בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע כי צעיר ערבי שלא הוכנס למועדון נפל קורבן לאפליה וזכאי לפיצויים. בכך ביטל בית המשפט פסק דין של בית משפט השלום שקבע באותו התיק כי לא הוכחה אפליה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

התובע, עומרי קיס, ערבי ישראלי בן 35, כבר תבע בעבר מקומות שלא אפשרו את כניסתו בשל מראו ומבטאו. הפעם, פנה קייס לבית המשפט משום שלא הוכנס למועדון ה"לימן ברדרס" בתל אביב.

האירוע כולו תועד במצלמה נסתרת, שם נראית הסלקטורית מסרבת לבקשתו להיכנס בטענה כי מדובר במסיבה פרטית. הסלקטורית הסבירה כי ישנה רשימת מוזמנים ושהיא מזהה אישית את כל הנכנסים. בקטע וידאו נוסף ניתן לראות כי אותה סלקטורית מכניסה מבלים שאינה מכירה ואינם מופיעים ברשימה.

שופט בית משפט השלום אריאל צימרמן, דחה את תביעתו והביע ביקורת קשה על התנהלותו במהלך המשפט. קיס לא ויתר ופנה באמצעות עו"ד אייל אבולפיה לבית המשפט המחוזי בתל אביב. התיק הגיע לידיו של השופט גדעון גינת, שביטל את פסק הדין הקודם וקבע להחזיר את התיק לבית משפט השלום לצורך קביעת הפיצויים לתובע.

בפסק הדין ציין גינת כי "מניעת כניסתו של התובע הייתה 'פרי טעות' ונבעה בגלל חוסר תיאום מספק היא בגדר השערה, שלא נתמכה בעדות של אלה שהיו ממונים במועד הרלבנטי על כניסת הקהל למועדון". עוד קבע השופט גינת כי התובע ביסס את התשתית המינימלית הדרושה כדי לקבוע שחווה אפליה.

קטטה במועדון, שניים נפצעו (צילום: רויטרס, חדשות)
במועדון שוקלים לפנות לעליון. ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

עו"ד אייל אבולפיה, שייצג את קיס בערעור, הזכיר כי "החוק האוסר סלקציה במקומות ציבוריים חל גם במקומות פרטיים שפתוחים לקהל הרחב. די בראיות מינימליות למניעת כניסתו של המופלה בעוד אנשים אחרים שאינם מהקבוצה המופלית - נכנסים למקום. ביהמ"ש המחוזי יישם כהלכה רצונו זה של המחוקק".

עו"ד אייל אבולפיה
עו"ד אייל אבולפיה | צילום:

עו"ד אביטל חורף מטעם מועדון "לימן ברדרס" מסר כי "אנו סבורים שבית המשפט הנכבד טעה, היות ונטל ההוכחה בתביעה כפי שהוגשה רובץ לפתחו של התובע. כפי שהיה סבור בית משפט השלום. בית המשפט הנכבד התעלם מעובדות מהותיות שהיו, או יותר נכון לא היו, בתיק. כמו למשל שהתובע הציג קלטת חלקית וקטועה. אנו לומדים את פסק הדין על מנת להגיש ערעור לבית המשפט העליון".

לפניות לכתב: AzriA@ch2news.co.il