המטפלת שתועדה מכה נערה עיוורת נמצאה אשמה - ונשלחה למאסר: וילמה טמוראדה, מטפלת סיעודית בת 34 שהורשעה בהתעללות בקטינה חסרת ישע, תרצה שלוש שנות מאסר. תיעוד האלימות הקשה שהפעילה טמוראדה כלפי נערה עיוורת בת 16 נחשף בחדשות 2 Online לפני חצי שנה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המטפלת הורשעה לפי הודאתה בתקיפת קטין חסר ישע באפריל 2017. "הנאשמת התעללה בקטינה באופן רציף במשך כשעתיים ורבע, והמעשים נעשו בתדירות של דקות בודדות, לעיתים שניות בודדות, בין אקט אלים למשנהו", כתב השופט רפי כרמל מבית המשפט המחוזי בירושלים - גזר על המטפלת גם 12 חודשי מאסר על תנאי ופיצוי למשפחת המתלוננת בסך 200 אלף שקלים - שישולם בתוך שלושה חודשים.

המדינה טענה כי מתחם הענישה הראויה היה 3 עד 6 שנות מאסר, "לאור האכזריות והתוצאות הקשות של המעשים". הנאשמת התנצלה על מעשיה, שתואר במילים קשות על ידי השופט: "מחזה מחריד מאין כמותו, המעשים מהווים התעללות לשם התעללות – לראות ולא להאמין כי כך ניתן להתעלל. הלב נכמר על הקטינה".

"חלקה של הנאשמת בביצוע המעשים היה מלא ובלעדי, היא הייתה ערה למעשיה והתנהגותה אומרת בבירור כי היא מבינה את הפסול במעשיה", קבע השופט. "מעשיה האכזריים דוחקים הצידה את נסיבותיה האישיות, לרבות העובדה שהפכה לאחרונה לאם".

עו"ד ניק קאופמן, פרקליטה של המטפלת, מסר בתגובה: "המעשים אכן היו קשים אך בוצעו בבוקר אחד ומתוך מצוקה נפשית בעקבות הריונה. לדעתי העונש הקשה והפיצוי האסטרונומלי אינו נותן ביטוי לעובדה שמדובר ביום אחד חריג בתשע השנים בהן טיפלה במתלוננת במסירות".

סימני הפציעה של גופה של הנערה
סימני הפציעה של גופה של הנערה | צילום:

טמוראדה הועסקה כמטפלת סיעודית של קטינה בת 16.5 המתמודדת עם שיתוק מוחין, עיוורון ומוגבלויות נוספות ומרותקת לכיסא גלגלים. בתיעוד נראית המטפלת מכה את הנערה, נוגעת באיבר מינה ואף צובטת. כאשר האם שאלה את המטפלת הזרה על סימנים כחולים שנאו על גופה של בתה, זו השיבה כי היא אינה יודעת מה קרה וטענה שזה לא קרה כשהיא טיפלה בילדה.

דודה של הילדה הציע לאם להתקין מצלמה נסתרת בחדר שבו המטפלת יושבת עם הילדה, הסמוך לסלון, כדי לעקוב אחר המתרחש - וכך נחשפה ההתעללות.

אמה של הילדה סיפרה לחדשות 2 על המקרה המזעזע והשלכותיו: "לא דמיינתי שבן אדם שמראה כל כך הרבה טוב לב יכול בשנייה להפוך את עורו ולהיות פשוט רע. חרב עלינו עולמנו - לא רציתי לשים אותה במוסד, אני מטפלת בה בעצמי ובסוף זה קרה לי מתחת לאף. אני שבורה וכואבת".

"לא האמנתי שיקרה דבר כזה"

האם סיפרה כי הבחינה בסימנים כחולים על רגלי בתה: "באתי להחליף לה טיטול וראיתי שהרגליים שלה נפוחות, חשבתי שאני חולמת. שאלתי את המטפלת והיא תמיד לא ידעה על מה מדובר, וטענה שאולי עכביש עקץ אותה. קלטתי את הבהלה של הילדה, שמרתי על פרופיל נמוך".

מתוך תיעוד המקרה
מתוך תיעוד המקרה | צילום:

האם הוסיפה כי לא חשדה במטפלת, אך הסכימה להצעת אחיה להתקין מצלמה, "שיהיה לי לשעת חירום כשאני נוסעת, לא האמנתי שיקרה דבר כזה כשאני נמצאת בחדר הסמוך". עוד הוסיפה כי "לא הייתי רוצה להאמין שזה יקרה, כי היחס של המטפלת היה טוב והייתה פה השגחה".

למרות הקושי בתקשורת עם בתה, שאופיינה כבעלת פיגור קשה, הצליחה המשפחה להבחין בחששה של הנערה: "אחי התקרב לילדה שלי ומיד שהוא אמר את השם של המטפלת היא הרימה את הידיים בכדי להתגונן". כשראתה האם את ההקלטה, "חשכו עיניי - שעתיים של הקלטה, 120 אירועים - כל דקה אירוע התעללות, היא צובטת אותה וחובטת בה והילדה הייתה רגילה למצב של פחד - רואים את המטפלת בועטת בה ברגל, תופסת אותה בחולצה ומעיפה אותה".

משה נוסבאום השתתף בהכנת הידיעה.