לראשונה בתולדות מדינת ישראל - ראש ממשלה ייכנס לכלא: הרכב מורחב של חמישה שופטי עליון קיבל הבוקר (שלישי) חלקית את ערעורו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בפרשת הולילנד, זיכה אותו מעבירת השוחד העיקרית שבה הורשע וקיצר את עונש המאסר שנגזר עליו מ-6 שנים ל-18 חודשים.

התקציר המלא של החלטת בית המשפט העליון

השופטים ניל הנדל, עוזי פוגלמן, יצחק עמית וצבי זילברטל החליטו לזכות את אולמרט מעבירה של קבלת שוחד בסך 500 אלף שקלים מעד המדינה שמואל דכנר באמצעות אחיו יוסי אולמרט. השופט סלים ג'ובראן התנגד לזיכוי. לעומת זאת, השופטים החליטו פה אחד להרשיע אותו בקבלת שוחד בסך 60 אלף שקלים מעד המדינה שמואל דכנר באמצעות ראשת לשכתו שולה זקן ועו"ד אורי מסר.

מורשעי פרשת "הולילנד"
ההכרעה בפרשת הולילנד | צילום:

"אבן גדולה הוסרה מלבי כאשר בית המשפט העליון קבע בהחלטתו שאני מזוכה באישום המרכזי, שהוא פרשת הולילנד, ופסק שאני זכאי בפרשה שהייתה בבחינת ענן שחור, מציב ומעיק עליי ועל משפחתי", אמר אולמרט בצאתו מאולם בית המשפט. "הורשעתי בפרשה שאיננה נוגעת לפרשת הולילנד".

"אמרתי בעבר כי מעולם לא הוצע לי ומעולם לא קיבלתי שוחד ואני אומר זאת גם היום", ציין, "אך מטבע הדברים ועל פי אמונתי ודרכי כל חיי, אני מכבד את החלטת שופטי בית המשפט העליון. זה יום לא קל, אבל התמודדתי כל חיי עם מצבים קשים ואמשיך להתמודד". כשנשאל אולמרט בנוגע לכניסתו הקרובה למאסר, הוסיף: "נבדוק מה אפשר ומה ניתן לעשות בצד המשפטי".

צפו בדברי הפרקליטים לאחר ההודעה על שחרור אולמרט (צילום: גיל יוחנן)
חוגג את הזיכוי החלקי. אולמרט | צילום: גיל יוחנן

שופטי העליון גם החליטו פה אחד לקצר את העונש שנגזר על אומרט על ידי בית המשפט המחוזי (6 שנים בפועל) לשנה וחצי. אולמרט ויתר המורשעים בפרשה יחלו לרצות את עונשי המאסר שלהם ב-15 בפברואר.

בהחלטתו קבע השופט ג'ובראן כי עד המדינה "נתפס בשקרים ובזיופים רבים" ואף טען כי בשל העובדה שלא ניתנה לאולמרט הזדמנות לחקור את עד המדינה בחקירה נגדית - "לכל היותר ניתן לתת לעדותו של עד המדינה משקל מינימלי עד אפסי".

"ביהמ"ש לא פוסק על פי תדמית" (צילום: גיל יוחנן)
"ביהמ"ש לא פוסק על פי תדמית" | צילום: גיל יוחנן

"היום שבו ייכנס מי שכיהן בתפקיד הרם ביותר במדינה לבית הסוהר - 'היום ההוא יהי חושך'", כתב השופט ניל הנדל בהחלטתו, תוך שהוא מצטט מתוך ספר איוב. "הציבור ואף הצדק עצמו משולים לילד בודד החש נבגד על ידי אלה שנבחרו להנהיג ולשמש דוגמה אישית", הוא אמר. "נחמה חלקית היא בכך שאין אדם העומד מעל החוק. נדרשת התאמה של גזר הדין שהושת על אולמרט בבית המשפט המחוזי. מאסר בפועל של 18 חודשים נראה בעיניי כעונש הולם ומידתי בנסיבות".

"יכול שהציבור, שמטבע הדברים לא נחשף לכל הפסיפס הראייתי, 'מאוכזב' או 'מופתע' מזיכויו של אולמרט מהאישום העיקרי", כתב השופט יצחק עמית בהכרעתו, "אך אמון הציבור בבית המשפט נובע דווקא מהידיעה שבית המשפט פוסק כפי שמתחייב מהדין ומהראיות ולא בשל חשש מתגובת הציבור. בית המשפט לא פוסק על פי תדמיות, על פי שמועות, על פי 'אבל כולם יודעים ש' ולא מחשש שהציבור יתאכזב. שופט דן ופוסק על פי הראיות שהוצגו באולם בית המשפט ולא על פי רעיונות של זה או אחר בתקשורת".

פרויקט הולילנד (צילום: רויטרס)
פרויקט הולילנד | צילום: רויטרס

ההכרעה בעניינים של 7 המורשעים הנוספים בפרשת הולילנד:

אורי לופוליאנסקי, ראש עיריית ירושלים לשעבר: הערעור על הכרעת הדין נדחה, הערעור על גזר הדין התקבל - ירצה 6 חודשי עבודות שירות בגין קבלת שוחד.

אורי שיטרית, מהנדס העיר ירושלים לשעבר: הערעור נדחה, עונש המאסר נותר על כנו - ירצה 7 שנות מאסר בגין קבלת שוחד, איסור הלבנת הון ורישום כוזב.

הלל צ'רני, היזם של פרויקט הולילנד ובעל הזכויות בקרקע: זוכה מעבירת רישום כוזב והלבנת הון, הורשע בעבירות של מתן שוחד. הערעור על גזר הדין התקבל - ירצה 26 חודשי מאסר.

אביגדור קלנר, ממקימי חברת "הולילנד פארק" ושותפו של צ'רני בפרויקט: זוכה מארבע עבירות שוחד והלבנת הון אך הורשע במתן שוחד ועבירה אחרת של הלבנת הון. ירצה 24 חודשי מאסר.

מאיר רבין, לשעבר עוזרו האישי של עד המדינה שמואל דכנר: הערעור נדחה, עונש המאסר נותר על כנו - ירצה 5 שנות מאסר בגין תיווך לשוחד.

דני דנקנר, יו"ר דירקטוריון חברת תעשיות המלח לישראל: הערעור על הכרעת הדין נדחה ברובו, עונשו הוקל - ירצה שנתיים מאסר בגין תיווך לשוחד.

אליעזר שמחיוף, לשעבר חבר מועצת העיר של ירושלים: זוכה מעבירה של שוחד אך הורשע בעבירה של הלבנת הון. הערעור על העונש התקבל חלקית - ירצה 18 חודשי מאסר.

אהוד אולמרט
צילום:
אהוד אולמרט
צילום:
אהוד אולמרט
צילום:

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהכנת הידיעה השתתפו גיא פלג, אסף יחזקאלי, עזרי עמרם ויאיר שרקי.