הדס מלכא ז"ל וזירת הפיגוע (צילום: דוברות המשטרה, יונתן סינדל/פלאש 90, חדשות)
הדס מלכא ז"ל וזירת הפיגוע | צילום: דוברות המשטרה, יונתן סינדל/פלאש 90, חדשות

הסייען ברצח הדס מלכא לא ישוחרר: לאחר חשיפת החדשות, בית המשפט ביטל היום (חמישי) את ההחלטה לקצר בשליש את עונשו של אחד הסייענים ברצח של לוחמת מג"ב הדס מלכא ז"ל. הסייען היה אחד משני הנהגים שהסיעו את המחבלים שרצחו את מלכא בפיגוע בשער שכם שבמזרח ירושלים לפני יותר משנה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אחד הנאשמים, תושב השטחים מאזור רמאללה, כבר שוחרר לביתו לאחר שהוחלט לקצר את עונשו בשליש - מבלי שדבר ההחלטה הובא לפרסום ובעיקר לידיעת משפחתה של הדס מלכא ז"ל - כמתחייב. אולם בעקבות הפרסום על ההחלטה לקצר גם את עונשו של הסייען השני, תושב עיסוויה שמזרח ירושלים, פנתה משפחתה של מלכא לשירות בתי הסוהר ולפרקליטות בבקשה למנוע את השחרור.

בפרקליטות מחוז דרום, ביקשו לעכב את השחרור ומסתמן שהוחלט שם לעתור לבית המשפט המחוזי בדרישה לבטל את החלטת ועדת השחרורים.

אנדרטה לזכרה של מלכא ז"ל (צילום: חדשות 2)
אנדרטה לזכרה של מלכא ז"ל | צילום: חדשות 2

השופטים בדיון הסבירו את החלטתם: "אנו סבורים שבהחלטת ועדת השחרורים נפלו מספר שגגות והיא חורגת ממתחם הסבירות באופן שמחייב את התערבותנו, בראש ובראשונה בכך שהוועדה לא נתנה את המשקל הנדרש למסוכנות שעולה ממעשיו של הנאשם. היה מקום שהוועדה תיתן משקל רב יותר לחוות הדעת של השב"כ שבה צוין כי על הנאשם כתושב ישראל הייתה חובה יתרה במניעת כניסת השוהים הבלתי חוקיים. בהתחשב בחומרת המעשים, בתוצאה הקטלנית ובצורך בהרתעת הרבים ראוי כי שיקולי הגמול וההרתעה בעניינו יקבלו משקל כי יש מקום וחשיבות לאפקט הרתעתי".

בית המשפט מתח ביקורת על כך שוועדת השחרורים ייחסה משקל יתר להתנהגות הטובה של הנאשם בחודשים שבהם הוא ריצה את עונשו בכלא, ולהבעת החרטה מצדו שכן השיקול המכריע במקרה הזה צריך להיות אם מסוכנתו פחתה, ובמקרה הזה, לדברי השופטים, לא הובאה שום הוכחה שזה המצב.

גם אביה של הדס מלכא ז"ל, דוד, קיבל את רשות הדיבור במהלך הדיון ואמר כי מאז האירוע בני המשפחה לא יודעים את נפשם מרוב צער וכאב. "אני מבקש מכבוד בית המשפט שיחשוב על העניין שאנו יושבים בערב שבת והדס לא איתנו, שהיא כבר לא יושבת עם אחיותיה. היא כבר לא תקים משפחה, היא הייתה בה 23. היא אהבה את החיים ותרמה למדינה. אנו יום יום במצב נפשי קשה, כל המשפחה. זה כאב נפשי ופיזי יומיומי".

במכתב ששלחו בני משפחת מלכא ז"ל לפני כשלושה שבועות לפרקליטות ולשירות בתי הסוהר הם כתבו: "ניכוי שליש לבני הבליעל שסייעו למחבלים הארורים הוא בבחינת עוד שלב במוות הנפשי שלנו. בבקשה מכם, אל תגרמו לנו לתחושה שגם הצדק המינימלי אינו שפוי".

עוד כתבה המשפחה: "מיותר לציין את הצער והכאב בו אנו נתונים מידי יום, ולאורך כל היום. אנו בטוחים שאתם שותפים לצערנו ומבינים את עוצמת הכאב בו אנו נתונים, יחד עם זאת לצערינו סיטואציה כמו זו היא סטירת לחי ופגיעה מצד המדינה ושירות בתי הסוהר בראש ובראשונה בהדס על כל המשתמע בכך". עו"ד חיים בלייכר, פרקליטם של בני המשפחה מטעם ארגון "חננו", אמר: "מדובר במלחמה בטרור. כל הקלה בעונש משדרת התייחסות מקלה לטרור". לאחר הפרסום, ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע כי מתנגד בתוקף לקיצור עונשם של המעורבים ברצח של הדס מלכא.