ארכיון (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
ארכיון | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

ייצא לחופשי מוקדם מהצפוי: לפני כשנתיים הורשע הצעיר מרואן מורה בהריגת יצאנית (נערת ליווי) שנפלה ממרפסת ביתו - ונשלח לשמונה מאסר, לאחר שהורשע גם בשיבוש הליכי משפט. הבוקר (רביעי), בצעד מפתיע, החליט בית המשפט העליון לבטל - ברוב דעות - את הרשעתו בהריגת היצאנית. "אין בהתנהלותו כדי לבסס אחריות משפטית לגרימת מותה", כתב השופט מני מזוז. ההרשעה בשיבוש הליכי משפט, עליה ריצה כשתי שנות מאסר, לא בוטלה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

השופט שכתב את עיקר ההכרעה ציין כי ההחלטה נובעת מ"הערכת מכלול הראיות הנסיבתיות של האירוע". מזוז מתח ביקורת חריפה על התנהלותו של הנאשם, אותה כינה "מכעיסה ומקוממת".

"דרישתו מהמנוחה להישאר בדירה חרף בקשתה לעזוב, ואף גם חסימת דרכה החוצה, תרמו כנראה, בהשפעת השילוב הקטלני של סמים ואלכוהול, למעשי המנוחה שהובילו למותה הטראגי", נכתב בהכרעה. "המערער, במקום להתקשר לרשויות ולהזעיק עזרה, זרק מביתו כל חפץ הקשור במנוחה, נמלט מדירתו ואף נמנע בתחילה מלשתף פעולה בחקירתו". מזוז החליט שלא להרשיע את מורה בגרימת מותה של נערת הליווי.

לדעתו הצטרף השופט נעם סולברג, שלא חלק על זיכוי המערער מעבירת ההריגה - אך אמר כי יש מקום להרשיע את הנאשם בגרימת מוות ברשלנות. "בחינת מכלול הראיות מעלה כי פעולותיו של המערער לא הותירו ברירה למנוחה, אלא לצאת מדירתו דרך המרפסת".

השופט ג'ובראן ביקש להעיר ולהדגיש כי המקרה הנדון הוא אינו מקרה פשוט להכרעה: "המנוחה מצאה את מותה בשל השתלשלות אירועים מצערת אשר ראויה לגינוי והוקעה. אולם, אין בידי בית המשפט ראיות ישירות אשר מבססות את המסקנה כי המערער ביצע את המעשה אשר בגינו הורשע – דחיפה והפלה של המנוחה ממרפסת דירתו". שלושת השופטים הסכימו פה אחד לדחות הערעור של מרואן מורה על הרשעתו בעבירה של שיבוש הליכי משפט.

האירוע התרחש ביולי 2013, כאשר האישה נפלה אל מותה ממרפסת הבית. הצעיר נמלט מהדירה והכחיש קשר למעשים: "הייתי בחוף הים", טען בחקירה. על פי כתב האישום, "הנאשם ביקש מהמנוחה להתלוות אליו לדירת מגוריו על מנת לקיים מגע מיני תמורת תשלום. סמוך לשעה 06:00, בעקבות ויכוח עם המנוחה, גרם הנאשם לנפילתה ממרפסת הדירה אל הרחוב". בפרקליטות לא הצליחו לקבוע בוודאות שמורה דחף את היצאנית, ועל כן נכתב בכתב האישום כי הצעיר גרם למותה "בין בדחיפתה ובין בדרך אחרת". לאחר הנפילה, זרק מורה את כל חפציה של היצאנית מהדירה ועזב את המקום - בשעה שהיא הייתה שרועה על המדרכה במצב אנוש.