השתחרר מהכלא. צבי בר (צילום: פלאש 90)
3 שנות מאסר. ראש העיר לשעבר בר | צילום: פלאש 90

ראש העיר הוותיק - מאחורי הסורגים: בית המשפט העליון דחה היום (ראשון) את ערעורו של ראש עיריית רמת גן לשעבר, צבי בר, על הרשעתו בקבלת שוחד בהיקף של כשני מיליון שקלים מיזמי נדל"ן בעיר - ושלח אותו ל-3 שנות מאסר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

על אף דחיית הערעור, החליטו השופטים להקל בעונשו של בר בן ה-81 והפחיתו את עונש המאסר המקורי שהוטל עליו, של 5 וחצי שנים בכלא ל-3 שנים בלבד. עוד הוטל על בר לשלם קנס בסך מיליון שקלים וחצי.

ביוני 2015, גזר בית המשפט המחוזי בתל אביב עונש של חמש שנות מאסר וחצי על בר, שהורשע בקבלת שוחד בהיקף של מיליוני שקלים מקבלנים בתמורה לקידום מיזמי נדל"ן מתן אישורי בנייה.
הפרקליטות ביקשה להטיל על בר עונש של 9 שנות מאסר בפועל לפחות, בעוד ההגנה ביקשה להתחשב בגילו ובתרומתו של בר ולהטיל עליו עבודות שירות בלבד. השופט צבי גורפינקל החליט לבסוף לשלוח את בר למאסר בפועל.

"הנאשם התנהל בעיר כאדון באחוזתו וניצל את מעמדו הרם לצורך קבלת שוחד", קבע השופט במעמד גזר הדין. "אלמלא השלמונים שקיבל היה מקום לראות בו ראש עיר שפועל רבות למען עירו ומקדם אותה למעמד עיר נבחרת ובכירה. למרות זאת, החומרה היתרה בפרשה היא עצם קבלת סכומי כסף גבוהים ביותר עבור פעולות שהנאשם היה אמור לבצע במסגרת תפקידו".

בר, שאולץ לפרוש מתפקידו בעקבות הפרשה, הורשע גם בעבירות של הפרת אמונים והלבנת הון. על פי כתב האישום שהוגש נגדו, באחת הפרשיות המרכזיות - פרשת "בית ליר אור", קיבל ראש העיר לשעבר שוחד מהיזמים על סך רבע מיליון דולרים, באמצעות הלוואה שקיבל בהיותו בלונדון.

בר הורשע גם בפרשות "אקו פאוור" ומגדל התמרים. השופט גורפינקל הוסיף כי בר לא נפגש עם נציגי הפרויקטים רק מטעמי חברות: "היחסים גלשו מעבר לידידות אמיצה, אלא חברות שהמניע שלה - יחסים כלכליים".

מהראיות שהציגה הפרקליטות, בתמורה לשוחד, פעל בר לקידום מספר מיזמי נדל"ן, תוך שהוא מעניק אישורי בנייה לקבלנים מוכרים. מדובר בפעולות שבוצעו בשעה שראש העיר כיהן גם כחבר במוסדות התכנון המקומיים והמחוזיים, דבר שאפשר לו לקדם את המהלכים. בר דחה את האישומים נגדו, אך על פי קביעת השופט הציג עמדה שאינה אמינה.