צפו בסיפורים המעניינים של 30.6 לאורך השנים (צילום: קובי גדעון, פלאש 90, חדשות)
הוועדה הכריעה: קצב ישוחרר | צילום: קובי גדעון, פלאש 90, חדשות

חברי ועדת השחרורים קבעו היום (ראשון) כי הנשיא לשעבר משה קצב שהורשע באונס ישוחרר מהכלא, לאחר שריצה עונש מאסר של 5 שנים, מתוך 7 השנים שנגזרו עליו. בעקבות ההחלטה הגישה הפרקליטות בקשה לעיכוב ביצוע על מנת לבחון את עניין הגשת ערעור, ווועדת השחרורים נענתה לבקשה והחליטה על עיכוב ביצוע של 7 ימים.

להחלטה המלאה של ועדת השחרורים - לחצו כאן

מדובר בדיון השלישי בעניינו של קצב, לאחר ששתי בקשות השחרור הראשונות שלו, בחודש אפריל ובחודש אוגוסט, נדחו. במסגרת ההחלטה, יוטלו על קצב מספר תנאים מגבילים:

- קצב יוכל לשנות את כתובת מגוריו ליישוב אחר רק באישור הוועדה.

- קצב יימצא במעצר בית בכתובתו החל מן השעה 22:00 ועד השעה 06:00 למחרת היום, בכל ימות השבוע.

- קצב יחתום בתחנת המשטרה הקרובה למקום מגוריו תוך 48 שעות ממועד יציאתו את שערי בית הסוהר ולאחר מכן פעם בחודש.

- קצב לא יעבור כל עבירה.

- קצב לא יתרועע עם עבריינים, אלא במסגרת הטיפול.

- קצב לא יצא לחו"ל ללא אישור הוועדה.

- קצב יישא עמו בכל עת את פנקס רישיונו.

ההגבלות שחלות על קצב
תנאי שחרורו של קצב | צילום:
ההגבלות שחלות על קצב
תנאי השחרור | צילום:

בנוסף פירטו חברי הוועדה את עיקרי תכנת השיקום בה יחוייב קצב לעמוד: השתלבות על בסיס יומי בלימודים בבית מדרש בקרית מלאכי, השתלבות בקבוצה טיפולית תורנית בתדירות של אחת לשבוע וטיפול פסיכו סוציאלי פרטני בתדירות של אחת לשבוע. כמו כן חל על קצב האיסור להתראיין באמצעי תקשורת, בין בעצמו ובין באמצעות מי מטעמו ואיסור לעסוק בכל תפקיד בו ימצא ביחסי מרות וכפיפות עם נשים.

קצב ביציאה לחופשה. ארכיון (צילום: עזרי עמרם)
ייצא הביתה. קצב | צילום: עזרי עמרם

מיד לאחר פרסום ההחלטה אמרה גילה קצב, רעייתו של הנשיא לשעבר למקורביה כי היא "שמחה על ההחלטה לשחרר אותו".

"קצב התנצל בפני מי שנפגע"

חברי הוועדה נדרשו להחליט בין שני כיוונים עיקריים שהסתמנו בדיון שהתקיים בשבוע שעבר - דבריו של קצב מול כוונת הפרקליטות בעניינו. מצד אחד, עמדו דבריו של קצב מהדיון הקודם, בהם הייתה לראשונה מעין הכרה ולקיחת אחריות כמו במשפטים האלה: "בחודשים האחרונים העמקתי בהליך הטיפול. שאלתי את עצמי למה הבחורות התלוננו? היום אני מבין שפגעתי בהן. טעיתי".

מצד שני, בפרקליטות ציינו כי בעוד שישה חודשים, בדיון הבא, תישקל בחיוב בקשה לקיצור העונש. כרגע, לטענת הפרקליטות, היהעדיין מוקדם לקבוע אם משה קצב אכן היה על נתיב של שיקום.

עורך דינו של הנשיא לשעבר משה קצב, ציון אמיר, אמר אמש (שבת) בתכנית "פגוש את עיתונות" כי קצב הביע התנצלות במהלך דיונים בוועדת השחרורים. עו"ד אמיר הוסיף כי להערכתו הוועדה תאשר מחר את שחרורו המוקדם של קצב מהכלא.

"קצב התנצל בפני כל מי שנפגע בדיון בוועדת השחרורים", אמר עו"ד אמיר. "הוא עדיין מכחיש את הטענות נגדו, אך הוא התנצל לא פעם ולא פעמיים". אמיר הוסיף כי קצב ילך לפרויקט שיקום לאחר שישוחרר מהכלא.