הרב מצגר (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות

פרסום ראשון - בדרך להסדר טיעון עם הרב שהואשם בעבירות שוחד: הרב יונה מצגר צפוי להודות בקבלת שוחד ויישלח לכלא. כתב האישום ייחס למצגר קבלת שוחד של יותר מעשרה מיליון שקלים במשך יותר מעשור.

לעדכונים נוספים והעברת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

הפרקליטות תחתום ככל הנראה על הסדר טיעון מקל עם פרקליטי הרב מצגר, טל גבאי ויהודה פריד, שניהלו בחודשים האחרונים משא ומתן מול דני ויטמן, סגן פרקליטת מחוז ירושלים. המשא ומתן עלה כעת לדרגים בכירים הרבה יותר בפרקליטות. מצגר יודה בקבלת שוחד ויישלח לשנות מאסר בודדות, עונש קל יותר מאשר לו נוהל המשפט, כך על פי ההערכות.

בחודש מרס האחרון נפתח משפטו של מצגר בבית המשפט המחוזי בירושלים. הרב הראשי לשעבר שהואשם בעבירות שוחד, מרמה ועבירות נוספות בעת שכיהן בתפקידו. בכתב האישום, שהוגש בחודש אוקטובר האחרון, נטען כי מצגר ביצע במהלך שנות כהונתו כרב הראשי לישראל עבירות רבות ובהן קבלת שוחד, הפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, גניבה בידי מורשה, קשירת קשר לביצוע פשע, הלבנת הון ועבירות מס, תוך שהוא פועל במסגרת תפקידו ומנצל את מעמדו הרם.

המקורב שהפך לעד מדינה

במהלך ביצוע העבירות וכתוצאה מהן, קיבל הרב לכאורה סכומי שוחד בסך כולל של כ-10 מיליון שקלים - ומתוכם נטל לכאורה לכיסו סך של כ-5 מיליון שקלים. במרבית המקרים שימש חיים אייזנשטט, נהגו האישי של הרב מצגר, כשליחו לקבלת כספי העבירות.

עוד לפני הגשת כתב האישום נחשפו בחדשות 2 הקלטות של שיחות שקיים מצגר עם מקורבו, אותו תדרך לשקר בחקירה והבטיח לו כסף רב בתמורה. מצגר לא ידע כי עוזרו כבר הסכים להפוך לעד מדינה והקליט אותו בחשאי.

במשך עשר שנים היה מצגר הרב הראשי לישראל, פוסק וסמכות רוחנית. לאחר שמצגר שוחרר ממעצר בתנאים מגבילים, נאסר עליו לשוחח ולהיפגש עם המעורבים האחרים בפרשה. ואז יום אחד הגיע לביתו מקורבו ויד ימינו, שנעצר יחד איתו בחשד לקבלת שוחד במיליונים. העוזר סיפר למצגר על קשיי החקירה, והרב הראשי לשעבר התחנן על חייו בשיחה.

הרב מירר בבכי והבטיח: "אני מחויב לך לכל החיים"

מצגר סיפר לאחר מכן שפרקליטו הזהיר אותו כי עוזרו הקרוב הוא החולייה החלשה, שעלול להפוך לעד מדינה, אבל מצגר לא הקשיב לעצה. הרב הראשי לשעבר כנראה ידע שהתיק נגדו חזק, ולכן התפתה לדבר - וההקלטות חשפו כיצד לכאורה שיבש חקירה והדיח עד.

בשיחה הוא הודה למעשה בקבלת כספים אסורים וניסה לחמוק מהתיק, תוך שהוא שותל גרסאות בפי שותפו למעשים ומציע לו כסף על מנת שלא יפליל אותו ("תגיד שאתה תרמת את זה"). מצגר הציע לעד לומר שכספי השוחד שימשו לצדקה, מבלי לדעת שהכול מוקלט והשיחה תהפוך לראייה המרכזית נגדו.

בהמשך השיחה מצגר איים והזהיר שמי שהופך לעד מדינה, גמור ומנודה: "אם אתה תהיה שטינקר אתה יודע מה זה? אתה כאילו מויסר, בציבור הדתי אתה גמור". עוד הוא נשמע אומר: "מחפשים אותך כדי להפיל אותי. הם כבר אמרו לך שתצא נקי? אני מתחנן בפניך. אני מחויב לך לכל החיים, אני לא גמרתי את הקריירה - אני אחזור לעצמי".