היילו. ישתחרר ביום שני (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
ממליצים שלא לשחרר. היילו | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

פרסום ראשון: מחלקת החנינות במשרד המשפטים הודיעה היום (שני) כי היא ממליצה שלא להעניק חנינה ליונתן היילו (29), שהורשע תחילה ברצח גבר שאנס אותו. היילו נשפט ל-20 שנות מאסר אך בבית המשפט העליון ההרשעה ברצח הפכה להרשעה בהריגה ועונשו הומתק ל-12 שנים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

האירוע התרחש בערב ל"ג בעומר לפני כשש שנים, אז מצאו עוברי אורח את גופתו של ירון איילין, בן 24, כשעליה סימני חבלה קשים מאוד. בכתב האישום המצמרר שהוגש נגדו, מתואר כיצד חנק יונתן היילו, תושב העיר, את המנוח - ולאחר מכן נטל לבנה והכה אותו מספר פעמים, עד שמת.

יום לאחר הרצח היילו הסגיר את עצמו למשטרה ואף שחזר את מעשיו בפני החוקרים, אלא שבחדר החקירות סיפר לחוקרים שהמנוח אנס אותו מספר פעמים וסחט אותו באיומים תקופה ארוכה. הנאשם ברצח טען כי ביצע את המעשה האכזרי כהגנה עצמית, כשהמנוח התקרב אליו פעם נוספת בניסיון ליצור מגע מיני.

היילו בבית המשפט (ארכיון) (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
כבר 6 שנים במאסר. יונתן היילו | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

לאחר שהרשיע אותו ברצח גזר בית המשפט בלוד על היילו 20 שנות מאסר. בחודש מאי השנה הפך בית המשפט את ההחלטה הקודמת והרשיע את היילו בעבירת הריגה בלבד. כמו כן, הומתק עונשו היילו ל-12 שנות מאסר בלבד.

כחודש לאחר החלטת בית המשפט העליון להמתיק את עונשו, החלה יוזמה של כ-65 חברי כנסת בראשות חבר הכנסת יואל חסון (המחנה הציוני) אשר חתמו על בקשה מנשיא המדינה להעניק חנינה להיילו. היילו עצמו הגיש בקשת חנינה לנשיא ריבלין בחודש יוני האחרון בקשה רשמית לחנינה. "אני מבקש שתעשה שימוש בסמכות החסד הנתונה לך ותשחרר אותי", כתב אז היילו לנשיא.

"זו שעתם של המנהיגים", אמר חבר הכנסת יואל חסון. "המלצת מחלקת החנינות מקוממת ומתעלמת מפנייה חסרת תקדים של מרבית חברי הכנסת לחנינה. המקרה של היילו נדיר וכך גם התגייסות חברי הכנסת לעזרתו. פניתי לשרת המשפטים ולנשיא המדינה בבקשה להיעתר לבקשה ולממש מתן חנינה להיילו".