הטקס להשבעת נשיאת בית המשפט העליון הנכנסת, השופטת אסתר חיות, החל היום (חמישי) בבית הנשיא. השבעתה מתקיימת שעות ספורות לאחר מתן פסק הדין האחרון של הנשיאה הפורשת, השופטת מרים נאור, בנושא פתיחת המרכולים בשבת בתל אביב. בטקס ההשבעה משתתפים, בין היתר, ראש הממשלה, נשיא המדינה, שרת המשפטים ויו"ר הכנסת שגם יישאו דברים. הצטרפו לשידור הישיר מההשבעה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בתחילת ספטמבר הודיעה הוועדה למינוי שופטים על מינויה של חיות לנשיאת העליון הבאה. חיות, שנבחרה פה אחד, תהיה האישה השלישית שתכהן בתפקיד אחרי נאור ובייניש לפניה, והיא צפויה לכהן בתפקיד עד 2023.

פסיקותיה בשנות כהונתה בעליון ביטאו את ערכי השוויון, טוהר המידות וזכויות האדם של הקבוצות המוחלשות ביותר בחברה. פעמים לא מבוטלות הביעה חיות דעת מיעוט כאשר שאר השופטים סברו שיש לפסוק אחרת והדגישה את החשיבות שבפסיקה לקידום האינטרס הציבורי בפסיקות שונות.

בדבריה של הנשיאה הנכנסת אסתר חיות היא הדגישה ביחס למתח עם הרשויות האחרות, כי מנקודת המבט של הרשות השופטת לא מדובר במאבקי כוח ושליטה אלא במילוי תפקידם כשומרי שלטון החוק. חיות אמרה שהיא "מתפללת שמבנה המשפט לא ייסדק". בהמשך דבריה הוסיפה שהיא "מבקשת להביע את תקוותי ואמונתי כי שרת המשפטים ואנוכי נוכל לשלב ידיים ולפעול בשיתוף פעולה וכבוד הדדי למען מערכת המשפט וביצור מעמדה".

"המחלוקת בחודשים האחרונים, ההתנגשות הידועה מראש בין הרשות המחוקקת לרשות השופטת הביאו אותנו לשעת מבחן", אמר נשיא המדינה ריבלין בנאומו. "בידכם היושבים כאן יש הזדמנות נדירה לעשות תיקון גדול, תיקון לדורות, בכוחכם לפעול יחד ולהביא להסדרת היחסים בין הרשויות ולעיגונם בחקיקה".

נולדה במעברה בהרצליה להורים ניצולי שואה
נולדה במעברה בהרצליה להורים ניצולי שואה | צילום: חדשות

"אני מלא אמונה וביטחון כי בכוחותיהם המשותפים ניתן להביא להסדרה ראויה מתוך הסכמה ותיאום מלא מתוך התדיינות גישור ופשרה", הוסיף ריבלין. "כך ורק כך נוכל לחדול מן הנוהג של גלגול תפוחי אדמה לוהטים ואיומים בין רשות אחת לרעותה ורק כך נוכל לשרת את הציבור נאמנה, לחזק את אמון הציבור במוסדות, את המשילות ואת מערכת המשפט".

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בדבריו למתח בין הרשויות. "שלושת היסודות הללו חיונייים להבטחת חוסנה וחירותה של המדינה וביניהם מתקיים מתח טבעי ובריא, יש אחריות חקיקתית ביצועית ושיפוטית" אמר נתניהו והוסיף כי המתח הזה מתקיים בכל הדמוקרטיות.

"אסור שישתנה הצורך בבית משפט חזק, עצמאי, ישר וחסר פניות, זה לא השתנה ולא ישתנה", הוסיף נתניהו. "הנקודה המהותית היא לא עצם הוויכוח אלא איך יוצרים דו שיח אפקטיבי בין הרשויות מתוך גישה מאוזנת וכבוד הדדי".

בהמשך הטקס עלתה לנאום שרת המשפטים אילת שקד. "בעשורים האחרונים וביתר שאת מאז המהפכה החוקתית הפך ביהמ"ש למי שנתפס כצד במחלוקות ציבוריות", אמרה שקד."נדרש מהלך חקיקה נוסף כדי להגדיר את סמכויות העליון".