טוהר דוד ז"ל (צילום: חדשות)
טוהר דוד ז"ל | צילום: חדשות

המוות במסיבת הטבע: פרקליטות מחוז דרום הגישה היום (רביעי) כתב אישום בגין הריגה נגד לאון בגיו (32) מאשלים ושלמה פשרל (38) מבת ים, מארגני מסיבת הטבע "פסיכוזה" בקיץ שעבר שבה מתה טוהר דוד ז"ל בת ה-19, ונגד עמרי חיון (34) מערד שנכח במקום. במשך תקופה הסתמן שכתבי האישום יוגשו בגין גרימת מוות ברשלנות בלבד, אך כעת מתברר שהסעיפים הוחמרו, כתוצאה מפעולת חוקרי תחנת רהט במרחב הנגב.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מחקירת משטרת רהט עולה כי המסיבה התקיימה ללא אישור משטרתי כנדרש וללא צוות רפואי בחודש אוגוסט 2017. עולה כי טוהר, ששכבה בטנדר, החלה לפרכס לאחר שככל הנראה נטלה סם מסוג אסיד. ב-6 בבוקר, כמה דקות אחרי שהמארגנים פתחו בנסיעה כדי לפנותה לטיפול רפואי, הם שבו על עקבותיהם. על פי החשד, הם עשו זאת כדי לא להביא לסיומה של המסיבה על ידי הגעת המשטרה - מה שיביא להפסדים כספיים למארגנים.

החשודים בהריגה בבית המשפט (צילום: החדשות)
החשודים בהריגה בבית המשפט | צילום: החדשות

אבל לדברי לאון, הסיבה הייתה שונה. "התחלנו להתקדם לכיוון צומת להבים. ואז הבחור שלקח את המדדים התקשר אליי ואמר: 'שמע, היא נראית בסדר, כבר טיפלתי בהרבה אנשים כאלה, היא צריכה לנוח והכול יהיה בסדר'. חזרנו, שמנו אותה בצל, תמיד היו לידה אנשים". רק לאחר 4 שעות, בשעה 10 בבוקר, הם פינו את טוהר, כשמצבה כבר היה אנוש.

בשיחה עם מד"א נשמע בגיו אומר: "מצאנו פה מישהי מעולפת, אנחנו באזור צומת להבים, מצאנו אותה פה בשטח, היא בתוך רכב, אני מוציא אותה החוצה מהשטח. היא לא נושמת, חייבים לעשות לה החייאה".

לאון בגיו (צילום: החדשות ‎)
לאון בגיו | צילום: החדשות ‎
מסיבת טבע, ארכיון (צילום: חדשות)
מסיבת טבע | צילום: חדשות

"אם הם היו הולכים לבית החולים באותו הרגע שהם יצאו עם הטנדר, היא הייתה יושבת פה אתנו, זה היה מוות מיותר", אמרה ויויאן, אמה של טוהר.

עו"ד סוזי שלו, פרקליטתו של הנאשם המרכזי לאון בגיו, מסרה בתגובה: "אנחנו מופתעים מעובדת הגשת כתב האישום, כי מאז נמסרה הודעה רשמית לתקשורת על 'הגשת כתב האישום' ולאחר שהתקיים טקס בתחנת רהט 'על פיענוח הפרשה', עברו חודשים ארוכים ללא כל הסבר. זוהי התנהלות חריגה לכל הדעות. אנחנו רוצים להאמין שהדברים נבדקו מקצועית עד תום ושהיד שחתמה על כתב האישום לא היתה קלה שכן מדובר כאן על מקרה טרגי אך בד בבד מדובר על חיי אנשים צעירים שהוטל עליהם להתמודד עם אשמה כבדה ומהלך משנה חיים, ולכך צריכה להיות הצדקה מלאה. אנחנו, הסנגורים שהיינו בקשר עם הפרקליטות, שמענו על הגשת כתב האישום מהתקשורת".

עו"ד רועי אטיאס, פרקליטו של שלומי פשרל, מסר בתגובה: "על פניו ברור שיש חילוק ברמות האחריות של כל אחד מן המעורבים. הלקוח שאני מייצג, לא ידע ולא היה עליו לדעת שמישהי נמצאת במצוקה כזו או אחרת. ליחס לו את האשמה למותה הטרגי זו טעות משפטית ומוסרית. אנחנו נוכיח את חפותו בבית המשפט".

עורכי הדין שלום פני ואייל הדר, פרקליטיו של עמרי חיון, מסרו בתגובה: "כפי שצוין בהרחבה כבר במהלך השימוע, מר חיון נשכר לשמש כרטיסן במסיבת הטבע בה התרחש האירוע הטראגי. ככזה לא נשא באחריות כלשהי לשלום וביטחון החוגגים וממילא עצתו או המלצתו הרפואית אינה מחייבת, אינה מוסמכת ובוודאי שאינה מנחה. נוכח מעמדו באירוע - לא ברור האופן בו מבקשת המאשימה לבסס כנגד עמרי חיון עבירה כה חמורה, הדברים ילובנו בבית המשפט".