פרקליטו של רומן זדורוב דחה הערב (רביעי) את ממצאי הדוח של המכון לרפואה משפטית שקבע היום, כפי שטען מומחה בשבוע שעבר, כי לשערה שנמצאה על גופתה של תאיר ראדה ז"ל עשויה להיות התאמה לאלפי ואף עשרות אלפי ישראלים - ולא ניתן לקבוע בוודאות שמדובר בשערה של א.ח., החבר לשעבר של א.ק., הצעירה שהתרברבה בעבר ברצח. "עמדתי מאז יום חמישי המסעיר לא השתנתה במאומה", אמר עו"ד ירום הלוי ל"שש" עם עודד בן עמי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הלוי הסביר כי הוא מאמין בלב שלם כי א.ק. היא הרוצחת - וטען כי יש בידיו עשרות ראיות לכך, חלקן לא הוצגו בפני בית המשפט על ידי פרקליטיו הקודמים של רומן זדורוב: "כתבתי לפרקליטות 54 עמודים של עשרות ציונים וחיזוקים, אני מכבד את עורכי הדין אבל עדיין בית המשפט העליון לא קיבל את כל הראיות".

באשר לממצאי הדוח, הסביר עו"ד הלוי כי הוא "מסתיים באמירה שחשיבותה של ראיית ה-DNA בשערה היא הרבה יותר גדולה ומשמעותית בהליך פלילי, קל וחומר בתיק רצח, מאשר חשיבותה מבחינת השכיחות שלה באוכלוסייה". לדבריו, שני ההסברים הללו מתלכדים למסקנה אחת - תמיכה נוספת בכך שא.ק. היא הרוצחת, ולא זדורוב מרשו.

המעבדה לא מצאה DNA בדגימה
זירת רצח תאיר ראדה ב-2006 | צילום: מתוך "צל של אמת", ערוץ 8, HOT‎, החדשות, יונתן סינדל, פלאש 90

מהפרקליטות נמסר מוקדם יותר היום כי הדוח המלא והמפורט - שכולל 16 עמודים של חוות דעת מדעיות -  התקבל מהמכון לרפואה משפטית. "מסיכום הדוח עולה כי השערה שנבדקה יכולה להתאים לאלפי אנשים עד עשרות אלפי אנשים בישראל", ציינו. "כפי שמסרנו לאורך כל הדרך, הפרקליטות תבחן את הממצאים המלאים לעומק על מנת להבין את משמעותם הראייתית ולהחליט באילו פעולות נוספות לנקוט, ככל שיהיה בכך צורך".

הדוח מציין שהשערות לא תואמות לצעירה א.ק. ולבני משפחתה, אך באחת מדגימות השיער "לא ניתן לשלול את א.ח. ואת קרובי משפחתו מהציר האימהי כתורמים לפרופיל". ד"ר נורית בובליל ציינה כי מדובר בהתאמה מלאה בין הרצפים הנדבקים, שאינה מאפשרת לשלול את א.ח כאדם לו השתייכה השערה שנמצאה על גופתה של ראדה ז"ל.

תאיר ראדה ז
ראדה ז"ל | צילום: חדשות

א.ח. טען ב-2012 כי א.ק. לבשה את בגדיו בעת שביצעה את הרצח בדצמבר 2006 והדגימה עשויה לאשש את טענתו ולמקם את א.ק. בזירת הרצח בתא השירותים בבית הספר בקצרין: א.ק ששוהה בחו"ל מכחישה את הטענות ועורך דינה הבהיר שהיא תשתף פעולה עם החקירה אם תידרש.

הדוח שחיבר ד"ר דורון בהר, מומחה ברפואה פנימית, טיפול נמרץ וגנטיקה רפואית, ממליץ לקיים בדיקות נוספות לבירור ההתאמה. ד"ר בהר מתייחס להפלוטיפ - צירוף מוטציות ב-DNA - ומציין שהוא "עשוי להעיד על אם קדמונית משותפת שהיוותה חלק מקבוצה קדמונית שצאצאיה פזורים באזור גאוגרפי מסוים, ולכן איננו מאפשר זיהוי חד-חד-ערכי של אדם".

על הדגימה בפרשת ראדה שעומדת במוקד ההתפתחות החדשה נכתב בדוח: "ההפלוטיפ הנחקר מצוי בשכיחות נמוכה באזורנו". ד"ר בהר קרא להערכה מחודשת של הנושא לאחר בדיקות נוספות וסיכם: "ההפלוטיפ המיטוכונדריאלי הנדון עשוי להימצא במספר אלפי אנשים עד מספר בודד של עשרות אלפי אנשים בישראל". לדבריו, "זהות בין ההפלוטיפ הנדבק לדגימה מכל אדם הנושא את אותו ההפלוטיפ איננה מאפשרת להפריך קשר ביניהם".

"נוכחות הפלוטיפ זה בזירת פשע עשויה להיות בעלת משמעות גדולה יותר מאשר שכיחותיה הכללית באוכלוסיה גראידא, ולכן מוצע להרחיב את הבירור המולקולארי", ציין החוקר. "הרחבת והעמקת הבירור הגנטי של דגימות הדנ"א שהוצגו עשויות לשפוך אור חשוב ובעל משמעות קריטית לשאלות שנתבקשתי לענות עליהן בחוות דעת זו". 

ההתפתחות בחקירת רצח תאיר ראדה - גילוי שערה על הגופה בעלת DNA שמתאים לפרופיל של א"ח, בן זוגה לשעבר של א"ק - הסיקור המלא:

דוח המכון לרפואה משפטית על הראיה בתיק ראדה: "הממצא עשוי להתאים לעשרות אלפים"
רצח תאיר ראדה: הבדיקה בתא נחשפת
הפרקליטות: נבדוק שערות נוספות
הפרקליטות דנה בתיק רצח תאיר ראדה
פרשת ראדה: "הפרקליטות עושה ספין"
"השערה לא שייכת בהכרח לא.ח".
אולגה זדורוב על הראיה החדשה במשפט: "רומן מאוד שמח"
השופט שזיכה את זדורוב בדעת מיעוט: "סיכוי לא מבוטל למשפט חוזר בתיק"
זדורוב לחופשי? "יותר מספק סביר"
תיק ראדה: כך נולדה הראיה החדשה
השופט יורם דנציגר, שקרא לזכות את זדורוב: "נעל שלא מתאימה, סכין שלא נמצאה"

א"ק מגיבה: אין לי קשר לרצח תאיר ראדה
אילנה ראדה בהצהרה לתקשורת: חכו עם שחרור זדורוב
פרקליטו של א"ח: "הראיה מחזקת את הגרסה שא"ק רצחה"
אילנה ראדה: "לזה ייחלתי 12 שנה"
פרסום ראשון: התפתחות דרמטית בחקירת רצח תאיר ראדה