מבצעי הפיגוע (צילום: חדשות 2)
מבצעי הפיגוע (ארכיון) | צילום: חדשות 2

הכרעת דין בעניינם של שלושת המחבלים שעמדו מאחורי פיגוע הירי במתחם שרונה בתל אביב ניתנה היום (שני) בבית המשפט המחוזי בתל אביב. חאלד מחמארה ומחמד מחמארה, השניים שביצעו את הפיגוע, הורשעו פה אחד בארבע עבירות של רצח בכוונה תחילה ו-41 עבירות של ניסיון לרצח ובקשירת קשר לביצוע פשע. המחבל השלישי, יונס זין, הורשע בקשירת קשר לביצוע פשע וכמבצע בצוותא של עבירות הרצח והניסיונות לרצח ברוב של שני שופטים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

השופטים שרה דותן וירון לוי, החליטו להרשיע את זין כמבצע בצוותא של 4 עבירות הרצח ו-41 עבירות ניסיון הרצח למרות שלא השתתף בפועל בביצוע הפיגוע. בדעת המיעוט, השופט מרדכי לוי אמר שהיה מקום להרשיע אותו כמסייע בלבד.

שניים מהשלושה הם מי שביצעו את הפיגוע, בו נרצחו ארבעה ישראלים. השלושה - ניונס עאיש מוסא זין, תושב יטא, ובני הדודים חאלד ומחמד חמארה - תכננו תחילה לבצע פיגוע ברכבת ישראל על ידי ביצוע ירי בנוסעי הרכבת שילכדו בקרונות ולא יוכלו לברוח, ובכך תושג מטרתם לרצוח כמה שיותר ישראלים. בתקופה שקדמה לביצוע הפיגוע אסף חאלד מחאמרה מידע בנוגע ללוחות הזמנים של הרכבת, תמונות של הרכבת עצמה, מסלולי הרכבות, מיקומם של הדוכנים למכירת כרטיסים, שערי הכניסה לתחנות הרכבת, הכניסות והיציאות של תחנות הרכבת, וכן כמות הנוסעים ברכבות השונות.

זירת הפיגוע (צילום: רויטרס)
זירת הפיגוע | צילום: רויטרס

עם זאת, כשהגיעו לתחנת הרכבת בבאר שבע גילו אמצעי ביטחון קפדניים ולכן שינו את תוכניתם המוקית ולקחו מונית לתל אביב, ממנה ירדו סמוך לקניון עזריאלי. בהגיעם לתל אביב, חיפשו חאלד ומחמד מחאמרה מקום הומה אדם על מנת לבצע בו את הפיגוע. לצורך כך, שאלו עוברים ושבים היכן ישנן מסעדות או בתי קפה, ולאור המידע שקיבלו, החלו לצעוד למתחם "שרונה".

בשעה 21:30 בערך נכנסו השניים לבית הקפה "מקס ברנר" והתיישבו ליד אחד השולחנות. לאחר כמה דקות, כשהבחינו שהמקום הומה אדם, החליטו כי זה העיתוי לבצע את הפיגוע. חאלד ומחמד קמו ממקומם, שלפו את כלי הנשק וירו לכל עבר בכוונה לגרום למותם של ישראלים רבים ככל האפשר. במהלך הירי, לאחר שפגעו במספר אזרחים, התקלקלו כלי הנשק וחדלו לירות.

בעת המילוט, דלקו אחריהם מאבטחים שהיו במקום ואף ניסו לירות לעברם, אך לא פגעו בהם. לאחר מכן, התפצלו השניים, כשכל אחד מהם פונה לנתיב בריחה אחר - חאלד נורה סמוך לאחר מכן על ידי מאבטח, נוטרל ונעצר על ידי כוחות הביטחון. מחמד נמלט ובנתיב המנוסה חבר לעוברים ושבים שנמלטו מאימת הפיגוע. מחמד הגיע לבניין מגורים שם עלה במדרגות יחד עם בני משפחה שמתגוררים בבניין, נכנס עימם לדירת המגורים שלהם במטרה להסתתר במסווה של אזרח הנמלט ממקום הפיגוע. תוך זמן קצר נעצר בתוך דירתם ידי כוחות הביטחון.