"מעולם לא התקפתי". אהוד אולמרט (צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות)
הערעור יתקבל? אולמרט | צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות

הישורת האחרונה: ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט יתייצב הבוקר (שלישי) בבית המשפט העליון, לדיון בערעורו בפרשת "הולילנד". חמישה שופטי עליון בהרכב מורחב יכריעו באופן סופי האם אולמרט ייכנס לכלא למשך שש שנים, יזוכה באופן חלקי או יזוכה לחלוטין. החל מהשעה 9:00 נעביר בערוץ 2 ובאתרי חדשות 2 Online שידור מיוחד מבית המשפט.

לקריאת הכרעת הדין המלאה בפרשת הולילנד לחצו כאן

השופטים סלים ג'ובראן, ניל הנדל, עוזי פוגלמן, יצחק עמית וצבי זילברטל יקבעו האם הראיות שהוצגו בתיק אולמרט חד משמעיות, או שמא ניתן לזכותו באופן חלקי או גורף. החלטתם של השופטים עשויה להתקבל פה אחד או ברוב דעות.

ישנם ארבעה תרחישים אפשריים:

• בית המשפט העליון עשוי לקבל את ערעורו של אולמרט ולזכות אותו.

• בית המשפט עשוי לקבל חלקית את הערעור - כלומר לזכות אותו באחד משני האישומים נגדו בגין קבלת שוחד.

• בית המשפט יכול להשאיר את ההרשעה על כנה, אך להתערב ולהקל בעונשו של ראש הממשלה לשעבר מתוך 6 שנות המאסר שנגזרו עליו.

• בית המשפט עשוי לדחות את ערעורו של אולמרט באופן גורף, גם על הכרעת הדין וגם על גזר הדין. במקרה כזה, בתום הדיון יישבו פרקליטיו של אולמרט ונציגי הפרקליטות וידונו בתאריך כניסתו לכלא.

אהוד אולמרט
צילום:

פרקליטיו של אולמרט צפויים לטעון כי דרושים לו מספר שבועות על מנת להתייצב בבית הכלא. במקרה שכזה ייתכן שהמדינה תסכים לכך. במידה וערעורו של אולמרט יידחה, בתום הדיון היום יקבל ראש הממשלה לשעבר תאריך בו ייכנס לכלא.

אהוד אולמרט
צילום:

מורשעים אחרים בפרשה - אביגדור קלנר, הלל צ'רני, אורי שטרית, אליעזר שמחיוף, מאיר רבין, דני דנקנר, הולילנד פארק בע"מ, אורי לופוליאנסקי - יתייצבו גם הם לשמוע האם התקבל ערעורם או נדחה. עד כה טרם ריצו המורשעים את עונשם, מלבד שולה זקן שסיימה לרצות את עונש המאסר עליו סוכם בהסדר הטיעון.

אהוד אולמרט
צילום:

במאי 2014 גזר שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, דוד רוזן, שמונה שנות מאסר על אולמרט - מתוכן שש בפועל. אולמרט הורשע אז בשני אישומים של נטילת שוחד בפרשת הולילנד. בתחילה היה אמור להתחיל לרצות את עונשו בספטמבר 2014, אך בשל הערעור נדחתה כניסתו לכלא.

אהוד אולמרט
צילום:

באותו משפט נגזרו על אולמרט שש שנות מאסר בפועל לצד שתי שנות מאסר על תנאי וקנס כספי, לאחר שהורשע בקבלת שוחד.

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר בחודש מאי האחרון שמונה חודשי מאסר בפועל על אולמרט בפרשת טלנסקי (המכונה גם "מעטפות הכסף"), בה הורשע לאחר שמשפטו נפתח מחדש בעקבות ההקלטות של שולה זקן. בנוסף, נגזרו עליו שמונה חודשי מאסר על תנאי וקנס בסך מאה אלף שקלים. שני עונשי המאסר בפרשות טלנסקי והולילנד אמורים להצטבר לתקופת מאסר אחת ממושכת של שש שנים ושמונה חודשים.