בוכריס, ארכיון (צילום: פלאש 90)
בוכריס, ארכיון | צילום: פלאש 90

פרסום ראשון: המתלוננת המרכזית נגד תא"ל (מיל') אופק בוכריס מסכימה להסדר הטיעון שהושג, שדווח אמש (שלישי) במהדורה המרכזית. לחדשות 2 נודע כי בהסדר ייכתב שהמתלוננת התנגדה ליחסי המין אבל שבוכריס לא הבין זאת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

הבוקר, המתלוננת המרכזית ושתי פרקליטותיה - עו"ד ליאת בהר כהן ואביטל בנון - נפגשו עם התובעת הצבאית הראשית ולמדו ממנה על פרטי ההסדר. המתלוננת ופרקליטותיה העבירו מספר הערות, אך הבהירו כי היא לא תתנגד לעסקה. אמש דווח כי על פי פרטי ההסדר שנמצא במגעים מתקדמים, הקצין יודה בשורת עבירות מין שביצע בפקודותיו, אך סעיף האונס יוסר.

מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, אורית סוליציאנו, הגיבה הבוקר בזעם להסדר המתגבש: "הסדר הטיעון המתגבש עם בוכריס הוא שערורייתי ומקומם.  הכחשותיו הנמרצות של בוכריס מתגלות כחסרות שחר והנה הקצין הנערץ מודה כי עבר עבירות מין קשות כלפי פקודותיו. לא ייתכן כי קצין כה בכיר יחמוק ללא עונש משמעותי, לא יעלה על הדעת שהוא לא יישלם על מה שביצע ולא ישב מאחורי סורג ובריח".

"מברכים על ההחלטה", בהר כהן
עו"ד ליאת בהר כהן | צילום:

"לא ברור מדוע נמחקה עברת האינוס ומדוע הוחלט לרקום עסקת טיעון המהווה סטירת לחי עבור הנשים האמיצות שהעזו להתלונן", הוסיפה סוליציאנו. יו"ר ויצו ישראל, גילה אשרת , הוסיפה כי "עסקת הטיעון המדוברת תביא לכך שמפקד בכיר בצה"ל אשר ניצל את דרגותיו, כוחו והשפעתו והביא לפגיעה קשה בחיילות צעירות אשר שמו בו את מבטחן, לא יישא בכל חומרת האשמה. פרשת בוכריס יוצרת תקדים המנוגד לדרך שבה על המערכת הצה"לית לפעול, באופן המובהק ביותר להענשת אלו שסרחו. זוהי הדרך היחידה בה ניתן יהיה להבטיח את ביטחונן של החיילות המשרתות בצה"ל ולמגר את התופעה הפסולה, אשר הולכת ונחשפת בשורותיו של צה"ל".

הבוקר טען ציון אמיר, אחד מפרקליטיו של בוכריס, בריאיון לגלי צה"ל כי החשש מהמשפט גרם להסדר הטיעון ולא אשמה עובדתית: "הסיכון בעונש מאסר ממושך מוביל להחלטות כאלה". מנגד אמר גיא פלנטר, פרקליט של מתלוננת נוספת נגד בוכריס, כי "יש אנשים שכן יודעים במי מדובר למרות צו איסור הפרסום. לתפקד במסגרת הצבאית הזו, שבוכריס מוערך בה, זה לא פשוט". בריאיון לגלי צה"ל הוסיף: "בפרקליטות אמרו שיש דיווחים לא מדויקים. נראה את הפרטים ונוכל להתייחס בצורה לא-ספקולטיבית".

"אפס סובלנות לפגיעה מינית". בוכריס (צילום: IDF)
יורד בדרגה. בוכריס | צילום: IDF

יורד בדרגה ולא ייכלא?

התביעה הצבאית ועורכי דינו של תא"ל בוכריס הגיעו להסדר טיעון לפיו כתב האישום יתוקן והוא יודה בעבירות של בעילה אסורה בהסכמה והתנהגות שאינה הולמת. על בוכריס יוטל עונש של מאסר על תנאי והורדה בדרגה אחת לדרגת אל"מ. הסדר הטיעון יוצג בימים הקרובים למתלוננות על מנת שיוכלו להביע עמדתן לגביו. על פי ההערכה כעת, בוכריס לא היה מסכים לחתום על ההסכם אם לא היה כולל הבטחה כלשהי שלא ייכנס למאסר בכלא. עם זאת, לא ברור מהו העונש עליו סוכם.

בחודש ספטמבר נעתרו התביעה הצבאית וסניגוריו של תא"ל אופק בוכריס להצעת בית הדין הצבאי וסיכמו ללכת לגישור. למרות הליך הגישור, הבהיר השופט גורפינקל כי הוא לא מחליף את הדיונים בבית המשפט, אלא ייערך במקביל.

בוכריס הכחיש את כל האישומים

בוכריס הואשם בביצוע עבירות מין חמורות בשתי פקודות שלו: אונס של פקידה שלו, ועבירות של הטרדה מינית ומעשה מגונה בקצינה אחרת, שעדיין משרתת בצבא. מיד אחרי הגשת כתב האישום נגד בוכריס, לשעבר מח"ט גולני, הוא סיכם על פרישתו מצה"ל.

הליך הגישור אינו מחייב, אולם העובדה כי התובעת הראשית בתיק, שרון זגגי, כמו גם פרקליטיו של בוכריס, רועי בלכר ועודד סבוראי, הסכימו ללכת להליך כזה עשויה להעיד על נכונות לגמישות מסוימת משני הצדדים: מבחינתו של בוכריס, פירוש הדבר הוא שייאלץ ככל הנראה לסגת מההכחשה הגורפת שלו בפרשה ולהודות כי ביצע עבירה כלשהי.

עם פרסום כתב האישום החמור נגדו, הכחיש בוכריס מכל וכל את ההאשמות. "לא היה ולא נברא", אמר אז הקצין הבכיר. "החלטתי להגיב באופן יוצא דופן, לאחר ששתקתי כמעט חמישה חודשים בתקשורת מכיוון שאני חייב הסבר לציבור בשבילו פעלתי כל חיי הבוגרים. קיבלנו בתדהמה את ההחלטה על הגשת כתב אישום. אין לדברים שחר, לא היה ולא נברא והעניין כולו יתברר בבית הדין". לאחר מכן פרש מצה"ל על מנת לקיים את המשפט כאזרח.