אנה, צעירה בשנות ה-20 לחייה, תכננה ללדת לידה טבעית. היא הייתה צעירה ובריאה עם היריון תקין שלא הוגדר בסיכון, ועל פניו לא הייתה שום סיבה לניתוח קיסרי. אך למרות זאת נשלחה אנה לחדר הניתוח, לטענתה, בעקבות אבחון שגוי , וכעת היא דורשת פיצוי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפני כשנתיים, במסגרת בדיקות שגרתיות במהלך ההיריון עם הבת הבכורה סול, התברר שהעוברית ברחם נמצאת במצג עכוז. הרופאים בביה"ח הלל יפה בחדרה הסבירו לאנה שהיא תיאלץ לעבור ניתוח קיסרי במקום לידה טבעית. "הניתוח הקיסרי שלי היה נוראי", היא מתארת. "קיבלתי מנות דם כי היה לי דימום יתר. בקושי יכולתי לתפקד, אז לצערי גם לא הנקתי".

שנתיים לאחר מכן נכנסה אנה שוב להיריון. היא קיוותה לחוויה מתקנת, לידה טבעית, ולבקשת הרופא שלה - ביקשה מביה"ח הלל יפה מסמכים של הלידה הראשונה. רק אז, לתדהמתה, היא קראה במסמך: "חילוץ תינוק במצג ראש, ללא קושי". כלומר - לא היה מצג עכוז כפי שאמרו לה אז ולכן, לכאורה, לא היה צורך בניתוח קיסרי.

לטענתה של אנה, הרופאים אמורים היו לעדכן אותה ולהציע לה לידה טבעית, במקום להכניס אותה לניתוח קיסרי. "החוויה הנשית שהופכת אותי לאישה נמנעה ממני, נמנעה ממני הזכות ללדת, היא אומרת. "לא ניתנה לי בחירה בכלל. וזה לא אשמתי, שזה הכי פוגע. שזה נכפה עלי".

בי"ח הלל יפה, ארכיון (צילום: חדשות)
המרכב הרפואי הלל יפה, ארכיון | צילום: חדשות

למרבה הצער, זאת לא הייתה הבשורה הרעה היחידה. במקרה שלה, כך הסבירו הרופאים לאנה, בגלל שהלידה הראשונה הייתה בניתוח קיסרי, אז אין ברירה אלא לבצע גם את הלידה השנייה בניתוח קיסרי. "הם מה שנקרא 'סגרו לי את הבסטה'", היא מוסיפה. "בגללם אני בעצם לא יכולה לחוות את החוויה שאני כ"כ רוצה לחוות. אני אף פעם לא אדע מה זה להחזיק את התינוקת בשנייה הראשונה, או להניק אותה בשנייה הראשונה, או איך זה בכלל נראה, אני לא אדע את הדברים האלה".

שלשום הוגשה לבית המשפט תביעת נזיקין נגד ביה"ח מטעמה של אנה, בסך 2 מיליון שקלים וחצי."ההתנהלות של בית החולים, במקרה הזה, היא מכעיסה", אומר עורך דינה של אנה, עו"ד דוד פייל. "התביעה של אנה היא תביעה על ניתוח מיותר, בעצם אנה הייתה אמורה ללדת בלידה רגילה, כמו שהיא רצתה, ובגלל חוסר זהירות של בית החולים וחוסר תשומת לב - התובעת עברה ניתוח קיסרי מיותר".

מביה"ח הלל יפה נמסר בתגובה: "ההתוויה לניתוח הקיסרי בוצעה על פי פרוטוקולים רפואיים מקובלים, ובכלל זה בדיקת אולטראסאונד. אנו שמחים כי הלידה הסתיימה בבריאות שלמה של האם והתינוקת. כל שכן, האישה בחרה ללדת פעם נוספת בבית החולים, דבר המעיד על שביעות רצונה. כתב התביעה יתברר בערכאות המתאימות".