פרסום ראשון: הושג הסדר טיעון עם בן דרי, לוחם מג"ב, שהואשם בהריגת צעיר פלסטיני. ההסדר צפוי להיחתם בימים הקרובים, אך טרם נסגר סופית - ולא סוכם על העונש שצפוי לרצות דרי. התקרית אירעה במחסום ביתוניא ב"יום הנכבה" בשנת 2014: זאת הייתה תקרית ירי שתועדה מראשיתה עד סופה ועוררה הדים רבים בארץ ובעולם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

דרי, ששימש בעת האירוע כמפקד כיתה במשמר הגבול, טען כי ירה כדור גומי - אך כעת הוא אמור להודות ולהיות מורשע בעבירה של גרימת מוות ברשלנות: בכתב האישום המתוקן ייכתב שכדור חי השתרבב למחסנית כדורי הגומי.

את דרי מייצג עו"ד ציון אמיר, ששכנע את הפרקליטות לחתום על הסדר טיעון עם דרי. בנובמבר 2014 הוגש כתב אישום נגד דרי, לאחר שנעצר בחשד לרצח. כתב האישום ייחס לו עבירות של הריגה ולא רצח, למרות שבתחילה נחשד בעבירה זו.

בן דרי
החייל הנאשם בן דרי | צילום:

בכתב האישום נטען כי מחומר הראיות עולה שבניגוד לגרסת הנאשם, שלפיה ביצע ירי כדורי גומי בהתאם להוראות שקיבל, הוא פעל באופן מכוון כאשר ירה ירי חי לעבר מרכז גופו של המנוח, כשהוא מתכוון לכל הפחות לגרום לחבלה חמורה תוך צפיית האפשרות של מותו וכשהוא פועל להסתרת מעשיו בזמן אמת.

כתב האישום מתאר את השתלשלות האירועים שהובילו למותם של המפגינים במהלך הפרות סדר שאירעו באזור הכפר ביתוניא ב-15.5.2014 - יום הנכבה. כחלק מההיערכות של כוחות הביטחון הוצבה הפלוגה שבה שירת הלוחם באזור ביתוניא. "הנאשם, יחד עם 6 לוחמים נוספים ומתעד צבאי, הוצבו בעמדה שלטת המשקיפה לעבר ציר מרכזי במטרה למנוע כניסת מפגינים לכיוון המחסום", מתואר בכתב האישום.

תיעוד הירי (צילום: חדשות 2)
הירי בביתוניא, כפי שתועד | צילום: חדשות 2

כתב האישום: "ירה כדור חי"

הלוחם, כך נטען, נשא רובה סער M-16 שעליו מורכב רומה לירי גומי. "הנאשם היה חמוש בכדורי גומי, ובמחסניות תחמיש הכוללות תרמילים 'חסרי קליע' המשמשים לירי כדורי גומי" מפורט בכתב האישום. "מחסניות אלה מובחנות ממחסניות רגילות, בהיותן צבועות בצבע אדום. כמו כן היו ברשותו מחסניות עם כדורים חיים".

הנאשם ולוחם נוסף הוגדרו כמי שיבצעו ירי גומי לפיזור מפגינים במידת הצורך. בשלב מסוים הגיעו לאזור מפרי סדר שיידו אבנים לעבר העמדה. "בשלב שאינו ידוע במדויק למאשימה, הכניס הנאשם כדור חי למחסנית תחמיש, בכוונה לירותו לעבר מפירי הסדר. הנאשם השתמש במחסנית התחמיש כדי שלא יבחינו בכך שהוא מבצע ירי חי ולא ירי גומי".

לאחר מכן תואר כיצד בעת שהמנוח, נער בן 17, צעד באזור כשידיו לצדי גופו, "כיוון הנאשם מהמרפסת את נשקו לעבר מרכז גופו של המנוח, וירה לעברו קליע חי במטרה לגרום לו חבלה חמורה, תוך שהוא צופה את האפשרות שיגרום למותו. הנאשם פגע במנוח באיזור החזה והמנוח התמוטט במקום".

"קיבלנו בהפתעה את ההחלטה", עו"ד אמיר (צילום: פלאש 90, יוסי זמיר)
עו"ד ציון אמיר, ארכיון | צילום: פלאש 90, יוסי זמיר