עופר מקסימוב. ארכיון (צילום: פלאש 90, חדשות)
"הייתי מכור". עופר מקסימוב, ארכיון | צילום: פלאש 90, חדשות

בלעדי: לאחר שהערב פורסם לראשונה בחדשות 2 כי עופר מקסימוב, שהורשע לפני כ-15 שנה במעילת הענק בבנק למסחר, הגיש הערב (שני) בקשת חנינה לנשיא המדינה ראובן ריבלין, המכתב נחשף לראשונה במהדורה המרכזית. "אני מבין היום מהו הנתיב הנכון כי אני מזהה את הבחירות הרעות שעשיתי", כתב מקסימוב לנשיא. "בחירות כל כך רחוקות מדרך מוסרית, בחירות שאין בהן שום מחשבה על האחר. הן הובילו לפגיעה באחרים, בחפים מפשע. הן המיטו חורבן על משפחות רבות וגם על המשפחה שלי".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

חלק גדול במכתב שהוגש לנשיא המדינה הוקדש לאחותו אתי, שהורשעה גם היא במסגרת הפרשה ושוחררה באוגוסט 2016 לאחר שריצתה 14 וחצי שנות מאסר בגין גניבת 250 מיליון שקלים מלקוחות הבנק למסחר. לדבריו, הבחירות שעשה בעבר "הרסו את החיים של אחותי. יכלו להיות לאתי החיים הכי נורמטיביים בעולם ואני מנעתי אותם ממנה. גזלתי לה את השנים הכי טובות".

"אני זוכר את התמונות שלה משתוללות כשמקריאים את גזר הדין שלה, זו תמונה שלא יוצאת לי מהר", הוסיף. "עוד תמונה כזו היא התמונה שלה יוצאת משער בית הכלא. זה היה היום הכי מאושר בחיים שלי. ראיתי אותה בחדשות, נכנסת לאוטו ונעלמת למצלמות. ידעתי שהיא נוסעת לבית ריק, לחיים אחרים לגמרי מאלה שהיו לה. אבל משהו בתוכי סופסוף השתחרר כשזה קרה. כל כך רציתי לראות אותה כבר בחוץ. כל כך שמחתי לראות אותה חופשיה ומשוקמת".

צפו בסיפורים המעניינים של 1.7 לאורך השנים (צילום: חדשות 2)
שוחררה לפני שנה וחצי. אתי אלון | צילום: חדשות 2

בשנים האחרונות מוגדר מקסימוב כ"אסיר תומך", אסיר המסייע לאסירים סיעודיים ולאסירים בשיקום. במרוצת השנים הוא עבר סדרה ארוכה של טיפולי גמילה ושיקום ובמכתב הוא אומר שהוא כיום שונה לגמרי מהמהמר הכפייתי שנעצר אז ברומניה וביקש מהנשיא להתחשב בכך.

את מכתבו סיכם מקסימוב בכך שהוא מכיר בסבל שהוא גרם, גם למשפחתו וגם לקורבנות, לקוחות הבנק ההוא שהתמוטט מאז התפוצצות הפרשה. "יש הרבה נקודות בחיים שלי שאם רק הייתי יכול, - הייתי מוחק", טען. "הייתי מוחק את ההימור הראשון שלי ואת הקזינו הראשון שביקרתי בו, את הצ'ק הראשון שלקחתי מאתי. בראש ובראשונה הייתי מוחק את הסבל הגדול שנגרם לקורבנות. אם רק יכולתי הייתי מפצה את כולם אחד אחד. אני כל כך מצטער שהגעתי לנקודות כאלה בחיים שלי, אני כל כך מתחרט. מוטטתי את המשפחה שלי והיום אני מבקש לפצות. התכחשתי למי שאני והיום אני אומר בפה מלא: הייתי מכור".

עורכת דינו של מקסימוב: "הגיע הזמן לשחררו"

מקסימוב, שהורשע בגניבה של מאות מיליוני שקלים מכספי הבנק למסחר, מרצה עונש מאסר מאז שנת 2003. מאז כניסתו לכלא הוא עלה לוועדת השחרורים שלוש פעמים - ונדחתה בקשתו כל פעם. הפעם האחרונה הייתה בחודש נובמבר 2016, לאחר שעבר בכלא טיפולים שיקומיים רבים בעקבות התמכרות להימורים.

עו"ד סוזי ארניה פרקליטתו של מקסימוב מסרה לאחר הגשת הבקשה לנשיא כי "כל חוות הדעת המקצועיות בעניינו של עופר מקסימוב הן למופת", אמרה. "הוא כבר כברת דרך שיקומית, הביע חרטה, נטל אחריות ושיתף פעולה באופן מלא עם כל הגורמים המטפלים. הגיעה העת לשחררו".  

אחותו, אתי אלון הורשעה ב-2002 . היא החלה לעבוד בבנק כפקידה ובהמשך קודמה לתפקיד סגנית מנהלת מחלקת השקעות בבנק. היא שוחררה באוגוסט 2016 לאחר שריצתה 14 וחצי שנות מאסר. חצי שנה לאחר שחרורה של אתי אלון, עלתה גם האפשרות לקצר את עונשו של אחיה, עופר מקסימוב, אלא שנקבע כי עונשו לא יקוצר והוא נשאר בין כותלי הכלא. הכספים שגנבה אלון שימשו לכיסוי חובותיו של מקסימוב.

במסגרת הפרשה נגזרו על אביהם של השניים, אביגדור מקסימוב ז"ל, 6 שנות מאסר, לאחר שהורשע בין היתר בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, גניבה וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.