ניצב ריטמן פורש מלהב 433
ניצב רוני ריטמן, ארכיון | צילום: חטיבת דובר המשטרה

שלושה שופטי בג"ץ קראו הבוקר (שני) לנקוט אמצעים מנהליים נוספים נגד ניצב רוני ריטמן, מפקד להב 433 שהוחזר לתפקידו לאחר שקצינה התלוננה שהטריד אותה מינית. הקצינה הגישה את העתירה לבג"ץ לאחר שמפכ"ל המשטרה רוני אלשיך החליט להשיב את הניצב לתפקיד, בהתאם להחלטת היועץ המשפטי לממשלה לשעבר יהודה וינשטיין לסגור את תיק החקירה נגד הניצב.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לדף הפייסבוק שלנו

"מסקנתנו מן הניתוח שלעיל היא כי החלטת המפכ"ל, במתכונתה הנוכחית, אינה יכולה לעמוד", קבעו פה אחד שופטי העליון עוזי פוגלמן, יצחק עמית וג'ורג' קרא. עם זאת, למרות שהעותרת דרשה לפטר את ריטמן לאלתר, הסבירו השופטים כי אין מקום לסיים את תפקידו של הקצין הבכיר.

עם זאת, הסבירו השופטים את החלטתם בכך שלמפכ"ל יש את היכולת לבחור אילו צעדים בדיוק יינקטו נגד ריטמן, וקבעו כי על אלשיך מוטלת החובה לבחור את הצעדים המנהליים "המתאימים בנסיבות העניין" נגד הקצין.

קצינת המשטרה שהתלוננה נגד ניצב רוני ריטמן בגין עבירות מין, עתרה לבג"ץ במאי 2016 בדרישה להדיחו מתפקידו כמפקד יחידת להב 433. הקצינה הגישה את העתירה לאחר שמפכ"ל המשטרה רוני אלשיך החליט להשיב את ניצב ריטמן לתפקיד, בהתאם להחלטת היועץ המשפטי לממשלה לשעבר יהודה וינשטיין.

רוני אלשיך, ארכיון
ייאלץ לנקוט צעדים נגד ריטמן. אלשיך | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות

העתירה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין חי בר-אל וקרן שאול, מבוססת על חקירת מח"ש בעניינו של ריטמן, ובמסגרתה טענה הקצינה כי הקצין שנחשד בהטרדתה, לא יכול לשוב לתפקיד. "ההחלטה להחזיר את ריטמן לתפקידו הינה לא סבירה באורח קיצוני נוכח הראיות שעלו בחקירת מח"ש", נטען בעתירה. "הראיות כללו הטרדות מיניות מילוליות חוזרות ונשנות, במעשה ותוך שימוש בכוח".

"היא לא נראית הכי טוב ולא חיזרתי אחריה"

בהמשך נטען בעתירה כי לא ניתן לאפשר לריטמן לחזור לתפקיד הרגיש "לאור מעשים פסולים נוספים, שכללו ניסיונות להכפיש את שמה הטוב של הקצינה, בכדי לגרום למקבלי ההחלטות ולציבור לטעות ולסבור כאילו נוקה מהמעשים החמורים אותם עשה".

במסגרת העתירה, טענו עורכי דינה של הקצינה כי ריטמן הודה במהלך חקירתו כי בישיבות סגל פיקוד בכיר יתכן ו"תיבל באמירות סקסיסטיות", וכי "מעולם לא ביקש אישור לאמירות מסוג זה והתנהל בחופשיות". "הוא הודה בכך שאמר לפקודה שלו שהיא נראית טוב וציין בפניה כי הוא סבור שמפקד יכול לומר זאת לפקודה שלו".

במקרה אחר שנדון לטענת עורכי הדין בחקירת מח"ש, בתשובה לשאלה שנשאל ריטמן על ידי חוקרו בנוגע לאחת מפקודותיו, השיב הניצב: 'לשאלתך היא לא נראית הכי טוב... ולא ניסיתי לחזר אחריה...'". "ציטוטים אלה מחקירותיו מהווים הוכחה לא רק לסולם ערכיו הפסול אלא לכך שהוא למעשה הטריד מינית סביבתית וכי אין לו ידע והבנה מינימלית בחוק למניעת הטרדה מינית", נטען בעתירה.

מהמשטרה נמסר בתגובה: "מביעים שביעות רצון על כך שבית המשפט בחר שלא להתערב בהחלטת המפכ"ל להחזיר את ניצב רוני ריטמן לתפקידו ובכך דחה הלכה למעשה את עתירתה לפיטורי או הדחת הקצין. משטרת ישראל תלמד לעומק את החלטת בית המשפט, המשתרעת על פני עשרות עמודים, ותבחן את נושא הדרכת המפקד, כפי שצויין בפסק הדין".