ארכיון
מה יהיה גזר דינו? אולמרט | צילום:

סוף לפרשה? ביום שלישי הקרוב יכריע בית המשפט העליון בערעורו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שהורשע ונשלח לעונש מאסר בפרשת הולילנד. באותו משפט נגזרו על אולמרט שש שנות מאסר בפועל לצד שתי שנות מאסר על תנאי וקנס כספי, לאחר שהורשע בקבלת שוחד. ההחלטה בעניינו של אולמרט, כמו גם בעניינם של חלק מהמורשעים האחרים, תימסר בשעה 09:00.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מורשעים אחרים בפרשה - אביגדור קלנר, הלל צ'רני, אורי שטרית, אליעזר שמחיוף, מאיר רבין, דני דנקנר, הולילנד פארק בע"מ, אורי לופוליאנסקי - יתייצבו גם הם לשמוע האם התקבל ערעורם או נדחה. עד כה טרם ריצו המורשעים את עונשם, מלבד שולה זקן שסיימה לרצות את עונש המאסר עליו סוכם בהסדר הטיעון.

עונשי המאסר שנגזרו בפרשת הולילנד (צילום: חדשות 2)
עונשי המאסר במשפט הולילנד | צילום: חדשות 2

לקריאת הכרעת הדין המלאה בפרשת הולילנד לחצו כאן

במאי 2014 גזר שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, דוד רוזן, שמונה שנות מאסר על אולמרט - מתוכן שש בפועל. אולמרט הורשע אז בשני אישומים של נטילת שוחד בפרשת הולילנד. בתחילה היה אמור להתחיל לרצות את עונשו בספטמבר 2014, אך בשל הערעור נדחתה כניסתו לכלא.

"הנזק שנגרם לאולמרט תחת הרשעתו הוא רב וגדול. הוא עמד בפסגת הפסגות, שימש כראש ממשלת ישראל. מתפקיד רם ונכבד זה, שאין חשוב ממנו, הגיע למעמד של מי שהורשע בפלילים והורשע בעבירות בזויות וחמורות. גם אם לא מדובר בהרשעתו הראשונה, עדיין הנזק מהרשעה זו הינו כבד ביותר", כתב אז השופט בגזר הדין.

עלייתו ונפילתו של אהוד אולמרט
עלייתו ונפילתו של אהוד אולמרט | צילום:

מתוך הכרעת הדין: "ניצל את תפקידו הרם"

"אולמרט הורשע בשתי עבירות: קבלת שוחד באמצעות אחיו יוסי אולמרט ועבירת שוחד אחרת מעד המדינה באמצעות שולה זקן (נאשמת 9) ועורך הדין אורי מסר. בין אולמרט לעד המדינה הייתה מערכת קשרים מושחתת ומתמשכת".

"אולמרט ניצל את תפקידו הרם לקידום עניינים במסגרת תפקידו כמשרת ציבור, וקיבל לרשותו סכומי עתק. הוא פנה ל'אוצרות פלא' שעמדו לרשותו. בגין כל האירועים ולאחר שבחנתי את מכלול הנסיבות והשיקולים, החלטתי להטיל על אולמרט 8 שנות מאסר, מתוכן 6 בפועל כולל קנס של מיליון שקלים וחילוט של 560 אלף". עוד קבע השופט כי אולמרט ניצל את תפקידו הרם לגריפת כספים מהיזם שנזקק לעזרתו.

ביציאתו מאולם בית המשפט לאחר היוודע דבר העונש הכבד, אמר אולמרט לכתבים: "שלום לכם ושיהיה לכם יום טוב". פרקליטו של אולמרט, עו"ד אלי זהר אמר ביציאה מבית המשפט: "חלק מהמילים שאמר השופט הן חמורות מאוד. שמעתם מה אמר אהוד אולמרט בישיבה בטיעונים לעונש. הוא לא לקח שוחד ולא קיבל שוחד ורואה את עצמו עדיין זכאי במובן של תחושותיו. מכאן הוא הולך לבית המשפט העליון לערעור".

פרשות אולמרט - הרשימה המלאה
פרשות אולמרט - הרשימה המלאה | צילום:

השופט על אולמרט: "נוטל השוחד הינו בבחינת בוגד"

השופט רוזן פתח את הקראת גזר הדין בדברים חריפים במיוחד אודות אולמרט והנאשמים האחרים בקבלת שוחד: "מקבל השוחד אמור לפעול אך ורק לטובת הציבור, והוא בבחינת בוגד ואיש מעל. מקבל השוחד מנצל את הכוח שניתן לו לטובתו האישית תוך פגיעה בציבור. נוטל השוחד הינו בבחינת בוגד, איש מעל הבוגד באמון שניתן בו, אימון שבלעדיו לא ייכון שרות ציבורי מתוקן".

"נאשם 8 (אולמרט) ניחן בסגולות מעוררות התפעלות - משכיל, רהוט, חכם ביותר, היודע לשכנע בצדקת טיעוניו גם בחייו האישיים וגם בציבוריים", פתח השופט רוזן את דבריו אודות ראש הממשלה לשעבר. "הוא 'איש של אנשים', איש חם ומחבק, שהטביע את חותמו החיובי בבניין הארץ, תרם תרומה רבה לחברה ולמדינה", המשיך השופט - אך גם כינה את רה"מ לשעבר ואת מי ששימש מהנדס עיריית ירושלים, אורי שטרית, בכינוי "פושעים".

בחודש יולי קיבל בית המשפט העליון את בקשתו של אולמרט לדחות את ביצוע עונש המאסר שנגזר עליו בפרשת טלנסקי. "בהסכמת הישיבה אני מורה על דחיית עונש הביצוע של המערער עד למתן פסק הדין לערעור", קבע השופט יצחק עמית.

פרויקט הולילנד (צילום: רויטרס)
הפרוייקט הראוותני שהוביל להרשעה. הולילנד | צילום: רויטרס

סימן השאלה הנוסף - פרשת טלנסקי

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר בחודש מאי האחרון שמונה חודשי מאסר בפועל על אולמרט בפרשת טלנסקי (המכונה גם "מעטפות הכסף"), בה הורשע לאחר שמשפטו נפתח מחדש בעקבות ההקלטות של שולה זקן. בנוסף, נגזרו עליו שמונה חודשי מאסר על תנאי וקנס בסך מאה אלף שקלים. שני עונשי המאסר בפרשות טלנסקי והולילנד אמורים להצטבר לתקופת מאסר אחת ממושכת של שש שנים ושמונה חודשים.

במעמד הקראת גזר הדין בפרשת טלנסקי, קבעו השופטים יעקב צבן, משה סובל ורבקה פרידמן-פלדמן כי "איש ציבור, שר בממשלה, המקבל כספים במזומן בדולרים, מחזיקם בקופה סודית, עושה בהם שימושים פרטיים, ואינו מדווח לאיש, חוטא בעצמו ומחטיא את השירות הציבורי וגורם לאיבוד האמון בו. חומרה מיוחדת יש בהסתרה ובאי הדיווח - דגל שחור מתנוסס מעל עבירה כזאת".

הם נתנו משקל לפועלו הציבורי של ראש הממשלה לשעבר אך קבעו כי אין בו כדי למנוע משליחתו לכלא: "הנאשם צבר זכויות רבות ומעלות רבות, רגישות אישית ומשפחתית, תרם תרומה גדולה לחברה ולמדינה ויש בהן כדי למתן את העונש, אך לא כדי למנוע מאסר בפועל".