בחוף שנמצא למרגלות תחנת החשמל רדינג בתל אביב, מצאו את מותם אשר ומיקה שטרית זכרם לברכה, אב בן 50 ובתו בת השבע, לאחר שטבעו כשחתרו בגלשן סאפ ונשאבו לטורבינות העוצמתיות. בעקבות האירוע, נפתח תיק פלילי נגד עיריית תל אביב וחברת החשמל בחשד לרשלנות, בטענה כי גופים אלו לא התריעו בצורה מספקת על הסכנה הטמונה במתחם, חוף שהיה אז פופולרי והיום מגודר ומכוסה בסלעים - אולם באחרונה התיק נסגר בחוסר אשמה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ואולם, תיק החקירה שהגיע לידי חדשות 2 מעלה סימני שאלה מהדהדים באשר לסגירתו. לאורך שנים הזהירו גורמים שונים מפני הסכנה הטמונה במקום. כך, למשל, כתב מהנדס משמרת של חברת החשמל למנהליו - שלוש שנים לפני הטביעה: "כיום אין שום דבר החוצץ בינינו לבין קייטנים תמימים ואין שום שלט או סימן שירמוז על הסכנה. חובתנו לטפל בעניין ולא להמתין שיקרה אסון כפי שלצערי תמיד קורה בארצנו, וכמו בכל מקרה יחפשו מישהו להאשים".

גם משה, אחיו של אשר ז"ל, לא הבין כיצד התיק נסגר. "לא חלמתי שזה יקרה", אמר משה. "בתוך התיק הזה יש עובדות שמעידות על רשלנות פושעת. זה ניסיון כושל לכסות את עצמם". פרקליטת המשפחה אנה אבידב מאשימה את העירייה ברשלנות: "המנוח הגיע ממקום שלא היה בו שום שילוט. עיריית תל אביב דאגה לתחזוק ואיסוף אשפה. החוף היה נגיש לחלוטין".

חוף רדינג (צילום: חדשות 2, איתי עמיקם)
חוף רדינג | צילום: חדשות 2, איתי עמיקם

ואכן, בשנת 2006 לקחה עיריית תל אביב אחריות על החוף הבלתי מוכרז. ב-2012, שנתיים לפני הטביעה, שלחה היחידה המשפטית של חברת החשמל מכתב לעירייה ובו נכתב כי "השילוט במקום אינו אפקטיבי בכלל ואינו מונע את התופעה המסוכנת". בהמשך המכתב קראו בחברת החשמל לעירייה "לפעול לאלתר למניעת פעילות מסוכנת".

בשלב הזה חברת החשמל החליטה לפעול והציבה מצופים, אולם מסיבה לא ידועה מישהו הזיז אותם ממקומם. גם המשטרה התריעה באותה תקופה מפני סכנה צפויה, אך טענה כי אינה יכולה לאכוף כניסת כלי שיט לתחום המעגנה כי לא מדובר בעבירה.

ובכל זאת, למרות תמרורי האזהרה והחששות שהועלו מפני סכנה - דבר לא נעשה בפועל. המשפחה של אשר ומיקה כבר לא יזכו לראות אותם - אך הם מנסים להוכיח שמישהו לא פעל כשורה. בתקופה זו הם מנהלים הליך אזרחי לאחר שתבעו את העירייה וחברת החשמל. בד בבד הגישו ערעור על סגירת התיק משום שלטענתם, מדובר היה בכרוניקה של מוות ידוע מראש.

מהפרקליטות נמסר בתגובה: "לאחר בחינה מעמיקה של חומר הראיות בתיק מורכב זה, שמעלה סוגיות עובדתיות ומשפטיות רבות, הגיעה הפרקליטות למסקנה כי לא ניתן לייחס לאף אחד מהחשודים אחריות פלילית לגרימת התאונה המצערת ולכן הוחלט לסגור את התיק מחוסר אשמה. הערר שהגישה המשפחה התקבל והוא יבחן כמקובל".