שינו את דעתם ברגע האחרון
שינו את דעתם ברגע האחרון | צילום:

הותר לפרסום כי בתום חקירה משותפת של השב"כ ומשטרת ישראל נחשפה התארגנות של אזרחי ישראל תושבי ג'לג'וליה, שתכננו לצאת לסוריה על מנת להצטרף ללחימה לצד כוחות דאע"ש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החקירה בעניין החלה לאחר שבחודש נובמבר האחרון חצה נדאל חאמד צאלח צאלח, תושב ג'לג'וליה בן 23, את הגבול לסוריה ברמת הגולן באמצעות מצנח רחיפה. בעקבות האירוע החלו בשב"כ ובמשטרה בחקירת זהותו של הצעיר. החקירה הובילה למעצר שני אחים שעל פי החשד סייעו לנדאל לצאת לסוריה.

השניים, ג'האד נדאל יוסף חגלה (26) ואהאב נדאל יוסף חגלה (22), מוכרים לכוחות הביטחון כתומכי דאע"ש כשג'האד אף שהה במהלך שנת 2013 כחצי שנה בסוריה ונלחם לצד ארגון הטרור. לאחר חזרתו לארץ נעצר ונשפט למאסר בפועל עד לשחרורו מהכלא בנובמבר 2014.

בחקירתם מסרו כי בחודשים האחרונים התאמנו נדאל וג'האד בטיסה במצנחי רחיפה במטרה להתכונן ליציאה לסוריה. השניים תכננו יציאה אווירית דרך הגבול ברמת הגולן על רקע חששו של ג'האד לעבור בנתב"ג בשל עברו הביטחוני והערכתו כי לא תותר יציאתו לחו"ל.

ההשראה: לוחמי דאע"ש
ביקשו להצטרף לדאע"ש בסוריה | צילום:

בהמשך החקירה עלו שמותיהם של ארבעה פעילים נוספים תושבי ג'לג'וליה שהיו מעורבים בתכנון: אנס נדאל יוסף חגלה (19), מחמד אמין עודה (28), מחמד גמיל סעאדה זקגטי (22) ועדנאן אסמאעיל עותמאן עינאש (21).

חששו שהוריהם לא יאשרו יציאה לחו"ל

מחקירת השב"כ עולה כי הפעילים נהגו להיפגש בביתו של ג'האד ולקיים שם שיעורי דת, בהם הטיף ג'האד לפעילים על דרכה של דאע"ש ועל הצורך בסיוע למאמץ הארגון בסוריה. עם הזמן התגבשה בקרב הפעילים ההחלטה לממש יציאה לסוריה בדרכים שונות.

עוד עולה מהחקירה כי שניים מהפעילים - עדנאן ענאש ומחמד זקגטי - החליטו לנטוש את התכנית לאור חששם מיציאה לסוריה וחשש כי הוריהם לא יאפשרו להם לצאת מהארץ. לעומתם, במהלך אוקטובר האחרון יצאו אנס חגלה ומחמד עודה לטורקיה במטרה לעבור לסוריה, אך המעבר לא צלח והשניים חזרו לישראל. בסופו של דבר, מתוך ששת הפעילים שתכננו לצאת לסוריה, הצליח רק נדאל לצאת.

היום הגישה פרקליטות מחוז מרכז לבית המשפט המחוזי בלוד כתב אישום נגד הנאשמים בגין ביצוע עבירות של מגע עם סוכן חוץ, קשירת קשר לפשע קשר לפשע, ניסיון ליציאה שלא כדין למדינת אויב וסיוע ליציאה שלא כדין למדינת אויב.