זה קרה לפני ארבע שנים. שמואל דטיאשוילי התנפל עם סכין על רעייתו אביטל רוקח ז"ל בחדר המדרגות בבניין מגוריהם בירושלים ורצח אותה. שנים שהוא התנהג באלימות כלפי משפחתו, עד שאביטל ביקשה להתגרש ושילמה על כך בחייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ידעתי שהיא מפחדת, כולנו פחדנו", סיפרה הבת, תמר בן דוד, בריאיון למהדורה ראשונה עם אורן וייגנפלד שעות אחרי שאביה הורשע ברצח אימה. בן דוד שחזרה את אותו יום טרגי ואמרה שאף אחד לא היה מופתע מהרצח, גם לא רשויות האכיפה.

"זה היה ידוע מראש" | צילום: חדשות 2

"זה קרה בתום חודש של איומים ואלימות. ממש שבוע לפני הרצח הוא כלא אותה בבית שלו והניף עליה סכין", תיארה בן דוד. "הלכנו למשטרה, התרענו בפני כל מי שיכולנו. זה לא משהו שזכה להתייחסות. הוא נעצר באותו לילה ושוחרר למחרת עם כניסת השבת".

הבת תיארה כיצד היא ואחיה חיו בפחד בצל האלימות הקשה בבית. "הטרור הזה שהיא חיה בו וגם אני ואחים שלי היה משהו יום יומי", היא סיפרה. "זה לא רק החודש שלפני (הרצח). זו אלימות שהייתה לאורך כל הנישואים שלהם. זו לא 'כתובת על הקיר'. הדימוי שיש לי בראש זה נשים שמדממות על הרצפה ועד שהדם לא מתייבש אנחנו לא נזכרים שהייתה שם אישה".

לפחות 50 דקירות. ארכיון
לפחות 50 דקירות. ארכיון | צילום: דוברות משטרת אילת, חדשות

לדבריה, אביה הוא רק אחד מיני גברים רבים שרוצחים נשים בחייהם. "יש עוד אינספור גברים כאלה שאנחנו מגלות עליהם בדיעבד ומאוחר מדי אחרי שהגיעו לתקשורת בגלל שרצחו מישהי", היא אמרה. "הגברים האלה נמצאים בכל מקום. הם הבעלים שלהן או האחים שלהן. שוב ושוב אנחנו שומעות שזה היה ידוע מראש. למשטרה, לרווחה ולכל הגורמים שמעורבים במקרים האלה יש את הגישה למידע רלוונטי על הרבה נשים, אבל אנחנו שומעים על המקרים האלה רק אחרי שהן נרצחות".

"שומעים על האלימות רק אחרי הרצח"

בן דוד מחתה גם על "סחבת איומה" שהובילה לכך שרק ארבע שנים אחרי הרצח אביה הורשע בבית המשפט. "אני לא לגמרי מבינה למה זה לקח כל כך הרבה זמן", היא סיפרה. "מה שאמרו לנו ומהמעט שהצלחנו להבין – (זה קרה בגלל) דחיות של דיונים בגלל בעיות בירוקרטיות. ברור שזה לא דבר רגיל שאמור לקרות".

הבוקר הרשיע בית המשפט המחוזי בירושלים את שמואל דטיאשוילי בן ה-51 ברצח זוגתו לשעבר אביטל רוקח בשנת 2014. השופטים ציינו שהמעשה תוכנן מראש ולאחריו אף הפקיר דטיאשוילי את המנוחה. בית המשפט טרם הודיע על מועד למתן גזר הדין.

בהרשעה נכתב כי דטיאשוילי "נטל את חייה של המנוחה בתהליך מתוכנן, תוך מחשבה מראש, הנאשם הכין את עצמו והגיע למפגש עם המנוחה עם סכין קטלנית שבה הצטייד מבעוד מועד. הוא שהה בחדר המדרגות פרק זמן ארוך יחסית ושם המתין למנוחה לאחר שהבין כי זו לא תדבר אתו בשום אופן".