מבצעי הפיגוע (צילום: חדשות 2)
מבצעי הפיגוע | צילום: חדשות 2

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום (רביעי) ארבעה מאסרי עולם על שלושת המחבלים שהורשעו בביצוע ובסיוע לפיגוע בשרונה מרקט בתל אביב בחודש יוני 2016, בו נרצחו ארבעה בני אדם. השלושה, חאלד מחמרה, מחמד מחמרה ויונס זין, הורשעו בחודש שעבר בעבירות של רצח בכוונה תחילה, 41 עבירות של ניסיון לרצח וקשירת קשר לביצוע פשע.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"בלב הנאשמים, תושבי כפר יאטא בגדה המערבית, גמלה החלטה לרצוח יהודים, בתקווה שיומתו ויזכו למעמד של שהיד", כתב השופט. "על כן, במתחם שרונה בת"א, פתחו הנאשמים במסע הרג רצחני במהלכו שלפו כלי נשר מתיקיהם והחלו לירות - ללא אבחנה - באזרחים ששהו במקום".

השופטים שרה דותן וירון לוי, החליטו להרשיע את זין כמבצע בצוותא של 4 עבירות הרצח ו-41 עבירות ניסיון הרצח למרות שלא השתתף בפועל בביצוע הפיגוע. בדעת המיעוט, השופט מרדכי לוי אמר שהיה מקום להרשיע אותו כמסייע בלבד. באירוע הקשה נרצחו ארבעה בני אדם ונפצעו עוד שבעה. כוחות הביטחון שהגיעו לזירה הצליחו לנטרל את שני המחבלים במהלך מנוסתם.

זירת הפיגוע
זירת הפיגוע | צילום:

"זכותה וחובתה של חברה חפצה חיים, להגן על עצמה מפני הקמים עליה לכלותה", סיכם השופט. "זאת ייעשה, בין היתר, באמצעות ענישה מרתיעה וכואבת כלפי מרצחים צמאי דם הקמים על יושביה".

עו"ד תמי אניס מפרקליטות מחוז ת"א (פלילי) אמרה בתום גזר הדין: "ביהמ"ש קיבל את עמדתנו וגזר עונש כבד על הנאשמים. בנוסף, ביהמ"ש קיבל את עמדתנו באשר לקביעה כי הרצח בוצע בנסיבות חריגות בחומרתן. המשמעות בכך לעניין קציבת מאסרי העולם,  שתהיה ללא פחות מ-40 שנה, והנאשמים לא יוכלו להשתחרר בעתיד בעסקאות לשחרור מחבלים. אני תקווה שהעונש שניתן היום יביא מזור ולו במעט למשפחות הנרצחים ולפצועים".

בני הדודים חאלד מחמרה ומחמד מחמרה נכנסו בשעה 21:30 ב-8 ביוני 2016 לבית הקפה "מקס ברנר" במתחם השרונה מרקט בתל אביב והתיישבו ליד אחד השולחנות. לאחר כמה דקות, כשהבחינו שהמקום הומה אדם, החליטו כי זה העיתוי לבצע את הפיגוע. הם קמו ממקומם, שלפו את כלי הנשק וירו לכל עבר בכוונה לגרום למותם של ישראלים רבים ככל האפשר. במהלך הירי, לאחר שפגעו במספר אזרחים, התקלקלו כלי הנשק וחדלו לירות.

בעת המילוט, דלקו אחריהם מאבטחים שהיו במקום ואף ניסו לירות לעברם, אך לא פגעו בהם. לאחר מכן התפצלו השניים, כשכל אחד מהם פונה לנתיב בריחה אחר - חאלד נורה לאחר מכן על ידי מאבטח, נוטרל ונעצר על ידי כוחות הביטחון. מחמד נמלט ובנתיב המנוסה חבר לעוברים ושבים שנמלטו מאימת הפיגוע. מחמד הגיע לבניין מגורים, שם עלה במדרגות יחד עם בני משפחה שמתגוררים בבניין, נכנס עימם לדירת המגורים שלהם במטרה להסתתר במסווה של אזרח הנמלט ממקום הפיגוע. תוך זמן קצר נעצר בתוך דירתם ידי כוחות הביטחון.