלפי ישראלים - ולא ניתן לקבוע בוודאות שמדובר בשערה של א.ח.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מהפרקליטות נמסר כי הדוח המלא והמפורט, שכולל 16 עמודים של חוות דעת מדעיות, התקבל מהמכון לרפואה משפטית. "מסיכום הדוח עולה כי השערה שנבדקה יכולה להתאים לאלפי אנשים עד עשרות אלפי אנשים בישראל", ציינו. "כפי שמסרנו לאורך כל הדרך, הפרקליטות תבחן את הממצאים המלאים לעומק על מנת להבין את משמעותם הראייתית ולהחליט באילו פעולות נוספות לנקוט, ככל שיהיה בכך צורך".

הדוח מציין שהשערות לא תואמות לצעירה א.ק. ולבני משפחתה, אך באחת מדגימות השיער "לא ניתן לשלול את א.ח. ואת קרובי משפחתו מהציר האימהי כתורמים לפרופיל". ד"ר נורית בובליל ציינה כי מדובר בהתאמה מלאה בין הרצפים הנדבקים, שאינה מאפשרת לשלול את א.ח כאדם לו השתייכה השערה שנמצאה על גופתה של ראדה ז"ל.

א.ח. טען ב-2012 כי א.ק. לבשה את בגדיו בעת שביצעה את הרצח בדצמבר 2006 והדגימה עשויה לאשש את טענתו ולמקם את א.ק. בזירת הרצח בתא השירותים בבית הספר בקצרין: א.ק ששוהה בחו"ל מכחישה את הטענות ועורך דינה הבהיר שהיא תשתף פעולה עם החקירה אם תידרש.

תאיר ראדה ז
תאיר ראדה ז"ל | צילום: חדשות

הדוח שחיבר ד"ר דורון בהר, מומחה ברפואה פנימית, טיפול נמרץ וגנטיקה רפואית, ממליץ לקיים בדיקות נוספות לבירור ההתאמה. ד"ר בהר מתייחס להפלוטיפ - צירוף מוטציות ב-DNA - ומציין שהוא "עשוי להעיד על אם קדמונית משותפת שהיוותה חלק מקבוצה קדמונית שצאצאיה פזורים באזור גאוגרפי מסוים, ולכן איננו מאפשר זיהוי חד-חד-ערכי של אדם".

על הדגימה בפרשת ראדה שעומדת במוקד ההתפתחות החדשה נכתב בדוח: "ההפלוטיפ הנחקר מצוי בשכיחות נמוכה באזורנו". ד"ר בהר קרא להערכה מחודשת של הנושא לאחר בדיקות נוספות וסיכם: "ההפלוטיפ המיטוכונדריאלי הנדון עשוי להימצא במספר אלפי אנשים עד מספר בודד של עשרות אלפי אנשים בישראל". לדבריו, "זהות בין ההפלוטיפ הנדבק לדגימה מכל אדם הנושא את אותו ההפלוטיפ איננה מאפשרת להפריך קשר ביניהם".

"נוכחות הפלוטיפ זה בזירת פשע עשויה להיות בעלת משמעות גדולה יותר מאשר שכיחותיה הכללית באוכלוסיה גראידא, ולכן מוצע להרחיב את הבירור המולקולארי", ציין החוקר. "הרחבת והעמקת הבירור הגנטי של דגימות הדנ"א שהוצגו עשויות לשפוך אור חשוב ובעל משמעות קריטית לשאלות שנתבקשתי לענות עליהן בחוות דעת זו".

ההתפתחות בחקירת רצח תאיר ראדה - גילוי שערה על הגופה בעלת DNA שמתאים לפרופיל של א"ח, בן זוגה לשעבר של א"ק - הסיקור המלא:

רצח תאיר ראדה: הבדיקה בתא נחשפת

הפרקליטות: נבדוק שערות נוספות

הפרקליטות דנה בתיק רצח תאיר ראדה

פרשת ראדה: "הפרקליטות עושה ספין"

"השערה לא שייכת בהכרח לא.ח".

אולגה זדורוב על הראיה החדשה במשפט: "רומן מאוד שמח"

השופט שזיכה את זדורוב בדעת מיעוט: "סיכוי לא מבוטל למשפט חוזר בתיק"

זדורוב לחופשי? "יותר מספק סביר"

תיק ראדה: כך נולדה הראיה החדשה

השופט יורם דנציגר, שקרא לזכות את זדורוב: "נעל שלא מתאימה, סכין שלא נמצאה"

א"ק מגיבה: אין לי קשר לרצח תאיר ראדה

אילנה ראדה בהצהרה לתקשורת: חכו עם שחרור זדורוב

פרקליטו של א"ח: "הראיה מחזקת את הגרסה שא"ק רצחה"

אילנה ראדה: "לזה ייחלתי 12 שנה"

פרסום ראשון: התפתחות דרמטית בחקירת רצח תאיר ראדה