דנציגר יחליף את אפי נוה? (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
היום: כתב אישום נגד עו"ד אפי נוה | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

אחרי שנתפס בנתב"ג כשהוא מסייע לאישה לעבור את הגבול בנמל התעופה בן גוריון מבלי להעביר את הדרכון, כתב אישום הוגש היום (שלישי) נגד יו"ר לשכת עורכי הדין אפי נוה, כך פורסם לראשונה בהחדשות Online. כתב האישום הוגש בגין יציאה מישראל שלא כחוק בצוותא, כניסה לישראל שלא כחוק בצוותא וקבלת דבר במרמה בצוותא.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

האישום הוגש לאחר שבקשת הנאשמים בעת הליך שימוע שלא להגיש כתב אישום נדחתה. לפי כתב האישום נוה והאישה שעברה איתו את הגבול פעלו להסתרת שהותם המשותפת המתוכננת בחוץ לארץ כדי לא לפגוע בהליך הגירושים שאותו מנהל נוה.

השניים ניסו למנוע תיעוד של המעבר של האישה את הגבול. על פי עובדות כתב האישום, הנאשמים הגיעו בשתי הזדמנויות שונות, בעת יציאתם מישראל ובעת חזרתם לישראל, בסוף חודש ספטמבר ותחילת חודש אוקטובר.

הם ניגשו, בתכנון מראש, לעמדות הממוכנות באולם ביקורת הגבולות בנתב"ג, ונוה הזדהה שם והונפק לו אישור מעבר. האישה לא הזדהתה בשום שלב, היא עברה את שערי המעבר באמצעות אישור המעבר שהונפק לנוה וניתן לה על ידו.

אילוסטרציה (צילום: חדשות)
נוה יואשם במרמה ועבירה על חוק הכניסה ליש | צילום: חדשות

נוה נצמד לגבם של אחרים על מנת לעבור את השער מבלי להעביר את אישור המעבר. כשהשניים חזרו לישראל, בקרית גבול שהבחינה בהתנהלות של השניים ניגשה אליהם ותשאלה אותם. על פי האישום נוה טען שאינו יודע במה מדובר ואף טען שהוא לא מכיר את הנאשמת.

במסגרת הליך שימוע שנערך לשניים הם טענו שהעמדתם לדין תהיה אכיפה בררנית פסולה, אך בבדיקה שביצעה הפרקליטות נמצא שבשנים האחרונות הוגשו עשרות כתבי אישום ביחס להתנהלות דומה בנתב"ג וב-2018 אף חלה החמרה במדיניות האכיפה בנושא.

עו"ד אייל בסרגליק, יו"ר הוועדה לעניינים פליליים ומומחה למשפט פלילי מסר בתגובה:  "אין אלא להצר על הפרסומים האובססיביים והבלתי נלאים אודות תיק אשר מתנהל ואשר היה בהליכי שימוע עד היום. דומה שאותם גורמים אשר הפכו את התיק לאג'נדה לאומית לא מפסיקים בבחישה האינסופית מטעמם. יחד עם זאת אזכיר כי אין לייצר "מבחן בוזגלו" הפוך. מעולם לא הייתה העמדה לדין של אדם שהיה לו אישור כניסה ויציאה תקף לארץ דרכון תקף ולא הייתה לו כל הגבלה".

"יהיה תמוה בעיניי כיצד ניתן יהיה להצדיק חריג שכזה וקל יהיה להתמודד מולו בבית המשפט שעה שבניגוד לטענות הפרקליטות, לא הוגשו כתבי אישום במקרים דומים. מדובר בטענה לכל היותר של סיוע לעבירה (בניגוד לביצוע עיקרי) וגם שם נדרשת כוונה לסייע לביצוע עבירה- עם יסוד נפשי מוגבר יותר. אני יותר ממשוכנע שאפי אשר הוכיח את עצמו בתור ראש לשכה מצויין שאיחד את הלשכה והביא אותה למקום אחר לגמרי מאשר מה שהייתה לפני כהונתו יצלח גם את ההליך הזה".

 עו"ד ניר יסלוביץ אב בית דין לשעבר בלשכת עורכי הדין ומייצג בתיקי אתיקה מסר: "למרות הניסיון לגמד את עבירתו של עו"ד נוה ולהציגה כמעין מעשה קונדס חשוב להבין שמדובר בכתב אישום חמור שאין להקל בו ראש, כמי ששישמש כאב בית דין משמעתי בלשכת עורכי הדין איני רואה מנוס מקריאה להתפטרותו לאלתר או לפחות השעייתו עד קבלת גזר דין בעניינו של עו"ד נוה כראש לשכת עורכי הדין. כקציני בית המשפט מצופה מאתנו להקפיד על אמות מוסר והתנהגות ללא רבב" מסר.

בעקבות המקרה והחקירה נגד נוה בחשד לעבירת מרמה, במנהל האוכלוסין וההגירה החלו לתכנן הקמת מערך בידוק נוסף שמטרתה למנוע מקרים של "הברחות מחוץ לארץ או לתוכה". לפי המתווה, נוסע בנמל התעופה בן גוריון שמקבל את הפתק המאפשר יציאה או כניסה לארץ, יצטרך לעבור דלתות כפולות. כל זאת, כדי למנוע כניסות באופן לא חוקי.

החשש ברשות האוכלוסין הוא לא רק מהמקרה של נוה. שם סבורים כי הצבת העמדה תאפשר למנוע מקרים בהם שני בני אדם עוברים באמצעות אישור כניסה אחד. העלות המשוערת של הפרויקט תעלה יותר ממיליון שקלים. הליך הקמת מערך הבידוק החדש צפוי לקחת מספר חודשים לפחות.

מסנגוריו של אפי נוה, נמסר בתגובה: "קיבלנו בפליאה את ההודעה על ההחלטה להגיש כתב אישום, לבטח בעיתוי הנוכחי - ביום לוויית אמו של מר נוה וגב' כץ, וערב פרסום בתכנית 'עובדה' אשר צפוי לכלול התייחסות לאופן העקום להפליא שבו התנהל ההליך עד כה בפרקליטות. עיון בטיוטת כתב האישום מגלה פער בינה לבין כתב האישום שהוגש בפועל, שממנו הושמטה אחת מהעבירות המרכזיות. מן הדין היה שכך יהיה גם ביחס ליתר העבירות המיוחסות. מכל מקום, בשלב זה עובר ההליך להתנהל בזירה האובייקטיבית של בית המשפט. שם יתברר אם הפרקליטות תצליח לפרוע את השטרות שהיא מציגה היום - ואנו משוכנעים שלא יעלה בידה לעשות כן".