טרייגר לאחר מעצרו השני
מעצרו המחודש של טרייגר בברזיל | צילום: משטרת פרגוואי, חדשות

דניאל טרייגר, הישראלי שנעצר בדרום אמריקה בחשד לעבירות סחר בסמים והוסגר, יועמד לדין בישראל: אתמול (שני) הוגש נגדו כתב אישום בגין ייבוא סם מסוכן. בפרקליטות ציינו שטרייגר שומר על זכות השתיקה מאז הגעתו לישראל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

פרקליטות מחוז דרום (פלילי) הגישה אתמול לבית המשפט המחוזי בבאר שבע את כתב אישום נגד טרייגר בן ה-32, שהתגורר לאחרונה בבוליביה, וחמישה ישראלים נוספים: ירין מלכיאל בן ה-32 מאשדוד, משה ישראל חזן בן ה-32 מאשדוד, רפאל אברהם אוטמני בן ה-25 מאשדוד, רמז שמלשוילי בן ה-30 מאשדוד ואוריאל מוסטורוב בן ה-29 מאור יהודה.

החבורה מואשמת בייבוא קוקאין במשקל של כ- 4 קילוגרם מברזיל לישראל, "תוך שימוש בבלדר ותוך קשירת קשר בינלאומי בין אנשים בארץ ומחוצה לה". בפרשה, שנחשפה באמצעות הפעלת סוכן של ימ"ר לכיש במשטרת ישראל, הוגשו כתבי אישום נוספים בעבר.

"על פי עובדות כתב האישום, שהוגש באמצעות עו"ד חן עסיס לביא, קשרו הנאשמים קשר בישראל עם נאשם 1 (טרייגר). במסגרת הקשר, ייבאו הנאשמים סמים שהוסלקו במזוודה ובתיק גב בסכום של עשרות אלפי שקלים", ציינו בפרקליטות.

מכתב האישום עולה כי טרייגר הופלל על ידי סוכן סמוי וקשר קשר לייבוא קוקאין מבוליביה דרך מצרים. טרייגר והנאשמים הנוספים היו בקשר עם סוכן סמוי ודנו איתו בשתי עסקאות סמים. בחודש אוגוסט, לדוגמה, שלח טרייגר לסוכן מספר הודעות בוואטסאפ בהן ביקש ממנו ליצור עמו קשר מכיוון שיש לו "בשורות טובות ו"הכל תחת היד" - כך נכתב בכתב האישום.

בשיחה נוספת, נטען בכתב האישום, אמר טרייגר לסוכן כי הוא מתכוון לנצל את הגעת הבלדר לברזיל ולהעביר באמצעותו שני קילוגרמים נוספים של הסם עבור אנשיו בארץ". בפרקליטות ציינו כי טרייגר קיבל 37 אלף שקלים והעביר תמורתם - באמצעות בלדרים דרום אמריקניים - סמים לשוטר ישראלי בברזיל.

מאז מעצרו והסגרתו לישראל, טרייגר שומר על זכות השתיקה. בפרקליטות ביקשו להאריך את מעצרו עד תום ההליכים, יחד עם הנאשמים הנוספים, וציינו את עברו הפלילי: ""רישום פלילי ומאסרים בעבירות אלימות, החזקת סכין שלא כדין, סמים, רכוש ועוד. בשנים האחרונות התגורר הנאשם בבוליביה ובעקבות התיק נשוא בקשה זו גורש והועבר לישראל". במכשיר הטלפון שלו נמצאו תמונות שנשלחו לו על ידי הסוכן וכן חומר נוסף הקושר אותו לכאורה לייבוא הסם.

"קיים יסוד סביר לחשש כי שחרורם ממעצר יביא לשיבוש הליכי משפט, להתחמקות מהליכי שפיטה או להשפעה על עדים", טענו בפרקליטות בבקשה להארכת מעצר הנאשמים. "חשש זה נלמד מהעובדה שעדים בתיק לא שיתפו פעולה עם המשטרה וחששו למסור את שמותיהם של המשיבים ולאור העובדה שמשיב 1 ברח מרשויות האכיפה בברזיל טרם העברתו לישראל. לא ניתן להסתפק במקרה זה בחלופת מעצר, לא ניתן לתת במשיבים אמון בסיסי שיקיימו תנאיה של חלופת מעצר כלשהי".

טרייגר נעצר החודש בשנית, לאחר שנמלט מידי רשויות האכיפה בדרום אמריקה. בתחילת החודש הוא נעצר על ידי רשויות האכיפה בברזיל בסיוע ובשיתוף פעולה של אגף החקירות והמודיעין במשטרת ישראל, אך הצליח להימלט מידי הרשויות זמן קצר לפני גירושו לארץ. לאחר בריחתו פורסם בדרום אמריקה כי טרייגר היה תחת שמירת כוחות ישראליים כשנמלט, אולם תוך שעות גורמים בכירים במשטרת ישראל הדפו את הטענות. הגורמים עמדו על כך שטרייגר, החשוד ששימש ראש רשת הברחת סמים גדולה, לא נמלט לשוטרים ישראליים - אלא לשוטרים פרגוואים שהעבירו אותו לברזיל והיו אמונים על אבטחתו.