עופר מקסימוב. ארכיון (צילום: פלאש 90, חדשות)
יאושר השחרור המוקדם? מקסימוב | צילום: פלאש 90, חדשות

יהיה זכאי לשחרור מוקדם? עופר מקסימוב, שהורשה לפני כ-15 שנים במעילת הענק בבנק למסחר הגיש היום (ראשון), עתירה נגד ההחלטה של ועדת השחרורים שלא לאשר את שחרורו המוקדם. "החלטת ועדת השחרורים חרגה ממתחם הסבירות, והתעלמה משיקולים כבדי משקל שלו היו נבחנים, היו מובילים למסקנה המתבקשת בדבר שחרורו", נכתב בעתירה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במהלך כתב העתירה טענה עורכת דינו של מקסימוב, עו"ד סוזי עוזסיני ארניה, כי עמדת הוועדה לפיה רמת מסוכנתו של מקסימוב לא פחתה - אינה נכונה. "העותר מתהלך מזה תקופה ארוכה חופשי בעיר, בדרכו בבוקר לעבודה ובערב בחזרתו ממנה, והכל ללא כל פיקוח, כאשר בכיסו מצויים כספי תמורת עבודתו", ציינה. "חוסר האמון שנתנה הוועדה הנכבדה בעותר, אינו מתיישב עם התנהגותו במציאות היומיומית והאמון אשר נזקף לזכותו מצד אנשי המקצוע וגורמי שב"ס".

עורכת הדין ערערה גם על פסיקתה של הוועדה כי תקופת המאסר שריצה מקסימוב עד כה, העומדת על למעלה מ-15 שנות מאסר וחצי - אינה סבירה, ואינה תפגע באמון הציבור במערכת המשפט ואכיפת החוק. "העותר יטען כי מקום שאחותו, אשר הוטל עליה עונש זהה לשלו בגין אותה פרשה, כבר שוחררה ממאסר, אין עוד מקום לקבוע כי שחרורו שלו יהווה פגיעה מאמון הציבור, במערכת המשפט ואכיפת החוק", קבעה.

אין תמונה
עו"ד סוזי עוזסיני ארניה

לבסוף, טענה עורכת הדין שבמידה וישוחרר כעת, העונש שריצה הוא מידתי ביחס לעונש המקורי שקיבל. "ברור שריצוי תקופת מאסר של 15.5 שנים מתוך סך התקופה שנגזרה עליו של 18 שנים וחצי, מקיימת בהחלט את דרישת היחס המידתי בין תקופת המאסר שרוצה בפועל לבין תקופת המאסר שנגזרה על העותר", קבעה עורכת הדין.

בשבוע שעבר פרסם הכתב המשפטי גיא פלג כי מקסימוב הגיש בקשת חנינה לנשיא המדינה ראובן ריבלין ואף חשף את המכתב ששלח. "אני מבין היום מהו הנתיב הנכון כי אני מזהה את הבחירות הרעות שעשיתי", כתב מקסימוב לנשיא. "בחירות כל כך רחוקות מדרך מוסרית, בחירות שאין בהן שום מחשבה על האחר. הן הובילו לפגיעה באחרים, בחפים מפשע. הן המיטו חורבן על משפחות רבות וגם על המשפחה שלי".

אתי אלון (ארכיון) (צילום: חדשות 2)
אתי אלון (ארכיון) | צילום: חדשות 2

את מכתבו סיכם מקסימוב בכך שהוא מכיר בסבל שהוא גרם, גם למשפחתו וגם לקורבנות, לקוחות הבנק ההוא שהתמוטט מאז התפוצצות הפרשה. "יש הרבה נקודות בחיים שלי שאם רק הייתי יכול, - הייתי מוחק", טען. "הייתי מוחק את ההימור הראשון שלי ואת הקזינו הראשון שביקרתי בו, את הצ'ק הראשון שלקחתי מאתי. בראש ובראשונה הייתי מוחק את הסבל הגדול שנגרם לקורבנות. אם רק יכולתי הייתי מפצה את כולם אחד אחד. אני כל כך מצטער שהגעתי לנקודות כאלה בחיים שלי, אני כל כך מתחרט. מוטטתי את המשפחה שלי והיום אני מבקש לפצות. התכחשתי למי שאני והיום אני אומר בפה מלא: הייתי מכור".