לפני כשנה שודרה בחדשות 2 הקלטה של אמירות גזעניות שהושמעו במכללה להכשרה טכנולוגית בחולון, בחסות משרד הכלכלה. הסטודנט תבע, באמצעות עמותת טבקה-צדק ושוויון ליוצאי אתיופיה, את המרצה ומשרד הכלכלה - ונפסק לאחרונה לטובתו פיצוי על סך עשרת אלפים שקלים. 

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

בעקבות האמירות הגזעניות שנאמרו כלפי הסטודנט אבאי אברה במהלך שיעור, נקבע בהסכם גישור נקבע גובה הפיצוי. על פי התביעה, ביום הראשון של הלימודים באוקטובר 2014 נכנס המרצה ואמר: "תקשיבו, זה מקצוע מאד חשוב, מי שלא ילמד את המקצוע הזה יהיה כמו עובד שחור, כמו אתיופי, סודני וערבי".

התובע, יוצא אתיופיה היחיד שלמד בכיתה, נפגע מהדברים והתעמת עם המרצה על רקע דבריו. המרצה התנצל אך לאחר מספר חודשים, במהלך ויכוח, אמר המרצה לתובע: "אתה תשב בשקט, תגיד תודה בכלל שהביאו אותך לארץ".

כך נשמעה השיחה בין המרצה לסטודנט:

אברה: "לא אמרתי שצריך לפטר אותך. אם אמרתי זו לא סיבה להגיד לי 'תחזור לאתיופיה'. מי אתה בכלל?"
מרצה: "ומי אתה בכלל?"
אברה: "אני שום דבר. אתה זה שמשחק אותה תופס את העולם"
מרצה: "מה אתה אומר כמו ילד 'מה פתאום שאני אצא'?"
אברה: "אם אני לא רוצה לצאת אז אתה צריך להעליב אותי ולפגוע בי?"
מרצה: "למה העלבתי אותך? אמרתי 'אם אתה לא יוצא, אני יוצא', זה הכול. יצאת?"
אברה: "אבל זו לא סיבה להגיד לתלמיד 'תחזור לאיפה שבאת, תחזור לאתיופיה, תגיד תודה שהביאו אותך לארץ'. זו לא סיבה. אתה צריך להבין את זה, אתה מחנך".
מרצה: "ואם היית תלמיד בסדר, אתה היית צודק. אבל אתה לא תלמיד בסדר".
אברה: "אני לא תלמיד בסדר אז זו סיבה להגיד לי דברים כאלה?"
מרצה: "אתה גם פגעת בי, זה הכול".
אברה: "זו הסיבה?"
מרצה: "כן, אתה פגעת בי, אני פגעתי בך. זה אומר שלמרות שאתה אולי עולה חדש, לא מגיע לך כל מיני דברים שאתה חושב שמגיע לך לפגוע במורה. נקודה".

לאחר המקרה, פנה התובע לעמותת טבקה-צדק ושוויון ליוצאי אתיופיה ובאמצעותה נשלח מכתב דרישה לחקירת האירוע, נקיטת צעדים מנהליים ומשמעתיים כנגד המרצה וכן דרישה לפיצוי התובע. במכתב תגובה שנשלח מטעם ממונה משמעת במשרד הכלכלה, הביע הממונה חרטה כנה על התבטאויותיו.

התביעה הוגשה בשנה שעברה באמצעות עו"ד סיוון אדוניה מעמותת טבקה לבית משפט השלום בראשון לציון. במסגרת ההליך הגישור יוצג הפונה ע"י עו"ד רחל ויצמן-דריי מטעם עמותת טבקה-צדק ושוויון ליוצאי אתיופיה.

פנטהון אספה-דויט, מנכ"ל העמותה (צילום: עמותת טבקה-צדק ושוויון ליוצאי אתיופיה)
פנטהון אספה-דויט, מנכ"ל העמותה | צילום: עמותת טבקה-צדק ושוויון ליוצאי אתיופיה

עו"ד ויצמן-דריי מהמחלקה המשפטית של עמותת טבקה, אמרה בתגובה להסדר הפיצוי כי "בהתנהגותו ובאמירותיו הגזעניות פגע המרצה בתובע. אמירות גזעניות אלו אינן נסבלות במדינה מתוקנת ודמוקרטית בכלל ובמערכת ממשלתית הממומנת על ידי הציבור בפרט".

עוד היא הוסיפה: "אין ספק כי עובדות המקרה מזעזעות ומקוממות ולמרבה הצער מקרי גזענות שכאלה הינם שכיחים. תופעה רווחת זו מעידה על כך שהגורמים הרלוונטיים אינם עושים מספיק על מנת למגר תופעה קשה זו. טבקה תמשיך ותלחם כי תופעות אלו לא ישנו, ובייחוד לא בקרב נושאי משרות ציבוריות או נותני שירות לציבור".