הוריו של אזריה ביקשו שוב חנינה (צילום: Avshalom Sasoni/POOL, פלאש 90, מרים אלשטר)
הנשיא דחה את בקשת החנינה של אזריה | צילום: Avshalom Sasoni/POOL, פלאש 90, מרים אלשטר

נשיא המדינה ראובן ריבלין דחה היום (ראשון) את בקשת החנינה של אלאור אזריה, שהורשע בהריגת מחבל שהיה מנוטרל על הרצפה. "הנשיא סבור כי במכלול השיקולים הקלה נוספת בעונש תפגע בחוסנם של צה"ל ושל מדינת ישראל", נכתב בנימוק ההחלטה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בנימוק ההחלטה צויין כי בתי הדין הצבאיים לקחו בחשבון את הנסיבות וציינו כי התחשבו בהן והקלו עם אזריה את הדין. "ערכי צה"ל ובתוכם טוהר הנשק הם יסוד מוסד בעוצמתו של צה"ל", נכתב. "תמיד עמדו לנו במאבק הצודק על זכותנו לבית לאומי ובטוח ובבנייתה של חברה איתנה".

האזינו לקטע מהפרק החדש (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
ליברמן: "מדובר בחייל מצטיין" | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

"נשיא המדינה נתן דעתו לעבירות שבוצעו על ידך ולנסיבותיהן", נכתב בנימוק החלטת הנשיא לאזריה. "והחליט לדחות את הבקשה. כמו כן, בספטמבר 2017 מצא לנכון הרמטכ"ל להוסיף ולהקל בעונשך ולהפחית ארבעה חודשים מעונש המאסר בפועל שהוטל עליך וזאת משיקולי חסד ורחמים תוך התחשבות בשירותך הצבאי כחייל בזירה המבצעית". בהחלטת הנשיא נמסר כי הובאה בחשבון העובדה כי אזריה צפוי לעמוד בפני הוועדה לעיון בעונש, שתשקול את שחרורו של החייל בעוד כשלושה חודשים.

ליברמן: החנינה הייתה הזדמנות לשים קץ לפרשה

התגובות המערכת הפוליטית מיהרו להגיע זמן קצר לאחר פרסום הודעת הדחייה של הנשיא ריבלין. שר הביטחון אביגדור ליברמן פרסם הצהרה בה הביע צער מההחלטה: "אני מוקיר ומעריך את נשיא המדינה, אך מביע צער על החלטתו לדחות את בקשת החנינה של החייל אלאור אזריה. לנשיא ריבלין הייתה הזדמנות לשים קץ לפרשה זו אשר טלטלה את החברה הישראלית".

מירי רגב, ארכיון (צילום: פלאש 90 \ הדס הרוש וחדשות 2)
"הנשיא הפקיר את אלאור". רגב וריבלין | צילום: פלאש 90 \ הדס הרוש וחדשות 2

ליברמן הוסיף כי "מעבר למחיר האישי ששילמו החייל ומשפחתו, סברתי ועודני סבור כי במקרה ייחודי זה היה מקום לשקול גם את האינטרס הציבורי, את הצורך באיחוי הקרעים בחברה ואת השפעת האירוע והמשפט על חיילי צה"ל ועל הנוער העומד בפני גיוס. גם בשעה זו, אל לנו לשכוח שמדובר בחייל מצטיין ובמחבל שבא להרוג".

שרת התרבות מירי רגב תקפה בחריפות את הנשיא על רקע החלטתו והאשימה אותו "בפגיעה במוסד החנינה ובהפקרה של אלאור". לטענתה, "לנשיא המדינה היתה הזדמנות לממש את התכלית הראויה ביותר של מוסד החנינה. מצער מאוד שהנשיא ריבלין נכנע ללחצים פסולים ובחר גם הוא להפקיר את אלאור".

רגב נגד הנשיא: "הפקיר את אלאור"

עוד טענה רגב כי "לנשיא היתה הזדמנות להעביר מסר לחיילים שגם אם הם טועים, הם ישפטו במישור המשמעתי אבל הם לא יופקרו. אלאור לא צריך לשבת אפילו יום נוסף אחד בכלא. אמרתי בתחילת הדרך ואומר שוב: כל הסאגה הזו אמורה היתה להתנהל בהליך משמעתי בצבא ולא במישור הפלילי. חבל מאוד שהנשיא לא סיים את הסאגה הזו היום".

מנגד, ח"כ קסניה סבטלובה השיבה לשרה: "אם מירי רגב יוצאת נגד מערכת החוק, נגד מערכת המשפט, נגד השיפוט הצבאי וערכי צה"ל וכעת גם נגד הנשיא שהבהחלטתו ביקש להגן עליהם, שתואיל ותציע להפוך את ישראל למונרכיה. אנחנו כבר יודעים איך קוראים למלך".

סגנית שר החוץ ציפי חוטובולי צייצה בטוויטר כי "צר לי מאוד שהנשיא דחה את בקשת החנינה של אלאור עזריה. היה ראוי להעניק חנינה לאלאור שפעל בתנאים לא פשוטים באירוע בו תקף מחבל". גם אורן חזן הצטרף לביקורת על הנשיא. "ריבלין, איבדת את הלגיטימיות להמשיך לכהן כנשיא המדינה! מחובתך לשמור על האחדות, וסמכותך היחידה לתת חנינה - אך במקרה של אזריה כשלת בתפקידך".