המחאות בפ
ההפגנות בפתח תקווה | צילום: חדשות 2

המחאה בפתח תקווה תימשך? שופטי בית המשפט העליון קבעו היום (ראשון) כי המפגינים בפתח תקווה, סמוך לביתו של היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט, לא יידרשו לבקש מהמשטרה רישיון להפגין. במשך השבועות האחרונים הוגבל מספר המשתתפים בהפגנה השבועית בפתח תקווה ל-500 איש, בעקבות צו ביניים שהוציאו השופטים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בית המשפט דן בחודשים האחרונים בעתירה שהגישו חלק ממארגני המחאה - מני נפתלי, דוד פלמרי וישי הדס - יחד עם התנועה לאיכות השלטון. העותרים דרשו מבית המשפט להגן על זכותם להפגין, לאחר שהמשטרה ועיריית פתח תקווה פעלו להגבלת המשתתפים.

המחאה בפתח תקווה, .ארכיון
בצו ביניים, הוגבלו ל-500 מפגינים | צילום: חדשות 2

השופטים חיות, פוגלמן ודנציגר קבעו כי אין מקום להתנות את המשך קיומן של ההפגנות בכיכר גורן בפתח תקווה בקבלת רישיון מראש. השופטים גם קבעו פה אחד כי יש לאפשר את המשך קיום ההפגנות, גם תוך התחשבות במספר המשתתפים שגדל והגיע ל-2,500 איש בשיא ההפגנות, לפי הערכות המשטרה.

פסק הדין קובע למעשה כי היועץ המשפטי לממשלה אינו חסין מביקורת ציבורית - והביקורת מותרת ולגיטימית במדינה דמוקרטית. על כן, "אין למצוא טעם לפגם במחאה המופנית כלפי היועץ המשפטי לממשלה בעניינים הנוגעים למילוי תפקידו ואין לקבל תיאור של מחאה כזו, בין אם היא מוצדקת ובין אם לאו, כהפעלת לחץ פסול או כעבירה פלילית".

בג"ץ אפשר למשטרה להגביל את מספר המשתתפים

"אין די בכך שהפגנה גורמת לאי נוחות, אפילו אי נוחות רבה, כדי לאסור על קיומה", הוסיפו השופטים. "ככל שהציבור בישראל חפץ חיים בדמוקרטיה עליו לסגל לעצמו, כבכול מדינה מתוקנת, רמת סיבולת ויכולת הכלה של הפגנות, על אף הפגיעה בשגרת החיים ואי הנוחות הכרוכה בהן לעיתים".

"ביקורת על רשויות המדינה ועל אישי ציבור היא נשמת אפה של הדמוקרטיה ואין לך רשות או איש ציבור במדינה דמוקרטית החסינים מביקורת. היכולת לבקר את השלטון היא מאפיין בסיסי של הדמוקרטיה", סיכמו.

מני נפתלי ואלדד יניב בבית המשפט, ארכיון
אלדד יניב ומני נפתלי בבית המשפט, ארכיון | צילום: Roy Alima/Flash90, חדשות

שופטי העליון קבעו כי הדרישה לרישיון עבור הפגנות "בנושא בעל עניין מדיני" היא שריד מתקופת המנדט - והמליצו למחוקק לבטל או לשנות את הסעיף. בית המשפט הדגיש כי דרישה כזו אינה מקובלת ואינה נהוגה במדינות דמוקרטיות מערביות.

עם זאת, שלושת השופטים אפשרו למשטרה להציב תנאים לקיום ההפגנות "לשם שמירה על הסדר הציבורי במקום ולשם מניעת פגיעה ברגשות הדת של תושבי השכונה. המשטרה רשאית לבחון בעתיד את המשך ההפגנות בכיכר גורן ככל שיהיה שינוי נסיבות אשר יצדיק זאת", הוסיפו.

אחד העותרים, עו"ד אלדד יניב, בירך על ההחלטה וכתב: "ניצחון ענק בבג"ץ בפסק דין היסטורי, מותר להפגין חופשי מול מנדלבליט בפתח תקווה". יניב הוסיף: "אחרי החגים נפגין גם מול בנט-שקד וכחלון ששותקים כמו דגים כשביבי טובע בחקירות".

בסוף חודש אוגוסט פרסמו השופטים חיות, דנציגר ופוגלמן צו ביניים שמאפשר לקיים את ההפגנות. "הצו מורה למשטרה לאפשר לעותרים לקיים הפגנה ברחבת קניון גנים בפתח תקוה, במוצאי השבתות שעד להכרעה בעתירה", כתבו השופטים - שהחליטו כי העותרים לא יידרשו לבקש רישיון עד להכרעה הרשמית בנושא.

מספר המפגינים המירבי בהפגנות בכיכר גורן הוגבל ל-500 איש, ושופטי בג"ץ קבעו כי "לא תהיה ירידה לכביש". השופטים קבעו גם כי במהלך ההפגנה יורשו המוחים להשתמש בשני מגאפונים, ולא יותר שימוש באמצעי הגברה נוספים.

עוד קבע בג"ץ כי כי בשל האיזון בין הפגיעה בתושבי המקום לבין הזכות להפגין ההפגנות בפתח תקווה יוכלו להתחיל רק לאחר השעה 20:00. בנוסף, נקבע כי מארגני ההפגנה יחויבו להעמיד סדרנים לצורך שמירה על הסדר.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה:
"משטרת ישראל מכבדת את החלטותיו של בית המשפט העליון ותפעל ללמוד לעומק את ההחלטה על מנת ליישמה. נזכיר כי המשטרה אפשרה את ההפגנות בכיכר גורן, מדי שבוע, ללא תנאים וללא רישיון משך תקופה ארוכה, בשל החשיבות הרבה שמייחסת המשטרה לחופש הביטוי והזכות להפגין. יודגש כי בפסק הדין, בימ״ש קבע כי המשטרה תוכל להציב גם בעתיד תנאים בפני המפגינים בכיכר גורן להבטחת הסדר והביטחון הציבורי, ככל שהדבר יידרש בנסיבות העניין. משטרת ישראל מצטרפת לקריאה של בית המשפט לפעול לשינוי והבהרת החוק בתחום רישוי ההפגנות, כדי לאפשר למשטרה לממש את אחריותה בתחום השמירה על הסדר הציבורי."