גלי צה"ל (ארכיון) (צילום: עומרי נגבי)
גיבוי מהיועמ"ש, גלגלצ | צילום: עומרי נגבי

הסוף לסאגת גלגלצ? לאחר הסערה שהתחוללה סביב רשימות ההשמעה בתחנה, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה קבעה כי אף שר בממשלה אינו ראשי להתערב בנעשה בתכנים המשודרים במסגרתה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מחוות דעת משפטית שהוציאה המשנה עו"ד דינה זילבר, עליה חתום גם היועץ וינשטיין עצמו, עולה כי לשרים, בהם שרת התרבות מירי רגב ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון לא יכולים להתערב בתכנים. היא אף ציינה כי אין פסול מבחינה חוקית בשיטת העבודה בתחנה.

"במסגרת שיטת הפלייליסט בוחרת ועדה של עורכים מוזיקליים את השירים ברוב דעות, וזאת להבדיל משיטה בה עורך מוזיקלי בוחר את השירים לבדו", טענה. "בכל שבוע מתקבלים עשרות שירים חדשים למערכת, וכולם עולים לדיון בוועדה, לאחר שכלל חבריה מאזינים לכל שיר".

"אין כפיפות לדרג הצבאי בסוגית התוכן" (צילום: גלגלצ)
"אין כפיפות לדרג הצבאי בסוגית התוכן" | צילום: גלגלצ

היא אף ציינה כי על אף כפיפות התחנה לגורמים הצבאיים, אין הדבר תקף בנוגע לתכנים המשודרים במסגרתה. בשל עובדה זו, זילבר טענה כי "בחירת השירים המשודרים באמצעות שיטת הפלייליסט היא דוגמה ספציפית של עריכת תוכן, ולפיכך ההלכות המשפטיות שפורטו בנוגע לעצמאות שיקול-הדעת, כוחן יפה גם ביחס לכך".

"התבטאות ציבורית לגיטימית"

בדבריה טענה זילבר כי היא מבינה כי לשרה רגב, שהעלתה את הנושא לכותרות, לא היתה כוונה לחרוג במלוא הנימה מסמכויותיה ותפקידה המוגדרים בחוק. "להתבטאויות ציבוריות וביקורת מהותית על התחנה ופעילותה - הן חלק בלתי נפרד מקיומו של שיח ציבורי לגיטימי ומותר, ועל כן אין מקום להביע לגביהן עמדה משפטית", טענה.

המשנה ליועמ"ש, דינה זילבר (צילום: חדשות 2)
עו"ד דינה זילבר | צילום: חדשות 2

בתום דבריה הבהירה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה כי היא אינה רואה לנכון להתייחס להתבטאויות אלה או אחרות שיוחסו לשרת התרבות. "חזקה על השרה רגב כי היא מכירה ומבינה היטב מה נכלל בגדר סמכויותיה ובמסגרת תפקידי משרדה ומה חורג מהם".

השרה רגב מסרה בתגובה: "גם היועץ המשפטי לממשלה השתכנע כי מעולם לא הייתה לי כוונה להתערב בתכנים, זולת קיום דיון ציבורי פומבי חשוב בסוגיה שהיא לדברי היועץ המשפטי לממשלה חלק מחופש הביטוי".