יונתן היילו
יונתן היילו בדיון בעניינו | צילום: נועם מושקוביץ, חדשות

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין החליט היום (ראשון) להקל בעונשו של יונתן היילו, שהורשע בהריגת עבריין שהתעלל בו מינית, והוא צפוי להשתחרר בקרוב ממאסר. החלטת הנשיא התקבלה בעקבות המלצת שרת המשפטים איילת שקד לקדם את הנתיב שיאפשרר שחרור מוקדם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בהודעת הנשיא נכתב כי לפני כשנה, אז הוגשה בקשת החנינה לראשונה, נמסר להיילו כי הנושא יישקל בשנית אם תוגש בקשה בחלוף פרק זמן משמעותי, תוך התחשבות בתהליך השיקום שיעבור היילו בזמן המאסר.

כעת, נכתב בהודעה, "נוכח תהליך השיקום המשמעותי שעבר היילו בשנה האחרונה, לאור מצבו הרפואי יוצא הדופן ובהתחשב בנסיבותיו הקשות והמיוחדות כמי שהיה קורבן למעשים קשים טרם ביצוע המעשה על ידו, החליט הנשיא להמיר חלק מעונש המאסר בפועל שהוטל על היילו בעונש של מאסר על תנאי".

לפי החלטת הנשיא, עונש המאסר בפועל יקוצר מ-12 שנים ל-10 שנים ושמונה חודשים, באופן שהוא יוכל לעמוד בפני ועדת השחרורים בתקופה הקרובה ולהשיג קיצור של תקופת מאסרו בשליש, לאור העובדה שכבר ריצה 6 שנים.

פרקליטו של היילו, עו"ד אלון אייזנברג, בירך על החלטת הנשיא ותקף בתגובתו את הפרקליטות. "הפרקליטות נלחמה לגזור עליו מאסר עולם ולא האמינה לו שהוא עבר התעללות מינית. לאחר מסע משפטי וניצחון אדיר וצודק הוא ירצה רק שש שנים. לאחר חמש שנות מאבק ברור שיונתן היילו הוא ההוכחה שאפשר להפוך את הבלתי אפשרי לאפשרי".

זוכה מאשמת רצח - והורשע בהריגה

היילו הורשע תחילה ברצח העבריין ירון איילין לאחר שרוצץ את גולגלתו של מי שתקף מינית מספר פעמים. העליון זיכה אותו בהמשך מאשמת רצח, הרשיע אותו בהריגה והעמיד את עונשו על 12 שנים בלבד.

עו
עו"ד אייזנברג המייצג את היילו | צילום: Azri Amram

לפני כשנה וחצי פרץ גל מחאה ציבורי שקרא לשחרורו של היילו, ובמסגרתו הגישו 65 חברי כנסת בקשת חנינה מהנשיא ריבלין. הנשיא דחה את הבקשה בעקבות התנגדותה של מחלקת החנינות של משרד המשפטים. עם זאת, לפני כמה חודשים הגיש פרקליטו, עו"ד אלון אייזנברג, בקשת חנינה נוספת מהנשיא תוך שהוא מציין בה כי היילו עבר בכלא טיפול לעברייני אלימות וטיפול לגמילה מאלכוהול.