גזר דין תקדימי. אילוסטרציה (צילום: רויטרס)
גזר דין תקדימי. אילוסטרציה | צילום: רויטרס

חברה הורשעה באופן תקדימי במתן שוחד לזר: בית משפט השלום בתל אביב גזר היום (חמישי) קנס וחילוט בגובה של 4 מיליון וחצי שקלים על חברת ניפ גלובל בע"מ, שהורשעה באופן תקדימי, במסגרת הסדר טיעון, בעבירת מתן שוחד לעובד ציבור זר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

החברה הורשעה בכך שקידמה את עסקיה בממלכת לסוטו שבאפריקה באמצעות תשלום שוחד של למעלה מ-500 אלף דולר. מדובר במקרה ראשון בו חברה נאשמת בעבירה לפי סעיף 291א' לחוק העונשין, לפיה מתן שוחד לעובד ציבור זר מחוץ לישראל מהווה עבירה בישראל.

על פי כתב האישום, במהלך השנים 2010-2012 פעלה החברה מול גופי ממשל שונים בלסוטו שבאפריקה, לשם קידום זכייתה במכרז לביצוע פרויקט פיתוח והטמעת מערכת מרשם אוכלוסין, ביקורת גבולות ופיתוח תעודות אלקטרוניות הקשורות במרשם האוכלוסין במדינה. במהלך שנת 2012 חתמה החברה על שני הסכמים עם ממשלת לסותו למכירת מוצריה בשווי כ-30 מיליון דולר.

על מנת להבטיח את האינטרסים הכלכליים אותם קידמה בלסוטו, שכרה החברה את שירותיו של מתווך מקומי המקורב למי שכיהן כמנכ"ל משרד הפנים של לסוטו בעת הרלוונטית. בראשית 2012, הגיעה החברה לסיכום עם המתווך והמנכ"ל לפיו המנכ"ל יקדם את האינטרסים שלה, ובתמורה יקבל שוחד מהחברה שיועבר אליו באמצעות המתווך.

בהתאם לסיכום זה, העבירה החברה למתווך כ-500 אלף דולר, על מנת שיעביר מתוכו למנכ"ל סכום משמעותי וכן על מנת שיניע אותו לבחון את מוצרי החברה שפעלה במדינות אחרות באפריקה, ויאפשר לה הזדמנות לזכות במכרז. בתמורה להסכמה על מתן טובות ההנאה, פעל המנכ"ל לקידום האינטרסים של החברה.

ההרשעה - תמרור אזהרה לאנשי עסקים וחברות בזירה הבינלאומית

"מדובר בפסיקה תקדימית, מקרה ראשון בו חברה נאשמת בעבירה לפיה מתן שוחד לעובד ציבור זר מחוץ לישראל, מהווה עבירה בתחומי ישראל", מסר התובע, עו"ד יהונתן תדמור מפרקליטות מחוז ת"א, שניהל את התיק יחד עם אתי בן-דור ועו"ד יצחק בלום מהמחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה.

"אכיפת עבירה זו הינה חלק ממחויבותה של ישראל למאבק הבינלאומי בשחיתות ומבטאת את החשיבות שרואה המדינה במיגורה של התופעה הפסולה", הוסיף עו"ד תדמור. "ההרשעה והעונש שלצידה משמשים תמרור אזהרה משמעותי ליחידים ולתאגידים הפועלים בזירה הבין לאומית, כי מדינת ישראל נלחמת גם בעבריינות כלכלית ותופעות שחיתות חובקות עולם."