ארכיון (צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון)
ארכיון | צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון

הציתו שריפות ונמלטו: הפרקליטות הגישה היום (רביעי) לבית המשפט המחוזי בחיפה כתב אישום נגד שלושה צעירים – שני בגירים וקטין, תושבי הכפר דיר חנא - שמואשמים בהצתה סמוך לכפר שלהם בחודש שעבר, במהלך גל השריפות שהתפשט בישראל. נגד השלושה הוגש כתב אישום המייחס להם עבירות של שידול להצתה, סיוע להצתה, הצתה וניסיון הצתה - ללא כל התייחסות לרקע לאומני.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

לפי כתב האישום, השלושה נפגשו בבית עסק, לאחר שראו שיש שריפות בכל הארץ והחליטו גם הם להצית אש כדי לפגוע ביער הסמוך לכפרם. "שלושת הנאשמים יחד חברו יחד ועשו את המעשה", נכתב במסמך שהוגש לבית המשפט. לאחר שהציתו את הדליקה הם הבחינו שהאש התפשטה בצמחיה והתקרבה לבית ספר בכפרם: שניים מהנאשמים החליטו לצלם את הלהבות.

לאחר מכן הם הציתו מוקד שריפה נוסף בכניסה לכפר עראבה - ונסעו בחזרה לכיוון הכפר על מנת לראות מה קרה לאש ליד בית הספר. בהמשך הגיעו השלושה לאזור שיש בו עצי זית ששייכים לתושבי הכפר והחליטו להצית גם אותם – אבל בסופו של דבר, בגלל שלא היו להם את האמצעים, הם לא עשו זאת.

אריה דרעי (צילום: פלאש 90, חדשות)
חזר בו מההאשמה. דרעי | צילום: פלאש 90, חדשות

עו"ד מראם חמוד, שמייצג את אחד הנאשמים, אמר: "כל העליהום שנוצר בידי ראש הממשלה ושריו הוא זה שיצר את כל המעצרים האלה. עד היום באף כתב אישום לא מוזכר הרקע הלאומני. איפה הוא היום ראש ממשלתנו ושר הפנים המכובדים?"

מעצרם של השלושה היה מקרי: הם נהגו ברכב לא רשיון וברחו מהמשטרה, וחששו שהשוטרים יעלו עליהם. על מנת לחמוק ממעצר הם התקשרו למשטרה ואמרו שהרכב שלהם נגנב. השוטרים שהגיעו למקום הבינו שהם בדו סיפור. תוך כדי חקירתם, אחד מהצעירים התחיל לספר על השריפה והודה שהם ביצעו את המעשה.

השריפה בדיר חנא כילתה צמחיה רבה, ועלתה לכותרות כאשר השר אריה דרעי טען שהשריפה פרצה בכלל במשגב - ורמז כי מדובר בהצתה על רקע לאומני. בריאיון לגלי צה"ל, ששודר בכתבו של יוסי מזרחי על המונח "אינתיפאדת ההצתות", אמר השר: "זה ברור שההצתות האחרונות הן היו הצתות מכוונות, כמו במשגב, זה לא יכול להיות כזה דבר". משר הפנים אריה דרעי נמסר בתגובה: "אם הייתה טעות לגבי אחד היישובים שהתרחשה בו שריפה, זה נעשה בשגגה".