"גמלה בלבו לרצוח יהודי כשהוא מביא בחשבון את האפשרות כי ייהרג במהלך ביצוע הפיגוע וראה במוות זה כ'מות קדושים'": כשנה לאחר פיגוע הדקירה בעפולה, שאירע בתחילת גל הטרור, שלח היום (שלישי) בית המשפט את המחבל שדקר חייל בעפולה ל-17.5 שנות מאסר. טארק בן עבד אל פאתח יחיא, שנכנס לישראל על מנת לבצע פיגוע ולהפוך לשהיד, דקר באוקטובר 2015 חייל וניסה לרצוח אותו - אך עוברי אורח השתלטו עליו ומנעו ממנו להמשיך במעשיו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

השופטים אשר קולה, דני צרפתי ורננה גלפז-מוקדי מבית המשפט המחווזי בנצרת הרשיעו את יחיא בניסיון רצח, החזקת סכין שלא כדין וכניסה שלא כדין לישראל - במסגרת הסדר טיעון. בהחלטה נכתב כי יחיא ביצע את המעשים "על רקע תחושת זעם ושנאה כלפי יהודים" ופרסם הודעת פרידה בפייסבוק: הוא הגיע לעפולה ב-8 באוקטובר, חיפש אדם דתי או חייל והחליט לרצוח אותו באמצעות הסכין, שאותה שלף מהנעל.

הוא הניח ידו על כתפו של החייל כדי לגרום לו להסתובב, התנפל עליו ודקר אותו בבטנו: עוברי אורח השתלטו על הנאשם והביאו למעצרו. שירות המבחן ציין כי הנאשם הוא בעל דימוי עצמי נמוך וללא עבר פלילי: "בן למשפחה קשת יום, גדל במציאות חיים קשה ומורכבת, בדלות כלכלית וללא הכוונה הורית. הוא התקשה לגלות אמפתיה כלפי הנפגע".

עוד נקבע בהחלטה כי החייל סובל מפוסט טראומה ומפגיעה בתפקודו בעקבות הפיגוע. בשל כך יחיא נשלח ל-17.5 שנות מאסר בפועל, 28 חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים ופיצוי בסך 40 אלף שקלים.

זירת הפיגוע בעפולה
זירת הפיגוע בעפולה | צילום: רועי א

הפיגוע התרחש בשדרות ארלוזורוב בעפולה בתחילת גל הטרור: צוותי מגן דוד אדום שהגיעו לזירת האירוע העניקו טיפול ראשוני לחייל, שסובל משלוש דקירות בבטנו ובחזהו ופינו אותו להמשך טיפול בבית חולים העמק בעיר. בזירת הפיגוע התפתחה מהומה לאחר שהמון זועם סירב לאפשר לכוחות הביטחון לפנות את החשוד מהמקום. השוטרים נאלצו להשתמש בגז מדמיע ו-כ10 בני אדם טופלו בשל חרדה ופגיעת הגז.