בדרך לאישום: שימוע לענבל אור
בדרך לאישום: שימוע לענבל אור | צילום: פלאש 90, חדשות

ענבל אור תועמד לדין בכפוף לשימוע בגין עבירות על חוק המע"מ, פקודת מס הכנסה, עבירות מרמה בנסיבות מחמירות כלפי לקוחות וכלפי מנהל סניף בנק, כך נמסר היום (ראשון) מפרקליטות מיסוי וכלכלה. מכתבי שימוע נשלחו גם לשני עובדים נוספים בקבוצות. אור בתגובה: "אני הקורבן".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות בפייסבוק

"אין שום שימוע, הם רק יידעו אותי ויש לי 30 יום להגיב", הוסיפה אור. "אציג מסמכים שמוכיחים שלא היו עבירות ואני הקורבן".

על פי מכתבי השימוע, אור חשודה בביצוע עבירות מרמה כלפי לקוחות באחד הפרויקטים שבהם ארגנה קבוצת רכישה. היא פנתה לכמה לקוחות בפרויקט שהעבירו צ'קים לפקודת הנאמן בפרויקט לצורך רכישת הקרקע עליה יקום.

מכירה פומבית של חפציה של אור. ארכיון
מכירה פומבית של חפציה של אור. ארכיון | צילום: איציק כהן, חדשות 2

אור ביקשה מהם לבצע העברות בנקאיות לחשבון חברה בשליטתה במקום חלק מהצ'קים שמסרו, וזאת תוך הצגת מצגים כוזבים שונים וללא יידוע הנאמן. כתוצאה מכך, קיבלה אור לחשבון החברה בשליטתה סכום של כשני מיליון שקל. כתוצאה מהתנהלותה של אור, לא היה בחשבון הנאמנות די כסף עבור תשלום לבעלי הקרקע וכלל חברי קבוצת הרכישה נאלצו לשלם תשלומים נוספים מעבר לסכומים אליהם התחייבו מראש.

לא דיווחה על עסקאות שגובה המס עליהן הוא יותר מ-150 מיליון שקל

בנוסף, אור פעלה בין השנים 2016-2008 בשוק הנדל"ן והמגורים באמצעות קבוצת חברות בשליטתה ובניהולה. על פי אחד החשדות, היא לא הוציאה חשבוניות ולא דיווחה על חלק מהעסקאות שביצעה במסגרת ארגון קבוצות רכישה ב-11 פרויקטים למגורים. גובה המס עליו לא דיווחה הגיעה לכ-150 מיליון שקל.

אור חשודה גם בכך שלא הוציאה חשבוניות ולא דיווחה למנהל המכס והמע"מ על עסקאות שביצעה כעוסקת עצמאית בתחום הנדל"ן, בזמן שפרויקטים למגורים ששיווקה נרשמו על שמה, וזאת בסכום של כ-9 מיליון ש"ח.

רשמה הוצאות פרטיות באופן כוזב
רשמה הוצאות פרטיות באופן כוזב | צילום: יח"צ, חדשות

נוסף על כך, אור חשודה בכך שביקשה ממנהל סניף בנק המזרחי לכבד צ'קים שמסרה חברה בשליטתה, למרות חריגה ממסגרת האשראי בחשבון החברה. על מנת לשכנע את מנהל הסניף לכבד את הבקשה היא הציגה בפניו מסמך בנקאי מזויף שלפיו קיימת יתרה של עשרות מיליוני שקלים בחשבונה. בעקבות המרמה מנהל הסניף נעתר לבקשתה אולם הצ'ק שנתנה לכיסוי חריגת האשראי חזר בהמשך.

אור חשודה גם בעבירות על פי חוק המע"מ ופקודת מס הכנסה בגין רכישות פרטיות של מוצרים לצרכיה הפרטיים כגון ביגוד, תיקים, תכשיטים ועוד, בסכום של כ-900,000 ש"ח. אור רשמה הוצאות אלה באופן כוזב בספרי חברה בשליטתה לצרכי התחמקות מתשלום מס הכנסה ומע"מ.

כמו כן, אור חשודה גם בהפרת חוק הגנת הצרכן. ההטעיות נעשו כאשר פורסמו באמצעי מדיה שונים הזמנה לציבור הצרכנים לרכוש דירה בשבעה פרויקטים שונים, אך הסתירה כי מדובר בניסיון לאגד קבוצות רכישה ולא למכור דירות בניגוד לחוק.