מקלדת יד מחשב (צילום: RF123, חדשות)
ביהמ"ש החמיר את עונשו מתוקף חוק הסרטונים | צילום: RF123, חדשות

בית המשפט העליון קיבל היום (ראשון) את ערעור המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה בעניינו של אסף דנן, שהורשע בביצוע עבירות של הטרדה מינית על ידי פרסום משפיל וסחיטה באיומים, והשית עליו עונש מאסר בפועל של 12 חודשים במקום 6 חודשי עבודות שירות שהוטלו עליו על ידי בית המשפט המחוזי. בפסק הדין צויין כי זהו המקרה הראשון שבו נדרש העליון לדון בעונש הראוי בגין עבירה לפי "חוק הסרטונים".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מכתב האישום המתוקן עולה כי הנאשם, בן 18 בעת ביצוע העבירות, הכיר את המתלוננת בת ה-15 ברשת החברתית אינסטגרם, וסחט אותה יחד עם חברו באיומים עד שהשיג את "הסכמתה" לצילומה תוך קיום יחסי מין. בית המשפט קבע כי הנאשם ניצל אותה, השפילה ולעג לה, כשבשלב זה ברור כי תכנן להפיץ את הסרטונים בין חבריו. מיד לאחר מכן, שלח הנאשם לחבריו 3 סרטונים שצילם.

הנאשם הודה והורשע בביצוע עבירות של סחיטה באיומים והטרדה מינית על ידי פרסום משפיל לפי החוק למניעת הטרדה מינית. בית המשפט המחוזי בירושלים השית על הנאשם עונש של שישה חודשי מאסר בעבודות שירות, מאסר על תנאי ופיצוי למתלוננת בסך של 12,000 שקלים.

המחלקה הפלילית בפרקליטות הגישה ערעור, ובמסגרתו ביקשה להחמיר בעונשו של דנן ולהטיל עליו עונש חמור יותר מאחורי סורג ובריח. זאת, על מנת להוקיע את הסחיטה ואת הפצת הסרטונים, ולהילחם בתופעה המתפשטת של הפצת תצלומים, סרטים והקלטות בעלי אופי מיני.

הרכב השופטים בבית המשפט העליון בראשות השופט עוזי פוגלמן קיבל את עמדת הפרקליטות וגזר על הנאשם עונש של 12 חודשי מאסר בפועל. "ההכרה הציבורית בפסול הגלום בתופעה באה לידי ביטוי, בין היתר, בקביעת העבירה החדשה יחסית של הטרדה מינית ע"י פרסום משפיל (חוק הסרטונים)", ציינו השופטים בפסק הדין. "זהו המקרה הראשון שבו נדרש בית משפט זה לעונש הראוי בגינה. חשיבותו של התיקון נעוצה בכך שהפצת פרסום משפיל אינה נתפסת רק כפגיעה בפרטיותו של מאן דהוא, אלא חמור מכך- כהטרדה מינית. כל הטרדה מינית מבזה את אנושיותו של אדם ושוללת את האוטונומיה שלו ואת שליטתו בגופו. כך גם, ואף ביתר שאת, בהפצת תיעוד מבזה או משפיל המתמקד במיניות של אדם. המתועדת, מוצגת בתור אובייקט מיני להנאת הצופים והשומעים. היא נחשפת לעיני כל, פשוטו כמשמעו, בלי שביקשו את הסכמת".