שמעון גפסו
שמעון גפסו | צילום: פלאש 90

זיכוי דרמטי לראש העיר לשעבר: ראש עיריית נצרת עילית לשעבר שמעון גפסו זוכה היום (שני) מעבירות שוחד והפרת אמונים. בכתב האישום נגדו נטען כי במהלך ההתמודדות לראשות העירייה הבטיח גפסו טרם זכייתו למספר פעילי בחירות שידאג לקבלתם לעבודה בעירייה אם ייבחר, אך בית המשפט המחוזי בחיפה פסק כי הראיות לא מספיקות להרשעה. כעת, ייתכן שגפסו, שהשעה את עצמו בעקבות האישום, יחזור לתפקידו - אולי עוד הערב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך הדיון בכה גפסו מהתרגשות, וביציאה מבית המשפט אמר בבדיחות הדעת: "אני חייב לחזור לעירייה, הסורים על הגדר".

השופטת דיאנה סלע נימקה את החלטתה לזכות את גפסו: "מדובר בפוליטיקאי משופשף - לא נעלם מעיני שהנאשם רצה לעזור לפעילים שלו. לגבי הפרת האמונים, מקובלת עלי עמדת הנאשם לפיה הוא לא עזר לאחד המתלוננים".

השרה רגב: "יש צדק, שמו ודמו הותרו"

השופטת אמנם ציינה כי היה ניגוד עניינים בקשר לפעילים, אך נמנעה מהרשעתו של גפסו. על התנהלות הפרקליטות מתחה השופטת ביקורת חריפה: "מיעוטן המפתיע של ראיות התביעה בתיק זה והחלל הראייתי שנוצר, נותר ללא כל הסבר".

השרה מירי רגב, המקורבת לגפסו, בירכה על ההחלטה: "יש צדק. לצערי עד שהאמת זועקת את זעקתה, חולפים להם הימים והמילים נשפכות כמו מים וחורצות את דינם של אנשים חפים מכל פשע".

_OBJ

רגב הוסיפה: "שמו ודמו של האדם ושל איש ציבור בישראל הותר מזמן. הסתה פרועה, פסטיבל שקרים וכזבים, כותרות שקריות חסרות אחריות נזרקות לחלל האוויר ואין מי שיחזיר את השד הזה לבקבוק. אני מאושרת עבור חברי היקר גפסו, איש ציבור אוהב אדם וראש עיר טוב ונאמן. הלכתי איתך ברגעים הטובים והקשים כאחד. האמנתי בחפותך והאמנתי תמיד כי המלעיזים יאכלו את הכובע והנה הגיע היום".

השר לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל אריה דרעי בירך גם הוא על זיכויו של גפסו: "הוא עבר ייסורים קשים בשנים האחרונות ואני שמח מאד כי הוא זוכה היום מכל סעיפי האישום ויחזור במהרה לעמוד בראש עיריית נצרת עלית. גפסו הוא ראש עיר מצויין ואני בטוח שכבר בקרוב אעבוד איתו בשיתוף פעולה פורה למען פיתוחה ושיגשוגה של נצרת ושל הגליל כולו".

שנה סוערת לגפסו: הורשע, ריצה עבודות שירות והושעה

בחודש אפריל גזר בית המשפט שישה חודשי עבודות שירות על גפסו במשפט אחר, בו הורשע בלקיחת שוחד. בית המשפט קבע שגפסו, יחד עם סגנו עדי ברקו, דרשו מחבר מועצת העיר סמיון ברון להצטרף לקואליציה.

בהקלטה ששימשה להרשעה נשמעו השניים כשהם מתנים את אי פיטוריה של גרושתו של ברון מעבודתה בקאנטרי קלאב העירוני בהצטרפותו של ברון לקואליציה - ובית המשפט קבע כי מדובר בשוחד.

באותו משפט לא הוטל על גפסו קלון, ונקבע לו קנס כספי של 20 אלף שקלים. על סגנו ברקו הוטלו אז חמישה חודשי עבודות שירות, וקנס של 10,000 שקלים. בהחלטה על העונש נכתב: "מעשה השוחד משחית את מערכת המנהל הציבורי". לדבריו, "המקרה שלפני הוא המקרה הראשון שבו נמצאה עבירת לקיחת שוחד בדרך התניית שוחד, והמחוקק רואה אותה בחומרה".

עם הישמע גזר הדין, אמר גפסו כי "אני אזרח שומר חוק ואין לי צל של ספק שאחזור לראשות עיריית נצרת עילית". לאחר שריצה את עונשו שב לכהן כראש העיר, אך הושעה בחודש מאי בשל ההליך שהתנהל נגדו - ממנו כאמור זוכה היום.

גיא ורון השתתף בהכנת הידיעה.