הלווית שרון בן שלום ז
הלווית שרון בן שלום ז"ל | צילום: רויטרס

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע כי על הרשות הפלסטינית ומבצעי פיגוע שהתרחש ב-2001 ובו נרצחו שלושה יהודים-ישראלים בכביש 443, לפצות את קרובי ההרוגים ב-62 מיליון שקלים. פסק הדין שניתן בסוף השבוע ופורסם הבוקר (ראשון) מטיל על המבצעים את האחריות לנזיקין כלפי התובעים, ומאשים את הרשות בסיוע לביצוע פיגוע ובאחריות למימון ואספקת הנשק.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הפיגוע שעמד במוקד התביעה אירע בתחילת האינתיפאדה השנייה בשנת 2001. התובעים נסעו ברכב בכביש 443 בשובם מטיול באילת לביתם שבמרכז הארץ. במהלך הנסיעה נצמד אליהם רכב שבו נהגו המפגעים: אחמד טאלב מוצטפא ברגותי (אחיינו של מרוואן ברגותי), מחמד רחמאן סאלם מצלח, חוסאם עקל רג'ב שחאדה, הייתם אלמותפק חמדאן, פארס צאדק מחמד ע'אנם; ועלי עליאן.

מתוך הרכב ירו המפגעים בנוסעים ששהו ברכב התובעים: שרון ויניב בן שלום ז"ל ודורון סוורי ז"ל. שתי התינוקות שהיו ברכב, אפרת ושחר בן שלום, ניצלו בכך שאמם סוככה עליהן בגופה ונורתה בגבה. שתי היתומות גודלו מאז על ידי דודתן ובעלה.

שניים מהנרצחים בפיגוע, שרון ויניב בן שלום ז
שרון ויניב בן שלום ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה

בית המשפט קבע בפסיקתו כי יש מקום להטלת פיצויים עונשיים בסך של 10 מיליון שקלים לכל אחד מן העזבונות של שלושת הנרצחים, 6 מיליון שקלים לכל אחת מן היתומות ו-5 מיליון שקלים לכל אחד מן ההורים של הנרצחים.

השופטים ציינו בפסק הדין כי מאחר שיש הבדל בין מבצעי הפיגוע לבין האחריות של הרשות, נקבע כי מתוך 62 מיליון שקלים תשלם הרשות הפלסטינית 40% מהסכום, ומבצעי הפיגוע את השאר. "ברשות הפלסטינית אחראיים, הן כמשדלים ומסייעים לביצוע הפיגוע, הן באחריות אישית על פי עוולת הרשלנות עקב אספקת הנשק ששימש לביצוע הפיגוע והן בשל המימון של מבצעי הפיגוע", נכתב בהחלטה.