הפגנות החרדים נגד גיוס אברכים. ארכיון (צילום: דוד אלימלך / TPS)
הפגנות החרדים נגד גיוס אברכים. ארכיון | צילום: דוד אלימלך / TPS

650 אלף שקל נפסקו היום (ראשון) לטובת קצין חרדי שנפגע משיימינג - כך פורסם לראשונה בחדשות 2. בית המשפט פסק כי מוציאי דיבתו של הקצין החרדי, יהודה גליקמן, יפצו אותו בעקבות ההסתה בשל תפקידו הצבאי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

עורך דינו של גליקמן, שלומי וינברג הגיב לפסיקה. "היום פסק בית המשפט כי יהודה גליקמן יפוצה על הדיבה והאיומים על חייו בסך 650 אלף שקל", אמר. "זהו אחד מפסקי הדין הראשונים שמבהירים כי החברה החרדית אינה סגורה ודמם של חיילים חרדיים אינו מותר כשם שכבודם מקודשת".

לפני פחות משבועיים, בצעד חריג, החליט היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לפרסם חוות דעת בתביעה שהגיש גליקמן. לדברי עורך דינו, שלומי וינברג, היועץ המשפטי שיגר את חוות הדעת מיוזמתו, ולא לבקשת התביעה.

היועץ כתב בחוות הדעת כי "פרסומים העולים כדי לשון הרע והתנכלויות נגד קצין צה"ל אך ורק בשל תפקידו ושכל מהותם להרתיע אותו מלבצע את תפקידו, מחייבים מתן הגנה לתובע, בהיותו עובד ציבור". עוד הוסיף כי "התייצבות היועץ נועדה לבטא את החשיבות הרבה בהגברת ההגנה על החיילים ועל בעלי התפקידים; לחזק את אמונם של החיילים החרדים ובעלי התפקידים הקשורים בגיוס חרדים בשירות אותו הם מבצעים; ולעביר מסר לפיו המדינה לא תשלים עם מעשי ההתנכלות והפגיעה בהם ואף תעניק להם הגנה במקרים המתאימים".

"גרמו לפגיעה קשה, לא רק בשמו הטוב, אלא בנפשו"

היועץ הבהיר כי "התקפה אישית משולחת רסן על חייל חרדי, רק בשל היותו חייל חרדי, אינה יכולה לחסות תחת הגנת הדין על הזכות לחופש הביטוי". לדבריו, האמירות הקשות שהושמעו נגד הקצין ומשפחתו נועדו "לבזות את התובע, ללבות את השנאה ולגרום לפגיעה קשה, לא רק בשמו הטוב, אלא בנפשו, בגופו ובמשפחתו של מי שמבצע את תפקידו על פי דין".

מדינת ישראל והיועץ המשפטי לממשלה מייחסים חשיבות רבה לגיוסם לצה"ל של חרדים, ולא ישלימו עם הכפשת החיילים החרדים ובעלי התפקידים הקשורים לגיוס חרדים, הטלת מורא עליהם ופגיעה בהם על רקע תפקידם", סיכם. לדבריו, במידה והנתבעים אכן יימצאו אשמים, "אזי יש לשקול את נסיבותיה המחמירות של העוולה בהקשרנו ובייחוד את העובדה שמדובר במתקפה על עובד ציבור, דווקא בשל היותו עובד ציבור, ולחייב את המעוולים בפיצוי משמעותי, שיהיה בו כדי להרתיע מפני ביצוע עוולות שכאלה בעתיד".

כפי שנחשף בחדשות, גליקמן שכר בעלות של עשרות אלפי שקלים את שירותיו של החוקר הפרטי דוד גבאי על מנת לאתר את מי שאיימו עליו ועל משפחתו. "בירכו אותו שימות מהר, מתקשרים ממספרים חסויים, מקללים אותנו", סיפרה אשתו של יהודה גליקמן על הקמפיין האישי נגד בעלה. "זרקו עליו ביצים ברחוב, כל כך הרבה מסיתים לאלימות ולפגיעה בו - קראו לא לצרף אותנו למניין, ואני חוששת שמישהו יעשה מעשה שאני לא יכולה להעלות על דל שפתותיי".

החקירה הפרטית נשאה פרי וחשפה בפני גליקמן מי עומד מאחורי ההטרדות: ארבעה חרדים מפלג קיצוני הוקלטו כשהם מפלילים את עצמם לכאורה ומדברים על התכניות לקיים אספות והפגנות ליד הבית של גליקמן. "צריך אוטובוסים, יש לי דמיונות לקנות כמויות של עקרבים או עכברים ולמלא לכל אחד כזה את הבית", אמר אחד מהם בהקלטות. משכך, הגיש נגדם גליקמן תביעה אזרחית בגין לשון הרע בסכום של 2.4 מיליון שקלים.