שרת המשפטים נגד נשיאת העליון (צילום: פלאש 90, יונתן סינדל)
מי ייבחר לכהונה בעליון? שקד ונאור | צילום: פלאש 90, יונתן סינדל

מ-28 ייבחרו 4 שופטים חדשים לבית המשפט העליון: על רקע המאבק בין שרת המשפטים איילת שקד לנשיאת בית המשפט העליון מרים נאור, פורסמה היום (ראשון) רשימת כלל השופטים המועמדים לכהן כשופטים בעליון החל מ-2017. הארבעה שייבחרו מהרשימה על ידי ועדת הבחירה, יחליפו בתפקידיהם 4 שופטי עליון שצפויים לפרוש בשנה הבאה - בהם גם הנשיאה נאור.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

"הרשימה כוללת את טובי השופטים והמשפטנים במדינת ישראל", אמרה השרה שקד, "מתוכם ייבחרו ארבעה, שיחליפו ארבעה שופטים שעתידים לפרוש מכס השיפוט בשנה הקרובה, ובכך לא יהיה חסר של שופטים בבית המשפט העליון".

ברשימה ניתן למצוא, בין היתר, שופטים שהכריעו בפרשות שהעסיקו את המדינה כולה - פרשות אולמרט (השופט משה סובל), קצב (השופט ג'ורג' קרא) ודנקנר (השופט חאלד כבוב).

 רשימת המועמדים המלאה:

1. השופטת מיכל אגמון גונן
2. השופט יוסף אלרון
3. השופטת תמר בזק רפפורט
4. פרופ' יפעת ביטון
5. השופטת נאוה בן אור
6. השופט עופר גרוסקופף
7. פרופ' דוד האן
8. פרופ' אביעד הכהן
9. השופטת יעל וילנר
10. השופט רם וינוגרד
11. השופט קובי ורדי
12. פרופ' חיים זנדברג
13. השופט חאלד כבוב
14. פרופ' שחר ליפשיץ
15. השופט דוד מינץ
16. השופט יגאל מרזל
17. השופטת מיכל נד"ב
18. השופט גלעד נויטל
19. השופט משה סובל
20. השופט רון סוקול
21. פרופ' גדעון ספיר
22. עו"ד אסף פוזנר
23. השופט מנחם פינקלשטיין
24. השופט אשר קולה
25. השופט ג'ורג' קרא
26. השופטת רות רונן
27. השופט שאול שוחט
28. השופט רון שפירא

המכתב החריף של נאור לשקד: "הצבת אקדח על השולחן"

בשבוע שעבר, חשפנו כאן כי נשיאת העליון מרים נאור שלחה מכתב חריף לשרת המשפטים איילת שקד ובו מתחה ביקורת על ניסיונה לקדם חוק שיאפשר למנות שופטים גם בניגוד לדעתם של שופטי בית המשפט העליון.

לפי החוק, בג"ץ לא יוכל להתערב בסוגיית הח (צילום: נתי שוחט, פלאש 90, חדשות)
בית המשפט העליון | צילום: נתי שוחט, פלאש 90, חדשות

"הצעת החוק היא אמנם הצעת חוק פרטית, אולם מאז הפרסומים בכלי התקשורת לפיהם הצעת החוק היא מטעמך - לא נשמעה מפיך כל הסתייגות מהצעת החוק או מעיתוי הלעאתה", כתבה נאור. "בנסיבות אלה אין לי אלא לפרש את שתיקתך כהבעת עמדה מצידך".

"סבורה אני שראוי היה שתשוחחי עמי בעניין מבעוד מועד", הוסיפה נאור. "הנחת ההצעה בעיתוי הנוכחי מהווה בנסיבות העניין משום 'הצבת אקדח על השולחן'. משמעותה היא שאם חלק מחברי הוועדה לא יביעו הסכמה למינוי מועמדים מסוימים, אז 'כללי המשחק' הקונסטיטוציוניים ישונו".

נאור הוסיפה כי במצב הדברים הנוכחי, שופטי העליון שחברים בוועדה לבחירת שופטים אינם יכולים להמשיך להתייעץ עם שקד בנושא. "לא ניתן לפעול בדרך זו שעה שכללי ההכרעה עשויים להשתנות 'תוך כדי תנועה'", ציינה. "לפיכך אני נאלצת להודיע לך כי אין בכוונתנו להמשיך עמך לעת הזו בהידברויות ובהתייעצויות מוקדמות בנוגע לגיבוש רשימת המועמדים ובנוגע להסכמות אפשריות".

מלשכת שרת המשפטים שקד נמסר בתגובה למכתב של נאור: "ישיבות הוועדה לבחירת שופטים ימשיכו כסדרן. בימים הקרובים תפורסם רשימת המועמדים לבית המשפט העליון".